Dio poljoprivrednika u Srpskoj zadovoljan saradnjom sa resornim ministarstvom. Kažu, podsticaji, iako kasne isplaćuju se. Navode da se porez mora plaćati jer je tako Vlada odredila.
Ima i druga strana priče, oni koji kažu da žive od rada na njivi i prinosa nemaju se čime pohvaliti. Ni podsticaja, ni cijene, ni razumijevanja. Nekontrolisan uvoz, nezaštićena domaća proizvodnja. Na sve to, kažu, vlast ne prestaje da ih udara po džepu. Da li to politika opet dijeli poljoprivrednike?
180 miliona marka budžet za agrar. Najnovija isplata – više od devet miliona podsticaja za pšenicu. Pojedini poljoprivrednici zadovoljni, jer i kad ne ide sve po planu vode se parolom – strpljen do susreta sa predsjednikom, a onda spasen.
„Većina mojih kolega je zadovoljna raspodjelom, ono čime nismo zadovoljni je dinamika isplate, ali mi seljaci puni smo razumjevanja i svjesni situacije u Republici Srpskoj i pritisaka sa strane, pokazujemo jednu dozu strpljenja“, rekao je predsjendik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Srpske Stojan Marinković.
Do kada će biti strpljenja, pitaju iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije i Majevice koje, kako tvrdi njihov predsjednik, nije ni bilo pozvano na sastanak u Banjaluku, navodeći da je politika debelo umješala prste u posao ratara.
„Mi smo i kreirali budžet da ide sa 75 miliona na 105 miliona maraka, ali od nas niko nije tražio da on bude 180 miliona. Tu je neko debelo prezubio, pa ga sad ne mogu isplatiti. A i kako će kad sad u Semberiji nema 10 hiljada poljoprivredinika, kad nema radne snage, ko će puniti budžet. A onda par pojedinaca uđe u silne projekte i kapitalne investicije, a državi plate 600 KM“, iz Bijeljine poručuje predsjednik Udruženja poljoprivredih proizvođača sela Semberije i Majevice Savo Bakajlić.
Vlast pare dijeli povlaštenima, navodi Bakajlić, što voćari mogu i da potvrde.
„Mi smo prošle godine od superćelisjke oluje i grada od 19. do 21. jula samo u Gradišci imali 8,5 miliona štete, u Srpskoj 32 miliona. Nažalost nisamo dobili ništa, a procjene su izvršene, sve je predato u Ministarstvo“, kaže predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović.
Nemojte govoriti da je sve crno kad nije, poručio je predsjendik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Srpske Stojan Marinković kako kaže, pojedincima koji, navodi, šire laži. „Činjenica da je kupljeno 880 traktora, dvije hiljade priključaka, 28 miliona evra ušlo je kroz mađarski program za razne priključke, da je kroz afričku kugu i obeštećenje došlo 25 miliona mimo budžeta. Znači 260 miliona budžeta je sliveno u Srpsku i onda dođu pojedinci i kažu kako ništa ne mogu, kako su propali i ne mogu platiti 400 maraka poreza ili 200 koliko ih sleduje“, kategoričan je Marinković.
Ko je kupio tu mehanizaciju, u čije ruke su se slili toliki milioni, pita Bakajlić navodeći da su pojedini poljoprivrednici preko noći postali veliki proizvođači.
„Ministarstvo, normalna stvar, njih podržava jer lakše je s pojedincima. Dobili su zemlju džaba da rade, dobili su koncesije, ali nije normalno da jedan čovjek kupi tri stana i toliku kletu mehanizaciju za 5 do 7 godina, a državi da plati minimalno poreze. To je sva suština priče, gleda se kako će se iz ove države oteti i iščupati, dok mi obični poljoprivrednici možemo biti samo dužnici da ne platimo neku fakturu“, ističe Bakajlić.
Dok se pojedina udruženja zalažu za formiranje osiguravajućeg društva pri Vladi Srpske, drugi čekaju na odgovor nadležnih za sastanak oko formiranja prihvatljive otkupne cijene pšenice. Za to vrijeme poljoprivreda polako izumire, jer se za nepunih 10 godina samo u Semberiji sa 12 i po hiljada proizvođača taj broj srozao na manje od 3 hiljade.