Kažnjeni prvi roditelji u Republici Srpskoj koji su odbili da vakcinišu dijete!

Protiv četiri roditelja koji su bila izričito protiv vakcinacije, zdravstveni inspektori Republike Srpske su podnijeli zahtjeve za pokretanje prekršajnog postupka pred nadležnim sudovima. U jednom slučaju sud je već izrekao novčanu kaznu roditeljima. Potvrdila je ovo za Buku Dušanka Makivić, portparolka Republičke uprave za inspekcijske poslove. Prema njenim riječima riječ je roditeljima sa područja Hercegovine, a sud je izrekao najnižu zakonom propisanu kaznu od 100 KM. Maksimalna novčana kazna iznosi 1.000 KM.

Nakon stupanja na snagu novog Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, koji reguliše pitanje obavezne imunizacije, nekoliko domova zdravlja je zdravstvenoj inspekciji dostavilo podatke o roditeljima koji su odbili vakcinaciju djece. Na osnovu dostavljenih podataka zdravstveni inspektori su pozivali roditelja da se izjasne da li i dalje odbijaju vakcinaciju, pri čemu im se još jednom ukazuje na rizik od nevakcinisanja, kao i na novčane kazne koje zakon predviđa. Do sada je pozvano više od 50 roditelja, pri čemu se većina njih odazvalo pozivu.  Određeni broj roditelja je u međuvremenu već  vakcinisao djecu, neki su tražili dodatno vrijeme zbog trenutnog zdravstvenog stanja djeteta, a mali broj roditelja je potpuno odbio vakcinaciju”, ispričala je za Buku Makivić.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Roditelji najviše izbegavaju MMR vakcinu

Posljednji događaji u Istočnom Sarajevu, gdje je prošle sedmice proglašena epidemija morbila, i Srbiji, ranije u Crnoj Gori gdje je na stotine ljudi  oboljelo od morbila samo je posljedica nevakcinisanja MRP vakcinom. 

Bez obzira na rast broja oboljelih i čak 12 smrtnih slučajeva u Srbiji, i dalje mnogi roditelji ne žele da vakcinišu djecu, potvrdili su nam i banjalučki pedijatri. U toku je sistematski pregled prije polaska u osnovnu školu i ono što primjećuju je da veći broj roditelja odbija revakcinisti djecu sa MRP vakcinom. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Roditelji ignorišu činjenicu da bolesti „kojih više nema“, nisu na ovim prostorima bile decenijama upravo zbog poštovanja i sprovođenja kalendara vakcijacije. Nažalost ljudi ne slušaju struku, nego estradne zvijezde i teoretičare zavjera, pa danas imamo  situaciju da su nam se vratile iskorjenjene bolesti koje mogu izazvati teške posljedice, čak i smrt”, upozoravaju pedijatri.

Na osnovu Izvještaja o provedenoj vakcinaciji u RS za 2017. godinu, procenat vakcinacijom MRP vakcinom veći je za oko 10% u odnosu na 2016. godinu za prvu dozu, i iznosio je 83,7% (prva doza), i  86,4 % (druga doza MRP vakcine). Obuhvat vakcinacijom MRP vakcinom u 2016. godini, prvom dozom (navršena 1 godina) iznosio je 74%, a drugom dozom 84% (polazak u školu), što je nizak obuhvat, jer treba da bude 95% i više kako bi se stvorio kolektivni imunitet u cilju sprečavanja pojave epidemije. Bolesnik od morbila, u osjetljivoj sredini, u prosjeku zarazi 12-18 osoba, pa je za sprečavanje epidemija morbila potrebno da kolektivni imunitet bude 95% i više.

Posljedice nevakcinisanja

MMR je vakcina protiv morbila (malih boginja), rubeole (crvenke) i parotitisa (zaušnjaka). Radi se o bolestima koje izazivaju virusi, te protiv njih nema efikasnog lijeka, a u određenom broju slučajeva mogu izazvati vrlo teške posljedice kod oboljelih. Male boginje mogu dovesti do upala pluća, upale mozga, sljepila, ili čak do smrtnog ishoda. Zaušnjaci mogu dovesti do meningitisa, gluvoće, upale testisa. Rubeola takođe može dovesti do upale mozga i krvarenja, ali je najopasnija za trudnice jer može izazvati prekid trudnoće ili teške anomalije kod nerođene bebe”, rekla je za Buku Milka Mrđa, potparolka Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske. Napomenula je i da se djeca se ne vakcinišu samo ako postoje trajne kontraindikacije za primjenu neke vakcine, ili privremeno ako ima neku akutnu zaraznu bolest. Stoga bi pojedinci koji odbijaju vakcinisanje trebali misliti i na one oslabljenog imunološkog sistema koji vakcinu ne smiju da prime, jer njih štiti samo kolektivni imunitet.

Na pitanje kako protivnici vakcina svoje stavove između ostalog brane tvrdnjama da u zemljama poput Austrije, Velike Britanije, Njemačke, Kanade ili Švedske vakcinacija nije obavezna, a nemaju nikakvih epidemija, Mrđa kaže da iako u ovim zemljama ne postoji zakonom jasno regulisana obaveza, i u tim državama djeca, prilikom polaska u vrtić ili školu moraju imati potvrdu da su primili određene vacine. 

U zemljama koje ste naveli postotak vakcinisanih prelazi 90 posto. Stoga je naša preporuka roditeljima da bez oklijevanja vakcinišu svoju djecu prema obaveznom kalendaru, kao što su i njihovi roditelji vakcinisali njih, jer sve drugo nije za dobrobit zdravlja djece ”, pojasnila je Mrđa.

 

Robb Butler: BiH prijeti epidemija bolesti koju ne želite vidjeti!  

Podsjetimo da je Robb Butler, menadžer Svjetske zdravstvene organizacije za Evropu, prije godinu dana rekao da naša zemlja ima jedan od najnižih obuhvata imunizacijom u regiji.

Svi u BiH trebaju biti svjesni toga, vlasti trebaju biti svjesni toga, roditelji trebaju biti svjesni toga. Jer, ako nastavimo posmatrati ovakav pad obuhvata imunizacijom, tada ćemo u BiH vidjeti i ono što se dogodilo u Rumuniji. Trenutno su se ospice pojavile u Italiji koja ima bolju pokrivenost od BiH, i imamo zabilježeno 1.500 slučajeva, i samo je pitanje koliko ćete se još dugo uspjeti izvlačiti iz ovoga, koliko dugo će BiH izdržati a da se ne pojavi velika epidemija ospica koja neće zahvatiti samo jednu zajednicu. Bila bi to epidemija koja bi zahvatila kompletnu populaciju, epidemija bolesti koju ne želite vidjeti” istakao je Butler.

Na kraju napomenimo da je u Republici Srpskoj, za svu djecu, obavezna vakcinacija protiv deset zaraznih bolesti: tuberkuloza, hepatitis B, difterija, tetanus, veliki kašalj, dječija paraliza, hemofilus influence tip B, morbili (male boginje), rubeola i parotitis (zaušnjaci), što je definisano Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti (Sl. glasnik RS 14/10) i Pravilnikom o imunizaciji.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije