“Kineski uticaj”: Domaći mediji premalo pišu o kineskim investitorima u BiH, OTVORENOST PREMA JAVNOSTI PREMALA, ALI PREMA KORUPCIJI OGROMNA



Danas, 18. septembra, u Banjaluci je održan okrugli sto na temu “Kineske investicije u BiH: transparentnost finansiranja i implementacije javnih kapitalnih projekata”.

Učesnici ovog događaja bili su novinari i ekonomisti iz BiH: projektni koordinator Mediacentra Tarik Moćević, novinari Gerila.info Dejan Rakita i Detektor.ba Irvin Pekmez, menadžer za odnose sa javnošću iz Transparency International BiH Srđan Traljić, ekonomski stručnjak Svetlana Cenić i ekonomski analitičar Zoran Pavlović. Moderator okruglog stola bila je Andrijana Pisarević, novinarka Capital.ba.


Projektni koordinator Mediacentra Sarajavo, Tarik Moćević, rekao je da je cilj današnjeg okruglog stola “ojačati kapacitete novinara i medija u BiH da izvještavaju o nečemu što kolokvijalno nazivamo kineskim uticajem u Bosni i Hercegovini”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“To je nešto što smo mi prepoznali sa našim partnerima iz regije: Crne Gore, Srbije, Sjeverne Makedonije i Albanije. Možda termin uticaj ima negativan prizvuk, ali možemo reći da se radi o prisustvu Narodne republike Kine u regiji Zapadnog Balkana i da se nedovoljno izvještava o tome. Naprimjer, o turskom i ruskom uticaju imamo dosta izvještaja, ali ovaj koji se tiče Kine, možemo reći da prolazi ispod radara i medijske i ekonomske naučne zajednice, pa smo mi to kroz ovaj projekat pokušali promijeniti”, kazao je Moćević.

Kinesko prisustvo najuočljivije je kroz finansiranje javnih kapitalnih projekata: infrastrukturnih, autoputeva, energetskih, termoelektrana i slično, kazao je on, dodajući i finansiranje i kreditiranje projekata u zdravstvenom sektoru, a za primjer je naveo bolnicu u Doboju, o čemu je pisao novinar Dejan Rakita iz Gerila.info.

“Postoje neke stvari koje mogu biti sporne, naravno, samo finansiranje kao takvo nije, ali obično te projekte karakteriše netransparentnost i otvoren prostor za korupciju. Naprimjer, dosta projekata postoji za koje ne znamo rokove i cijene. Za primjer uzimam zamjenu tramvajskih šina u Sarajevu, autoput Banja Luka – Prijedor, termoelektrane Ugljevik, Stanari i Gacko”, pojasnio je Moćević.

Prilikom obraćanja na okruglom stolu, novinar i urednik portala Gerila.info, Dejan Rakita iznio je konkretan primjer netransparentnosti kada je u pitanju projekat izgradnje bolnice u Doboju, ugovorima sakrivenim od očiju javnosti i visokom stepenu mogućnosti korupcije prilikom takve vrste investiranja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Irvin Pekmez, novinar Detektor.ba i BIRN BiH, govorio je o svom istraživačkom radu koji je vezan za kineske investicije u Federaciji BiH, konkretno za posao zamjene tramvajskih šina u Sarajevu.

Ekonomistica Svetlana Cenić pojasnila je koliko krediti od strane kineskih poslovnih partnera mogu da dovedu do toga da građani BiH budu opterećeni dužničkim ropstvom.

Srđan Traljić iz Transparency International BiH iznio je činjenice o ugovorima s kineskim kreditorima i investitorima, koji su, kako je naveo, “tajni, sakriveni i često zbunjujući za sve one koji istražuju te priče, jer nikako se ne može dokučiti na šta smo to sve pristali i šta nam prijeti ako ne ispoštujemo ono što su drugi potpisali za nas, a na nama je”, kako on zaključuje, “da mi kao građani izmirimo to dugovanje”.

Transparency International BiH je mnogo radio na tome da istraži projekat autoput Banja Luka – Prijedor, kako bi saznali koliko će da košta ugovor s kineskim investitorima i kada će autoput da se otvori.

Na kraju, ekonomski analitičar Zoran Pavlović dao je svoje mišljenje bazirajući ga na svom profesionalnom iskustvu ekonomiste i zaključio da je uticaj kineskih investitora veliki i  zbog političkog ambijenta u kojoj se naša država nalazi, te da bi taj uticaj bio manji kada bi se povećalo ulaganje od strane zapada i Evropske unije.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije