Na osnovu nove procjene koju je naručila, kompanija “Comsar energy”, ruskog oligarha Rašida Serdarova, vrijedi oko 150 miliona evra koliko će tražiti od Vlade Republike Srpske ako želi da povrati pravo na eksploataciju uglja na ležištu “Ugljevik Istok 2”.
Prema informacijama Capitala, poznata konsultantska kuća je ove sedmice završila novu analizu koju je naručio „Comsar energy“, a prema kojoj je vrijednost kompanije u RS skočila za čak 30 miliona evra u odnosu na prethodnu procjenu.
Međutim, nova analiza je uzela u obzir rast potencijalne dobiti u narednim decenijama zbog poskupljenja uglja na svjetskom tržištu, kao i pravo da se ugalj više ne mora isključivo koristiti za proizvodnju električne električne energije, odnosno za potrebe termoelektrane koju je “Comsar” trebao da izgradi.
Vlada RS je naime ovoj kompaniji dala dozvolu da eksploatiše ugalj i prodaje ga na slobodnom tržištu, što je značajno doprinijelo povećanju njene vrijednosti.
Tako će Vlada RS, ako prihvati ovu procjenu i ponudu “Comsara” za prodaju firme i vraćanje koncesije za “Ugljevik Istok 2”, morati da iskešira skoro 300 miliona KM, odnosno precizno 292,5 miliona.
Na pitanja hoće li kompanija “Gas-Res” biti spremna da plati toliko novca za otkup koncesije, v.d. direktora ove kompanije Nikica Vranješ kaže da se njena vrijednost još ne zna.
“Zaista ne mogu da govorim o procjenama vrijednosti i informacijama koje su se pojavile u javnosti jer su one paušalne. Mi još nismo dobili njihove procjene, tek počinju pregovori. Prije svega je potrebno da potpišemo memorandum o njihovom početku i namjeri, nakon toga ćemo razmijeniti dokumentaciju i informacije”, rekao je Vranješ.
Kaže da pregovori počinju ovih dana i da se čeka dokumentacija putem koje će se saznati više informacija.
Tvrdi da mu nije poznato je li “Comsar” već radio analizu procjene, ali kaže će, da kada dobiju dokumentaciju, sigurno raditi njenu reviziju.
“Kada nam dostave dokumentaciju, prvo ćemo informisati Vladu RS koju smo obavezni informisati o svakom koraku. Kada nam Vlada RS da saglasnost, uradićemo reviziju procjene. Vidjećemo jesu li počeli raditi svoje analize i procjene vrijednosti kapitala, poresku procjenu i drugo”, kaže Vranješ.
Na pitanje kako će se obezbijediti novac za otkup, kaže da “Gas Res” to neće moći da finansira iz svojih sredstava, te da će Vlada RS presuditi o svemu.
“Gas-Res nema taj iznos novca, ma koliki on bio, ali mi sada ni ne znamo koliko će koštati sve. Sigurno je da će Vlada RS kroz svoje odluke definisati izvor finansiranja”, kaže Vranješ.
Prema nezvaničnim informacijama, razmatra se nekoliko opcija kada je isplata ovog projekta u pitanju.
Jedna je da se “Gas–Res”, koji će biti kupac koncesionog preduzeća kreditno zaduži na period od šest godina, a druga da se Serdarov isplati iz prodaje uglja.
Inače, ukupni prihodi “Gas-Res-a” u 2023. godini su iznosili 32,8 miliona KM, odnosno devet puta su manji od iznosa koji bi „Comsar“ mogao da traži za otkup, tako da je jasno da ovo preduzeće taj novac nema.