Ko je kriv za ovakvu BiH?

Odgovornost za loše stanje u BiH u prvom redu snosi međunarodna zajednica, potom domaći političari i na kraju građani ove zemlje, tvrdi politički analitičar iz Tuzle Ibrahim Prohić. On podsjeća da je postdejtonska BiH međunarodni projekt i da problemi u ovoj zemlji nisu autohtoni, već uvezeni. Zato, kako ističe, unutarnje snage ne mogu razriješiti bh. čvor, pa je “aktuelna situacija veoma slična onoj iz devedesetih godina.“

“Probleme u BiH nemoguće je riješiti bez drugačije definiranog mandata međunarodnih posrednika u BiH. Ako je to tako, a ima dovoljno argumenata u prilog ovoj tvrdnji, onda je odgovornost za neuspjeh u BiH na međunarodnom faktoru. Oni svojim nečinjenjem, odnosno ponavljanjem mantre ‘domaći političari moraju naći rješenje, a mi smo tu da im pomognemo’ , ohrabruju one koji neće ništa da urade”, kaže Prohić.

“Cilj je destrukcija BiH”

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prohić tvrdi kako treba otvoreno reći da je na djelu politički projekt koji ima za cilj da destruira BiH i da stalnim opstrukcijama pokaže kako ona nije moguća da bi se na taj način legitimirala namjera za secesijom. “Ja ne želim optužiti samo secesioniste, već i tzv. probosanske snage koje, zato što nisu demokratski profilirane i zastupaju tzv. partikularne interese, ne rade ništa za autentični, opći interes u BiH”, kaže Prohić.

Prema nevladinim organizacijama koje prate rad bh. institucija, od 2006. godine malo je toga učinjeno u procesu evropskih inetgracija, nije ispoštovana odluka Evropskog suda za ljudska prava, a korupcija je do te mjere uzela maha da se BiH svrstava u red najugroženijih država u Evropi. Predsjednik ACIPS-a (Alumni centra za interdisciplinarne postdiplomske studije) Sanel Huskić, kaže da je domaća vlast glavni krivac za takvo stanje.

“Dodik i Silajdžić generatori krize”

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Od 2006. godine smo imali sukob dvije osobe i sve ostalo je zanemareno. Ako ćemo već pojedinačno okriviti nekoga za ovakvo stanje u BiH, to su lideri Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik i Stranke za BiH Haris Silajdžić. To su osobe koje su od same konstitucije vlasti 2006. godine bile u permantnom sukobu, trošile energiju na besmislenu borbu, umjesto da je ulože na provođenje reformi”, kaže Sanel Huskić.

Prema Huskiću, takva je politika odgovarala vladajućoj oligarhiji kako bi očuvala svoje pozicije u institucijama vlasti, a time i uticaj na unosna državna i entitetska preduzeća. Zato su, ističe predsjednik ACIPS-a, propali i svi dosadašnji pokušaji da se ustavnim promjenama prevaziđe blokada institucija vlasti, pri čemu je pomenutim političarima u znatnoj mjeri pomogla i “indolentnost međunarodne zajednice”.

 

Tekst preuzet sa www.dw-world.de

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije