Ured za reviziju institucija BiH kritizirao je predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Nikolu Špirića zbog isplata stimulacija članovima njegovog kabineta, neograničenih troškova za mobilni telefon i za reprezentaciju, navodi se u izvještaju o radu Generalnog sekretarijata Vijeća ministara BiH.
Revizori posebno ističu da su stimulacije na plaću za dvoje uposlenih kod Špirića odobravane za 11 mjeseci, i to pod “potpuno identičnim obrazloženjem”.
Skupa zakupnina
Također, revizori upozoravaju na neprihvatljivu situaciju u kojoj neki imaju pravo na “neograničenu potrošnju” mobilnih telefona. Osim toga, revizori su otkrili da su pojedini Špirićevi savjetnici zadužili “po tri službena mobitela i dva laptopa”.
Revizori su posebno pročešljali i Ministarstvo vanjskih poslova BiH, koje je i ranije bilo na meti kritika državnih revizora. U najnovijem izvještaju za 2009. godinu Ministarstvu na čijem je čelu Sven Alkalaj iznesen je niz zamjerki na način potrošnje, nabavke i rad ambasada.
Revizori su pozdravili postavljanje limita za plaćanje zakupnine ambasadorskih rezidencija, ali je utvrđeno da taj limit u nekim slučajevima nije poštivan. Navodi se primjer Ambasade u Danskoj, gdje je ambasador Muhamed Hajdarević tražio dozvolu da plati skuplju zakupninu, što mu je, navodno, odobreno, ali kako navode revizori, taj višak kasnije mu je odbijen od plaće. Hajdarević se na to žalio i angažirao advokata.
Revizori upozoravaju na loše stanje u radu pojedinih ambasada te da je Centralna popisna komisija, između ostalog, utvrdila “manjak” vrijednih stvari iz nekih ambasada.
Nestali su umjetnička slika iz Ambasade u Beču, iz Vašigntona bakrorezi, slika i stona lampa, a iz Londona je nestao kompjuter. Revizori smatraju i neopravdanim otpis četiri slike iz Ambasade u Ženevi, čija je knjigovodstvena vrijednost 12.702 KM.
Biznis klasa
Revizori upozoravaju na putne troškove koji se pravdaju kasno te da su pojedinci koristili biznis klasu umjesto propisane ekonomske klase aviokarata. Spominje se i podizanje 1.000 KM gotovine s biznis kartice Ministarstva na koju imaju pravo samo ministar, zamjenik i sekretar Ministarstva, što je kasnije pravdano na blagajni.
Povećana je i potrošnja za mobitele za 30.000 maraka, a pojedincima je u više navrata odobreno prekoračenje limita, u jednom slučaju za čak 3.400 KM. Revizori su prigovorili i na visoke troškove hotela za ambasadore u pripremi (jednom od njih plaćeno je 7.818 KM za smještaj u hotelu).
Ministarstvo je 2009. godine na ime “troškova za reprezentaciju u sjedištu” isplatilo 265.236 KM, ali je utvrđeno da je većina reprezentacije potrošena van objekta Ministarstva vanjskih poslova.
Trišić-Babić tražila i kupila “volvo S80”
Revizori posebno ističu neregularnosti pri nabavci tri nova automobila u vrijednosti od 180.600 KM. Jedan od njih, skupocjeni “volvo S80”, nabavljen je na izričit zahtjev zamjenice ministra Ane Trišić-Babić, navodi se u izvještaju, a koštao je 49.900 KM.
Iako je Trišić-Babić tražila zamjenu “staro za novo”, nakon kupovine “volva” zadržan je i “stari” automobil, tako da je MVP platio punu cijenu. Osim toga, revizori su prigovorili zbog kršenja propisa o javnim nabavkama pri kupovini druga dva automobila vrijednosti 83.000 i 47.0000 maraka.
Projekt državnog zatvora
U izvještaju za Ministarstvo pravde BiH, na čijem je čelu Bariša Čolak, revizori su skrenuli pažnju na realizaciju projekta izgradnje državnog zatvora započetog 2005. godine.
Revizijom izdataka za reprezentaciju primijećeno je da računi Službe za zajedničke poslove institucija BiH za pojedine korisnike, kao i pojedini računi refundirani kroz blagajnu, sadrže neke stavke koje imaju karakter svakodnevne konzumacije hrane i napitaka.
Zirojević ne koristi naknadu za smještaj
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Mladen Zirojević reagirao je jučer na objavljene informacije iz revizorskih izvještaja. Zirojević ističe da je ovo ministarstvo jedna od rijetkih institucija koje su dobile pozitivne ocjene Ureda za reviziju.
Prema ministrovim riječima, sugestije revizora za troškove smještaja su usvojene i već je pristupljeno usklađivanju sa zakonom, što podrazumijeva iznos od 498 KM.
Zirojević je dodao i da on ne koristi naknadu za smještaj te da to pravo mogu koristiti sva imenovana lica i rukovodeći državni službenici.