Kada smo sredinom aprila ove godine napravili analizu učinka zastupnika u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, to smo uradili iz više razloga. Jedan od njih je bio i taj da pomognemo građanima koji ne prate rad zakonodavne vlasti da saznaju koliko su u mandatu koji je na izmaku radili oni koje su upravo građani svojim glasovima poslali u skupštinske klupe.
Zastupnički dom je onaj dom u kojem sjede 42 zastupnika koje građani biraju direktno na izborima, dok je Dom naroda tijelo u koje dolazite tako što vas delegira stranka, odnosno u gornji dom Parlamenta dolaze najodaniji stranački kadrovi.
Osim što građani trebaju znati na kraju mandata da li su zastupnici opravdali njihov glas, trebaju da imaju u vidu i da li su barem pokušali opravdati plate od 6.000 KM koje primaju upravo iz budžeta kojeg pune građani.
Pet spavača
Zastupnički dom u aktuelnom sazivu je jedan od najneaktivnijih. Održano je samo 32 redovne sjednice i 13 hitnih. U mandatu 2014. – 2018. održane su 64 redovne i 11 hitnih sjednica. Dakle, aktuelni zastupnici su održali duplo manje sjednica od prethodnika.
Kada smo šest mjeseci prije isteka mandata uradili analizu rada zastupnika, utvrdili smo da čak pet zastupnika nije imalo nijedno pitanje i nijednu inicijativu.
Dragan Bogdanić i Nebojša Radmanović iz Kluba SNSD-a, Jakov Galić i Obren Petrović iz Srpskog kluba, te Mirsad Kukić iz PDA su zastupnici koji su do aprila mirovali.
Sada, kada je ovaj mandat na samom kraju, i kada se vjerovatno više neće održati nijedna sjednica u ovom sazivu, provjerili smo da li je neko od navedenih zastupnika u prethodnih pola godine pokušao skinuti nulu pokraj svog imena i barem nešto uraditi u četverogodišnjem mandatu.
No, rezultati su poražavajući. Bogdanić, Radmanović, Galić, Petrović i Kukić nisu se pomjerili sa svog (ne)učinka u prethodnih pola godine, tako da se na kraju mandata može reći da su ga i prespavali.
Ni zastupnici SDA Halid Genjac i Nermin Mandra nisu bili ništa aktivniji u ovom mandatu. Prošle godine su postavili po jedno pitanje i nisu ponudili nijednu inicijativu. Na tom učinku su ostali i cijelu ovu godinu.
Darijana Filipović (HDZ) imala je jedno pitanje, koje je postavila u 2021. godini i jednu inicijativu je imala iste godine. Dragan Mektić (SDS) imao je tri pitanja, a inicijativa nije imao. Isti učinak kao i Mektić imali su i Safet Softić (SDA), Nenad Stevandić (Ujedinjena Srpska) i Ljubica Miljanović (SNSD). Mijo Matanović (HDZ) i Edin Mušić (SDA) imali su po četiri pitanja i također nisu imali inicijativa. Enver Bijedić (Klub DF-a) imao je dva pitanja i dvije inicijative, dok je Nada Mladina (SDP) imala pet pitanja i bez inicijativa.
Ovi zastupnici u posljednjih šest mjeseci nisu popravljali svoj učinak, samo je Mušić u aprilu postavio još dva pitanja.
Prije pola godine Šemsudin Dedić (SDA) imao je četiri pitanja i dvije inicijative, a Snježana Novaković Bursać (SNSD) osam pitanja i bez inicijativa. Predrag Kožul (HDZ) imao je sedam pitanja i tri inicijative, Alma Čolo (SDA) imala je četiri pitanja i šest inicijativa, dok je Vlatko Glavaš (DF) imao šest pitanja i šest inicijativa.
Dedić je u augustu ove godine imao sedam poslaničkih pitanja i sada ih ima 11. Novaković – Bursać je imala jedno poslaničko pitanje u junu, dok je Glavaš imao po jedno pitanje u maju i junu. Čolo je ostala na istom učinku koji je imala i prije pola godine.
Mira Pekić (PDP) u ovom mandatu je imala 10 pitanja i tri inicijative, a Dženan Đonlagić (DF) 12 pitanja i tri inicijative. Sanja Vulić (SNSD) imala je 12 pitanja i jednu inicijativu, dok je Mirko Šarović (SDS) imao 13 pitanja i ostao bez inicijativa. Isti učinak kao i Šarović imala je i Borjana Krišto (HDZ). Nermin Nikšić (SDP) imao je 14 pitanja i jednu inicijativu, a Jasmin Emrić (NES) 19 pitanja i dvije inicijative.
Pola godine poslije Pekić je ostala na istom učinku, a Đonlagić je dodao još dvije inicijative.
Vulić i Šarović su u posljednjih šest mjeseci dodali po tri poslanička pitanja.
Krišto svoj učinak nije popravljala u posljednjih pola godine. Nikšić je podnio još jednu inicijativu u junu i postavio je u istom mjesecu jedno poslaničko pitanje.
Emrić je popravio svoj učinak, pa je u posljednjih pola godine imao još tri inicijative i postavio je jedno poslaničko pitanje.
Adil Osmanović (SDA) imao je u aprilu 10 pitanja i šest inicijativa, dok je njegov stranački kolega Šemsudin Mehmedović imao 19 pitanja i šest inicijativa.
Osmanović je dodao još jedno pitanje u maju, a Mehmedović jednu inicijativu.
U aprilu je Zukan Helez (SDP) imao 19 pitanja i jednu inicijativu, a Nikola Lovrinović (HDZ) 25 pitanja i dvije inicijative. Branislav Borenović (PDP) imao je 25 pitanja i pet inicijativa, dok je Nenad Nešić (DNS) imao 29 pitanja i dvije inicijative.
Helez je dodao još dva pitanja, a Lovrinović jedno. Borenović je dodao još šest pitanja, dok je Nešić ostao na istom učinku.
Najviše pitanja i inicijativa
Denis Zvizdić (NiP) imao je šest pitanja i 16 inicijativa u aprilu, Predrag Kojović (Naša stranka) 14 pitanja i 20 inicijativa, dok je Edita Đapo (SBB) imala 33 pitanja i 10 inicijativa.
Zvizdić je dodao tri pitanja i šest inicijativa, Kojović jednu inicijativu, dok je Đapo imala još četiri inicijative u posljednjih pola godine.
Za kraj nam ostane grupa od pet zastupnika koji su imali trocifren broj postavljenih pitanja u ovom mandatu i značajan broj inicijativa.
U aprilu ove godine Mirjana Marinković Lepić (Naša stranka) imala je 177 pitanja i 30 inicijativa, Saša Magazinović (SDP) 247 pitanja i osam inicijativa, Zlatan Begić (DF) 280 pitanja i sedam inicijativa, Damir Arnaut (Naša stranka) 196 pitanja i 38 inicijativa i Aida Baručija (Nezavisni blok) 258 pitanja i 26 inicijativa.
Marinković – Lepić je dodala još pet pitanja i dvije inicijative, dok je Magazinović dodao pet pitanja i tri inicijative.
Begić je dodao još dvije inicijative. Arnaut je u posljednjih šest mjeseci imao još devet pitanja i jednu inicijativu, a Baručija dva pitanja i jednu inicijativu.
Da ne bude zabune, ne čine posao zastupnika samo pitanja i inicijative, ali mogu biti značajan pokazatelj glasačima koji su ove zastupnike poslali u Parlament, koliko se ispostavilo opravdanim što su im dali povjerenje.
Kao što se vidi iz priloženog, ne mogu biti svi isti. Neki su se trudili da opravdaju povjerenje građana i visoka primanja, dok su pojedini bukvalno prespavali mandat.