Kako su vjerski praznici u BiH pobijedili koronu

Vjekoslav Mandić, ministar zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine, već nekoliko puta ponavlja da struku niko nije pitao, niti je zdravstvena struka dala mišljenje da mjere poput policijskog sata u Federaciji BiH treba ukinuti. Doduše, kaže da ih niko nije pitao ni kada je ova mjera uvođena.

Stoga su se mnogi sa pravom zapitali, šta je prava pozadina jedne ovakve odluke, donesene preko noći, bez konsultovanja struke, i u jeku borbe sa pandemijom? Da li je čista slučajnost da se njeno donošenje poklopilo sa početkom Ramazana, te u čemu je uopšte bio smisao policijskog časa i da li nam je bio potreban?

Esad Bajtal, politički analitičar, kaže da je sasvim opravdano postaviti ova pitanja, jer kontekst i logika nas upućuju da se stvari odvijaju upravo tako da su vjerske zajednice i politike iznad zakona.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Ne možemo vjerovati da su mjere ublažene slučajno baš na početku Ramazana. I ne treba da vjerujemo. Trebaju nam činjenice zašto je odjednom došlo do ublažavanja mjera. Postavlja se zaista pitanje zašto ista zabrana ne važi za crkve, politike i građane. Vidimo da za Dodika, recimo, ne vrijede ni granice ni karantin, on hoda i vraća se i jasno je da za njega ne vrijedi ništa što za građane predstavlja obavezu. Jasno je da su i politika i crkva, zapravo sve vjerske institucije, iznad zakona i da su pravila donesena samo da važe za građane“, ističe Bajtal.

On podsjeća da smo mogli vidjeti video iz Srebrenice, gdje se ljudi, zajedno sa načelnikom, sastaju u crkvi uprkos zabrani. Iako su zvaničnici rekli da će ispitati šta se događa, konkretne odgovore javnost još nije dobila. Sa druge strane, građane, ako krše neka od pravila, niko ne ispituje, već ih se odmah sankcioniše.

Politički analitičar Žarko Papić ukazuje na još jednu pojavu kojoj po ko zna koji put svjedočimo – jeftinu demagogiju i populizam ovdašnjih političara.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Vidjeli smo šta se dešavalo za Vaskrs u Srbiji i Republici Srpskoj, okupljanja velikog broja vjernika uprkos zabrani okupljanja i policijskom času, a policija nije reagovala. Najradikalniji slučaj imamo u Federaciji, gdje se sa prvim danom Ramazana ukida zabrana kretanja. Dodatno se ukida i karantin na granici, što je, naravno, u direktnoj suprotnosti sa svim odlukama i naredbama nadležnih institucija koje su bile na snazi samo 24 sata ranije. Dakle, iftar je pobijedio koronu. Tako su odlučili političari u FBiH, tako su odlučili političari u RS, jer ne zaboravite, ovo je izborna godina, a ovo je izborna kampanja, koja, ruku na srce, kod nas nikada i ne prestaje“, zaključio je Papić, dodajući da na kraju ispada da su svi oni koji su prihvatili preporuke izolacije tokom 4 nedelje danas izvarani i gladni – jer samo u FBiH je prema podacima Zavoda za zapošljavanjen otkaze dobilo blizu 23.500 ljudi.

Univerzitetski profesor i sociolog Slavo Kukić, komentarišući cjelokupnu situaciju sa koronom, ali i političkim odlukama o uvođenju, a potom i ukidanju policijskog sata, kaže da se ne može oteti dojmu da imamo jednu pošast koja nas je u pravilu morala integrisati, barem u vrijeme dok traje, ali su je političari ipak iskoristili kako bi srbovali, bošnjakovali, hrvatovali i kako bi se pokazivali zaštitnicima svoje nacije i njezinih interesa. S druge strane ni jednu odluku, pa ni onu o ukidanju obaveze karantina na granicama, nisu donijeli zajednički, nisu se čak ni konsultovali na bilo kom nivou.

Zapravo, njima je ”korona situacija”, kaže on, odlično došla kako bi zastrašivanjem vlastitog naroda ojačali svoju poziciju, a stvarne probleme, koji već godinama opterećuju narod, gurnuli sa dnevnog reda. Postoji stoga, opradvadan strah da će nam korona za sobom ostaviti dodatno usložnjene već postojeće probleme i ojačane autoritativne sisteme. A uz političare će, kao i sada, naglašava Kukić, samo još crkve i džamije biti iznad zakona.

 „Iz islamske zajednice upućena je ista poruka koja se mogla čuti i od prvih ljudi katoličke i pravoslavne Crkve, a ako je suditi po onome što se događalo ovih prvih dana Ramazanskog posta i iftara, sve upućuje na to da je ponašanje identično onom kojeg smo već vidjeli za vrijeme Uskrsa i Vaskrsa. Naravno, i ova okupljanja će se odvijati po istom principu nekažnjivosti zbog posebnog statusa religijskih zajednica, ali će zato mene ili vas, ako nas policija dohvati da se krećemo u vrijeme kada to nije dopušteno, udariti po džepu sa 500 KM kazne kako bi disciplinovali i nas, a kako bi to bila pouka i svima ostalima“, ističe Kukić.

Pitanje je samo, zaključuju naši sagovornici, hoće li se populizam sutra svima nama obiti o glavu drastičnim pogoršanjem epidemiološke situacije i ko će tada biti “žrtveno jagnje”. Već sada možemo sa sigurnošću tvrditi jedno – to neće biti pravi krivci.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije