Ko je prosječan e-kupac u RS i odakle naručuje proizvode?

Za 10 godina broj onih koju kupuju preko interneta povećao se za više od 40 procenata i po zvaničnoj statistici više od pola stanovništva upražnjava online trgovinu.

“Ukoliko posmatramo desetogodišnji period, udio populacije (16-74 godine) koji je kupovao preko interneta je u 2015. godini bio 11,8%, dok je u 2024. godini porastao na 53,1%”, objavio je Republički zavod za statistiku RS u autorskoj analizi.

Procjene govore da je 2017. godine onlajn trgovina činila tek jednu desetinu ukupne prodaje širom svijeta, dok se očekuje da će 2025. taj udio narasti na 27 odsto.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“U Republici Srpskoj, preko 90% stanovništva starosti 16-74 godine izjavilo je da pripada internet populaciji. Nešto više od polovine internet populacije, 53,1% su e-kupci roba i usluga”, navode statističari.

Ko je prosječan e-kupac?

Prosječan e-kupac u Republici Srpskoj u 2024. godini stanovnik je grada (58,6%), visokoobrazovan (68,2%), pripada starosnoj grupi 25-34 godine (75%) i član je domaćinstva koje ostvaruje neto mjesečni prihod preko 2.500 KM (68,2%).

Očekuvano u RS se pretežno naručuju i kupuju odjeća, obuća, torbe, nakit (66,8%), potom namještaj, oprema za kuću ili proizvodi za baštu (41,9%) i sportska oprema (22,9%). U 40% slučajeva kupuje se internet ili plaća pretplata na mobilnu telefoniju putem veb aplikacije ili stranice. Za rezervacije usluga smještaja u hotelima ili turističkim agencijama gotovo petina (18%) korisnika e-trgovine bira onlajn komunikaciju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Podaci o e-trgovini ukazuju na postepene promjene u navikama potrošača. Ukoliko posmatramo desetogodišnji period, udio populacije koji je kupovao preko interneta je u 2015. godini bio 11,8%, dok je u 2024. godini porastao na 53,1%. Osim toga, onlajn kupovina postaje u značajnijoj mjeri zastupljena kod nekih vrsta roba i usluga, kao što su odjeća, obuća, sportska oprema i slično, te kod određenih kategorija stanovništva, poput studenata i zaposlenih”, piše u analizi Zavoda za statistiku.

Interesantno je i možda neočekovano da skoro 30 odsto kupaca roba i usluga putem interneta pripada penzionerskoj populaciji.

“Posljednjih godina smo svjedoci velike ekspanzije onlajn trgovine koja je zahvatila svaki segment potrošačkog društva. Ljudi sve više kupuju, a onlajn trgovina je kupovanje učinila još jednostavnijim, pristupačnijim, ali i opasnijim, jer sve je više kupovanja stvari koje nam suštinski ne trebaju, pa u krajnjem slučaju i kompulsivne kupovine. Onlajn kupovina predstavlja olakšicu koju nam je omogućio tehnološki razvoj i štedi vrijeme i energiju, ali ako se ne koristi na pravi način vrlo lako može postati zamka za prekomjerno i impulsivno trošenje novca, a i tog istog vremena i energije kojih smo prvobitno željeli da uštedimo”, objašnjava Jelena Nezirović, diplomirani psiholog.

Veliku pažnju u posljednje vrijeme izaziva i kineska onlajn prodavnica „Temu“.

“Koliko god da smo se opirali da ovakve aplikacije instaliramo, one su toliko personalizovane da će u jednom trenutku sigurno da „ubodu” baš taj proizvod koji se toliko uklapa u našu sliku, koji je toliko povoljan ili, možda najviše, onaj proizvod za koji nas veže određena emocija”, zaključuje Nezirovićeva.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije