Minus u koji je KCUS iznosi navodno nekoliko miliona KM, a posebno je to indikativno kada se zna da je nova, privremena, uprava ovu ustanovu preuzela sa navodnim plusom od oko 60 miliona KM
Privremeni upravni odbor KCUS-a danas bi trebao imati sjednicu na kojoj će se, između ostalog, razmatrati i devetomjesečni izvještaj o radu kao i finansijski izvještaj.
Iako se radi o presjeku stanja koji se do kraja godine – kada se poravnaju svi prihodi i rashodi – može promijeniti, ono što zabrinjava jeste navodni minus u koji je ušla najveća zdravstvena ustanova u BiH.
Minus u koji je KCUS iznosi navodno nekoliko miliona KM, a posebno je to indikativno kada se zna da je nova, privremena, uprava ovu ustanovu preuzela sa navodnim plusom od oko 60 miliona KM.
Zanimljivu je informaciju objavio član Privremenog upravnog odbora Jasmin Šutković koji je naveo da minus nastaje zbog mnogih stvari koje su rađene ranije (u vrijeme Sebije Izetbegović) i zbog stvari koje nisu rađene, piše Raport.
“Sad izlazi na vidjelo i nama dolaze na naplatu. Evo po našoj račuinici samo radnicima se treba isplatiti milion i par stotina hiljada za akumulacije… a da ne govorim dalje. Apoteka je sama samo u 2023. godini ušla u milionske minuse, ko je odgovoran? Trenutna upravo slabo ili nikako ne sankcioniše odgovorne, a ja ću kako stoji morati sam da krenem u prijave i finansijskim inspekcijama i zdravstvenim inspekcijama, ukoliko Ismet (Gavrankapetanović, op.a.) ne dođe i to ne pokrene”, naveo je Šutković u jednoj od rasprava na stranici Sindikata zdravstvenih radnika.
Raport je razgovarao s njim.
Šutković potvrđuje da je danas zakazana sjednica Upravnog odbora i da će na dnevnom redu biti izmjenjeni finansijski plan.
Također, potvrđuje da je KCUS u minusu i da na naplatu dolazi loše upravljanje Sebije Izetbegović.
“Na neki način da želimo da napravimo plan i program da vratimo 3 miliona KM duga radnicima koji nisu ispoštvani 2022. godine jer im se nisu uračinavale akumulacije niti su im izjednačeni ugovor sa kolektivnim ugovorom. Neki su već tužili i neki su najavili tužbe.
Ja ću tražiti da se napravi izmjena finansijskog plana, ima 15 miliona akumuliranih i da to koristimo za obnovu i da pokrijemo taj dio vezano za plate radnicima.
Oko 1000 radnika traži svoja prava. Sebija to nikada nije stavila na dnevni red i, zanimljivo, nije bilo ni 50 tužbi za njeno vrijeme, sad imamo skoro 1000”, kaže Šutković za Raport.
On dalje navodi kako je notorna laž da je prošla uprava sa Sebijom Izetbegović ostavila neki plus na KCUS-u.
“Štedila je u apotekama, i devet miliona smo morali namiriti. Štedila je na radnicima jer im ugovore nija uskadlila. To sad moramo mi. Davala je otkaze sa svojom disciplinskom službom i sad nama sud naređuje da vraćamo te ljude. Je li to plus?
KCUS nije tu da nedostaje zavoja, a nedostajalo ga je. Da ne govorim o respiratorima i tom opremom. Kada ih pitate gdje i to i šta je s tim, kažu ‘nemojte da se vraćamo u prošlost'”, kaže Šutković.
On ističe da je situacija na KCUS-u katastrofalna i da bi on sam sebe smijenio da je ostavio takvu situaciju. Međutim, ističe da i sad može i mora puno bolje, ali…
“Doktorica Hajrija (Maksić, v.d. direktorica, op.a.) nije žena koja je spremna da ide u konflitke i izbjegava sukob i razumijem tu pasivnost jer je ona v.d..
Ovdje treba izmijeniti jednu strukturu koja 20 godina ovdje vlada. Tu je pola radbina, od amidžića, dajdžića, sinova, kumova”, naveo je Šutković.
Na kraju zaključuje da je procjena da će KCUS ovu godinu završiti sa minusom od oko 6 miliona KM.
“Mi tražimo od Zavoda zdravstvenog osiguranja KS da vrati finansiranje KCUS-a na 90 posto. Sad je to 82 posto. To bi nam riješilo mnoge probleme. A oni su u plusu oko 90 miliona KM”, zaključio je Šutković za Raport.