Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine osudio je optuženog Eldina Hodžića na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 20 godina zbog ubistva supruge Alme Kadić.
Njemu se sudilo po članu 222 Krivičnog zakona FBiH – nasilje u porodici. U stavu 6 ovog zakona stoji: “Ko usmrti člana porodice i kojeg je prethodno zlostavljao, kaznit će se kaznom zatvora najmanje 10 godina ili kaznom dugotrajnog zatvora.”
On je osuđen i za ugrožavanje sigurnosti iz člana 183. stav 1. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, kao i krivično djelo Nabavljanje, držanje i nošenje oružja i municije bez odobrenja iz člana 74. stav 1. tačka a) Zakona o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije Kantona Sarajevo.
Hodžić je pred Kantonalnim sudom osuđen na 35 godina što je kazna dugotrajnog zatvora. Da jedna riječ može biti problem jasno je iz presude Vrhovnog suda.
Naime Kantonalni sud u Sarajevu je izrekao kaznu dugotrajnog zatvora, ali je u presudi naveo da izriče “jedinstvenu kaznu zatvora.”
U čemu je razlika? Vrlo jednostavno, radi se o dvije vrste kazne.
U Članu 43 Krivičnog zakona FBiH stoji: “Kazna zatvora ne može biti kraća od 30 dana ni duža od 20 godina.”
U Članu 43b Kazna dugotrajnog zatvora u stavu 1 je navedeno: “Za najteže oblike teških krivičnih djela počinjenih s umišljajem može se propisati kazna dugotrajnog zatvora u trajanju od 21 do 45 godina.”
Dakle, “dugotrajna kazna zatvora” ne može biti ispod 21 godine niti “kazna zatvora” može biti duža od 20 godina.
Izricanjem presude Hodžiću Kantonalni sud je napravio grešku jer je izrekao dugotrajnu kaznu zatvora, a naveo da se radi o jedinstvenoj kazni zatvora. To je Vrhovi sud Federacije primjetio i nakon prvog postupka koji je ukinut a Sudu naloženo da ispravi grešku. U ponovljenom postupku Kantonalni sud pravi istu grešku. Presuda je ponovo ukinuta pa je predmet prebačen na Vrhovni sud.
Vrhovni sud se saopštenjem za javnost oglasio juče. Navode da je Hodžić mogao biti osuđen na dugotrajnu kaznu zatvora do 45 godina.
“Međutim, Kantonalni sud u Sarajevu (dalje: prvostepeni sud) je donošenjem presude od 07.04.2023. godine, optuženom izrekao jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 35 godina, dakle kaznu zatvora koja ne postoji i koja kao takva nije propisana krivičnim zakonom”, navode iz Vrhovnog suda.
Na presudu se žalio Hodžićev branilac koji nije propustio vidjeti da jedna riječ može smanjiti kaznu zatvora za čak 15 godina.
“Protiv ove presude kantonalno tužiteljstvo nije izjavilo žalbu, već samo branitelj optuženog i to između ostalog, zbog nepravilne primjene odredbe 43. krivičnog zakona, konkretno ukazujući da je prvostepeni sud optuženom izrekao kaznu zatvora koja ne postoji po odredbama krivičnog zakona. Dakle, žalba je bila izjavljena samo u korist optuženog”, dodaju iz Vrhovnog suda.
U ponovnom suđenju prvostepeni sud je donio presudu 23.10.2023. godine, kojom je optuženom ponovo izrekao jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 35 godina, dakle ponovo optuženom izrekao kaznu zatvora koja ne postoji po odredbama krivičnog zakona.
“Ova presuda je osporavana žalbom tužiteljstva i žalbom branitelja optuženog, između ostalog i zbog nepravilne primjene odredbe člana 43. krivičnog zakona”, dodaju iz Vrhovnog suda.
Problem zbog kojeg je presuda 20, a ne 35 godina je to što ona ne bi bila ni zakonom moguća. Zašto? Zato što je članom 322. Zakona o krivičnom postupku FBiH propisano da ako je podnesena žalba samo u korist optuženog, presuda se ne smije izmijeniti na njegovu štetu – zabrana reformatio in peius ili „zabrana preinačenja na gore“.
“To praktično znači da neizjavljivanje žalbe tužiteljstva na prvu donesenu presudu od 07.04.2023. godine, kojom je optuženom izrečena kazna zatvora koja ne postoji odnosno koja nije propisana krivičnim zakonom, ima za posljedicu da ovaj sud kao drugostepeni sud, u smislu člana 322. Zakona o krivičnom postupku FBiH, optuženom može izreći samo kaznu zatvora, pa mu je s tim u vezi, cijeneći sve okolnosti konkretnog slučaja, izrekao jedinstvenu maksimalnu kaznu zatvora propisanu krivičnim zakonom u trajanju od 20 godina”, zaključili su iz Vrhovnog suda Federacije.
Podsjetimo, Hodžić je 4. jula 2021. oko 17:30 došao do svoje supruge Alme Kadić, prijetio joj pred njenom majkom, a potom je ubio. Prema riječima majke ubijene Alme Sevde Kadić Hodžić je supruzi poslao na hiljade prijetećih poruka, a izrečene mjere zabrane je redovno kršio.
Niko iz Kantonalnog suda u Sarajevu nije odgovarao na pozive Buke, a ukoliko dobijemo odgovore upućene putem elektronske pošte oni će biti objavljeni.