Porodica ubijene Alme Kadić, građani i aktivisti danas su protestovali ispred zgrade Vrhovnog suda u Sarajevu koji je ubicu Alme Kadić osudio na 20 godina, što je 15 godina manje od kazne koju mu je izrekao Kantonalni sud u Sarajevu. U prvoj presudi iz aprila 2023. Hodžić je osuđen na 35 godina zatvora ali je presuda ukinuta zbog procesnih nedostataka odnosno jer nije obrazložena presuda.
“Iz obrazloženja pobijane presude (od 152. do 154. strane), proizilazi da prvostepeni sud, kada su u pitanju krivična djela Ugrožavanje sigurnosti iz člana 183. stav 1. KZ FBiH i krivično djelo iz člana 74. stav 1. tačka a) ZONDINOM KS, nije naveo razloge kojima se rukovodio prilikom odmjeravanja kazne. Kako je prvostepeni sud optuženom za navedena krivična djela utvrdio zakonom propisane maksimalne kazne zatvora, uz izostanak razloga za takvu odluku, to se osnovano žalbom branitelja optuženog ukazuje da pobijana presuda u ovom dijelu ne sadrži razloge o odlučnim činjenicama i da je uslijed toga učinjena bitna povreda odredaba krivičnog postupka iz člana 312. stav 1. tačka k) ZKP FBiH”, navodi se iz Uprave Kantonalnog suda u Sarajevu u odgovoru na upit magazina Buka.
Takođe sa zapisnika o glavnom pretresu od 27.12.2022. godine (strana 12.), je vidljivo da je odbrana optuženog istakla prigovor da se iskaz oštećene Kadić Alme od 22.04.2021. godine koji se odnosi na događaj od 21.04.2021. godine, koji se odigrao prije događaja koji je predmet ovog krivičnog postupka (ubistva), ne može čitati, jer se radi o dokazu iz drugog predmeta, te da nije moguće primijeniti odredbu člana 288. stav 2. ZKP FBiH, kojom odredbom su propisani izuzetci od neposrednog izvođenja dokaza.
“Međutim, iz zapisnika o glavnom pretresu kao i iz obrazloženja pobijane presude slijedi da se prvostepeni sud nije očitovao o osnovanosti ili neosnovanosti ovog prigovora koji je odbrana istakla na glavnom pretresu dana 27.12.2022. godine, a kako to slijedi iz pobijane presude (strane 137. i 138.), zaključak o krivnji optuženog da je počinio krivično djelo Nasilje u porodici iz člana 222. stav 6. KZ FBiH, prvostepeni sud je temeljio i na naprijed navedenom dokazu. Kod takvog stanja stvari, kada prvostepeni sud nije dao razloge o osnovanosti ili neosnovanosti konkretnog prigovora istaknutog od strane branitelja optuženog, osnovano se žalbom prigovara da je učinjena bitna povreda odredaba krivičnog postupka iz člana 312. stav 1. tačka k) ZKP FBiH”, pojašnjavaju iz Kantonalnog suda.
Budući da je iz navedenih razloga utvrđeno da su učinjene bitne povrede odredaba krivičnog postupka, Vrhovni sud je pobijanu presudu ukinuo i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno suđenje.
“U ponovnom suđenju prvostepeni sud je donio presudu 23.10.2023. godine, kojom je optuženom ponovo izrekao jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 35 godina, dakle ponovo optuženom izrekao kaznu zatvora koja ne postoji po odredbama krivičnog zakona. Ova presuda je osporavana žalbom tužiteljstva i žalbom branitelja optuženog, između ostalog i zbog nepravilne primjene odredbe člana 43. krivičnog zakona”, kažu iz Vrhovnog suda.
Kantonalni sud je u oktobru 2024. Hodžića opet osudio na 35 godina. Optuženi se ponovo žalio.
“Međutim, članom 322. Zakona o krivičnom postupku FBiH je izričito propisano da ako je podnesena žalba samo u korist optuženog, presuda se ne smije izmijeniti na njegovu štetu – zabrana reformatio in peius ili „zabrana preinačenja na gore“. To praktično znači da neizjavljivanje žalbe tužiteljstva na prvu donesenu presudu od 07.04.2023. godine, kojom je optuženom izrečena kazna zatvora koja ne postoji odnosno koja nije propisana krivičnim zakonom, ima za posljedicu da ovaj sud kao drugostepeni sud, u smislu člana 322. Zakona o krivičnom postupku FBiH, optuženom može izreći samo kaznu zatvora, pa mu je s tim u vezi, cijeneći sve okolnosti konkretnog slučaja, izrekao jedinstvenu maksimalnu kaznu zatvora propisanu krivičnim zakonom u trajanju od 20 godina”, pojašnjavaju iz Vrhovnog suda.
S druge strane iz Kantonalnog suda kažu da Vrhovni sud Federacije kod prvog ukidanja presude nije navodio razloge koje su navedeni kod konačne odluke kada je dugotrajna kazna zatvora od 35 godina preinačena u kaznu zatvora od 20 godina.
“Iz naprijed navedenog je vidljivo da se razlozi zbog kojih je Vrhovni sud Federacije BiH prvi put ukinuo prvostepenu presudu od 07.04.2023. godine ne odnose na odluku u pogledu izrečene kazne, a kako je Apelaciono vijeće Vrhovnog suda Federacije BiH, nakon održanog pretresa osudilo optuženog E. H. na 20 godina, to ovaj sud ne može komentarisati pravosnažnu presudu drugostepenog suda”, rekli su za Buku iz Kantonalnog suda.
Jasno je da se greška u sistemu desila, a niko je nije primijetio. Upravo je sa današnjih protesta poslana poruka da je pravda teđko dostižna za žrtve, dok su u pretnosti ubice i optuženi koji imaju novac za advokata ili ga dobiju po službenoj dužnosti.