Ako ste ikada pomislili da je pravljenje sushija rezervisano samo za iskusne japanske majstore u bijelim uniformama, Tropic nas je sinoć potpuno razuvjerio. U njihovoj prvoj sushi radionici, organizovanoj za medije i influensere, uz miris riže, svježe ribe i precizne pokrete noža, otkrili smo da uz dobru atmosferu i stručnog učitelja – svi mogu složiti savršeni sushi.
Radionicu je vodio Nemanja, Tropicov stručnjak za sushi, koji nas je najprije poveo na kratko putovanje kroz istoriju ove popularne japanske delicije. Objasnio je kako je sushi od tehnike očuvanja ribe postao globalni gastro-fenomen.

A onda – na scenu je stupila riža.
Isprati je sedam puta. Kuvati 16 do 19 minuta. Začiniti solju, šećerom i sirćetom. Pustiti da se hladi u bambusovoj posudi. Nemanja nas je vodio korak po korak, bez žurbe, uz mnoštvo korisnih savjeta. Saznali smo da riža nije samo osnovni sastojak – ona je srce svakog zalogaja. Ako niste znali šta je šari, sada znate – pažljivo pripremljena sushi riža. Drugi element, neta, je sve ono što je nadopunjuje – od sirove ribe do voća, povrća, sira i hrskavog luka.

Kada je došao trenutak da sami zamotamo svoju prvu California rolnicu, svi smo već bili dovoljno opušteni da zaboravimo na strah od grešaka.

Prsti su se borili s algama, rižom, krastavcem, mrkvom, lososom i tunjevinom, ali uz Nemanjine savjete – rolnice su počele da liče na nešto što biste bez ustručavanja naručili u restoranu. I ne samo da su bile okej. Bile su zaista dobre. A do svega toga došli smo uz mnogo smijeha – kada se riža zalijepi za dlanove, kada shvatite da ste stavili previše fila, pa se alga ne zatvara, kada pokušate da dobijete osam jednakih komada iz jedne rolnice i… ne uspijete. A pravi profesionalni nož, yanagiba, koji je jedna učesnica prozvala “mač”, nije bio nimalo naivan. Sječe u jednom potezu – ako znate kako.


Nemanja nam je otkrio i male profesionalne tajne: koji dijelovi ribe su najbolji, kako se filetira i zašto se sirova riba mora čuvati na -40 stepeni Celzijusa da bi bila bezbjedna za konzumaciju. Za kućnu upotrebu – dimljeni losos je pun pogodak. A sushi se, kaže, jede odmah, najkasnije sutradan – i obavezno čuva u frižideru.
Posebno zanimljiv bio je trenutak kada smo prešli na nigiri – komadiće sirove ribe na podlozi od riže. Oblikuje se rukom, iako djeluje jednostavno, zahtijeva mnogo osjećaja i preciznosti. Svaki komad mora biti savršeno izbalansiran, dovoljno čvrst da ne popusti, a dovoljno lagan da se topi u ustima. Nigiri se uvijek jede u jednom zalogaju.
Za kraj – premium rolnice koje smo dobili na poklon. Rainbow sa lososom, tunom, sirom i avokadom. Crazy sa pohovanim gamborima, hrskavim lukom i sosom. Da se ne lažemo – to nije bio samo poklon, bio je to šlag na kraju.
I da – atmosfera je bila baš kakva treba da bude kad se ljudi okupe oko hrane. Domaćinska, topla, vesela, puna šala, improvizacije i savjeta koje ćemo definitivno ponijeti sa sobom. Tropic je ovom radionicom postavio visoku ljestvicu – i kad je u pitanju edukacija, i kada je u pitanju druženje.
Jeste li već probali da sami smotate rolnicu?
