Kako preživjeti sa 120 KM u Srpskoj

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Lica sa invaliditetom u Republici Srpskoj imaju najniža primanja u regionu i godinama su primali minimalne dohotke koji su iznosili 41 konvertibilnu marku. Na dva protesta koja su održana u Banjaluci u prethodnih nekoliko mjeseci pokušali su upozoriti javnost i vlast na nepovoljan položaj u kojem se nalaze, no čini se da vladajući nisu imali sluha za probleme ovih građana.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U Narodnoj skupštini Republike Srpske završena je javna rasprava o Nacrtu zakona o socijalnoj zaštiti i tako će Republika Srpska  poslije 18 godina dobiti novi zakon kojim se definiše oblast socijalne zaštite “na način primjeren vremenu u kojem živimo”, navodi se u obrazloženju nacrta zakona.

 

Naime, poslanici Narodne Skupštine Republike Srpske razmotrili su Nacrt zakona o socijalnoj zaštiti kojim je predviđeno da osnovica za izračunavanje visine iznosa prava na novčanu pomoć i prava na dodatak za pomoć i njegu drugog lica bude prosječna plata isplaćena u prethodnoj godini.

 

U skladu sa novim načinom obračuna predviđenim ovim nacrtom zakona, visina novčane pomoći u 2012. godini, ako se uzme osnovica od 800 KM, bila bi u rasponu od 120 KM, za pojedinca, do 240 KM za porodicu sa pet i više članova, iako je prema podacima Saveza sindikata Republike Srpske poznato da je za potrebe jedne potrošačke korpe za četveročlanu porodicu potrebne više od dvije prosječne plate.

 

Radenko Stjepanović, predstavnik Inicijativnog odbora za proteste osoba s invaliditetom rekao je da nije zadovoljan odlukom Narodne skupštine RS, odnosno da je zadovoljan samo jednim dijelom ovog zakona.

 

“Moram istaći da novi zakonski prijedlog nije udovoljio našim ranijim zahtjevima u kojima smo tražili da  invalidi u okviru ovog zakona dobiju povećanje naknade za tuđu njegu i pomoć sa sadašnje 41 marke na iznos od 70 posto prosječne plate u RS. Ovim zakonom smo samo djelimično zadovoljni, a to se odnosi na dio personalne asistencije jer će ona biti zakonski regulisana. Dobro je i to što će se nadoknade isplaćivati na republičkom nivou, no i u ovom segmentu udovoljeno nam je samo u pedeset odsto, jer će se pola isplaćivati iz Budžeta RS, a druga polovina iz lokalnih zajednica”, rekao je za BUKU Stjepanović.

 

Dodao je da Inicijativni odbor za proteste osoba s invaliditetom nema planove za daljnje aktivnosti po ovom pitanju već samo preporučuje udruženjima i savezima iz ove oblasti da se nastave baviti ovim problemima.

 

“Ovakvom odlukom Vlada RS pokazuje da nema sluha za socijalne kategorije društva i nepovoljnu situaciju u kojoj se ovi građani nalaze. Napomenuo bih da smo i poslanicima u Narodnoj skupštini Republike Srpske uputili pismo gdje smo ih zamolili da nas podrže u našim zahtjevima, pa su tako i oni pokazali nerazumijavanje za kategoriju lica sa invaliditetom”, objasnio je Stjepanović.

 

Iznos prava na dodatak na pomoć i njegu drugog lica, prema novom zakonskom prijedlogu, obračunavaće se u dvije grupe – prva grupa korisnika koji se nalaze u stanju cjelodnevne potrebe za pomoći i njegom drugog lica, ostvariće 20 odsto od osnovice koju čini prosječna neto plata u Republici Srpskoj, a druga grupa korisnika koji se nalaze u stanju djelimične potrebe za pomoći i njegom drugog lica, ostvariće 10 odsto od iste osnovice.

 

Prema očekivanoj prosječnoj mjesečnoj plati u RS u 2011. godini od 800 KM, iznos prava na dodatak za pomoć i njegu drugog lica u 2012. godini iznosio bi, za prvu grupu 160 KM, a za drugu 80 KM. Dodatak za tuđu njegu i pomoć prema postojećem zakonskom rješenju je 41 KM mjesečno.


Stav opozicije i Vlade RS

 

Ranko Škrbić, Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS rekao je da osnovni razlozi za donošenje novog zakona leže u potrebi da se stvore povoljni uslovi za zadovoljavanje osnovnih potreba lica koja se nalaze u stanju socijalne potrebe.
“Nacrtom ovog zakona uvedeno je niz novina koje značajno unapređuju oblast socijalne zaštite u RS, kao što su pristupačnost u pružanju usluga, nediskriminacija korisnika, partnerstvo u organizovanju usluga, kao i prioriteti vaninstitucionalnog zbrinjavanja”, rekao je Škrbić.

 

Škrbić je istakao da su definisane odgovornosti lokalnih zajednica i RS u osiguranju primjene zakona i nove kategorije korisnika socijalne zaštite, kao što su djeca žrtve nasilja, trgovine ljudima, žrtve porodičnog nasilja i žrtve upotrebe psihoaktivnih supstanci, a definisana su i nova prava kao što su pravo na savjetovanje, dnevno zbrinjavanje i pravo personalne asistencije.
“Za implementaciju novog zakona procjenjuje se da bi bilo neophodno obezbijediti dodatnih 32 miliona KM od čega polovina u Budžetu RS, a polovina u budžetima lokalnih zajednica”, objasnio je Škrbić.

 

Opozicija je najveće primjedbe iznijela na način finansiranja dohodaka za ove kategorije. Naime, oni smatraju da lokalne zajednice, a naročito nerazvijene opštine, nemaju sredstava da sufinansiraju ove potrebe. Poslanici SDS-a su tražili da se urade analize koje bi utvrdile da li lokane zajednice mogu podmiriti ove troškove, a poslanici PDP-a su istakli da 32 miliona nije dovoljno da bude osigurana isplata novih dohodaka. Iz PDP-a su napomenuli da je Nacrt zakona o socijalnoj zaštiti dobra polazna osnova za uređenje ove oblasti.

 

Iako je Vlada RS zadovoljna predloženim zakonom, ostaje činjenica da će veliki broj građana Republike Srpske morati živjeti sa primanjima od 120 KM, a višečlane porodice, odnosno porodice sa četvero i više djece moraće svoje potrebe svesti na iznos od 240 KM mjesečno.

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije