Zbog ovogodišnje proslave Dana Republike Srpske kojeg je Ustavni sud BiH više puta proglasio nesutavnim i diskriminatornim nije bilo prijava nadležnom tužilaštvu. No, zbog prošlogodišnje proslave bilo je prijava građana pa je još prije godinu Tužilaštvo BiH formiralo predmet.
Na njemu rade četiri tužioca koji još nisu donijeli tužilačku odluku, a na predmetu je angažovana i Državna agencija za istrage i zaštitu – SIPA.
Sa ovim informacijama Tužilaštvo je u javnost izašlo prije nekoliko dana. Odmah su reagovali iz Vlade Republike Srpske saopštenjem za javnost.
“Dan Republike Srpske i 33. rođendan obilježen je u svim opštinama i gradovima Republike Srpske prigodnim manifestacijama i postavlja se pitanje da li će sada Ustavni sud i Tužilaštvo BiH formirati optužnice protiv svih opština i gradova i svakog građanina Republike Srpske zbog proslave rođendana”, saopšteno je iz vladinog biroa za odnose s javnošću.
Sve to otvara pitanje da li se sada vlasti kukavički kriju iza građana svjesni da bi zbog organizovanja proslave 9. januara mogli i krivično odgovarati.
Novinarka iz Banjaluke Gordana Katana ovaj potez i sadržaj saopštenja ocjenjuje licemjernim.
“Jer ja bih voljela da vidim tu lokalnu zajednicu, bilo koju, u Republici Srpskoj u kojoj su se to građani samoorganizovali pa su obilježavali, proslavljali ili kako god već sami dan Republike Srpske”, kaže Katana za Buku.
Smatra da vlasti Republike Srpske nemaju hrabrosti da jednostavno izađu i kažu imenom i prezimenom – mi smo ti koji stojimo iza organizacije Dana RS-a.
Ove godine, dodaje, fokus je na Narodnoj skupštini RS kao organizatoru čime se vlast krije iza imuniteta narodnih poslanika.
“Moram komentarisati i odluku tužilaštva koja je čudna, da četiri tužioca rade godinu dana na istrazi ko je organizovao proslavu, i ko je odgovoran”, kaže Katana.
Saopštenje Vlade RS-a smatra i jednim oblikom kukavičluka.
“Pa to jeste kukavičluk, ova se vlast uvijek kukavički i krila. Tako se kriju i za referenduma. Na kraju krajeva građani ne mogu biti ni za šta odgovorni, odgovorni su pojedinci, zna se kako ide sistem odgovorosti, znamo kako izgleda komandni lanac odgovornosti”, napominje Katana.
Velizar Antić, politički analitičar, za Buku kaže da većina građana u Republici Srpskoj želi da proslavlja Dan Republike Srpske 9. januara, i to je neosporna činjenica. Zato smatra da se vlast ne krije iza građana već provodi njihovu volju.
Bez obzira da li se radi o sadašnjoj vlasti ili opoziciji, dodaje Antić, sve značajne političke partije u Srpskoj su za proslavu ovog dana i smatraju za veliku nepravdu odluke Ustavnog suda u vezi sa ovim pitanjem.
“Tako da je sa te strane gledišta sasvim očekivano da i političke partije koje se bore za glasove birača sprovode takvu politiku za koju se zalažu i građani. Dakle, ne bih rekao da se vlasti kriju iza građana već upravo suprotno, da oni sprovode onu politiku koju od njih traže građani”, kaže Antić.
Smatra da je pitanje iz saopštenja Vlade Republike Srpske opravdano.
“I zaista se sada Tužilaštvo nalazi u nezgodnoj poziciji kada treba da odgovori na pitanje zašto pokreće krivične prijave samo prema vlastima na entitetskom nivou a ne sprovodi u lokalnim samoupravama kao nižim nivoima vlasti. Razlog je jasan, jer ne mogu da podignu krivične prijave protiv svih u Republici Srpskoj jer bismo onda došli u situaciju da na kraju tog procesa pokreću krivične prijave protiv svih građana a to nema smisla”, zaključuje Antić.