Kako je HDZ Izbornim zakonom usporio formiranje nove državne koalicije

Na Kupresu HDZ dogovarao evropski put BiH, a onda bez dogovora s partnerima izvukao Izborni zakon iz arhive

Iako su u jednom periodu razgovori oko formiranja nove koalicije na državnom nivou bili intenzivni, još ništa nije konkretizovano po ovom pitanju.

Na prethodnom sastanku stranaka koje pretenduju da formiraju novu državnu vlast dogovoreno je da naredni sastanak bude održan u Banjoj Luci. Organizaciju sastanka na sebe je preuzeo PDP, a u ovoj stranci do sada su bili stava da treba potpisati određeni koalicioni sporazum između dvije trojke i HDZ-a BiH.

Jednu trojku čine PDP, SDS i Stranka za pravdu i red, a drugu ona koja je već u vlasti na državnom nivou (SDP BiH, NiP i Naša stranka).

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Priča HDZ-a o evropskom putu je trenutno samo priča

Ipak, dogovore po ovom pitanju usporio je i potez HDZ-a BiH koji je na prethodnoj sjednici Doma naroda Parlamenta BiH uputio Prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH, što je na kraju dovelo do prekida sjednice nakon što su istu napustili delegati Kluba Bošnjaka i delegat iz Kluba Hrvata Zlatko Miletić.

Naime, delegati koji su napustili sjednicu, ali i delegati PDP-a i SDS-a insistirali su da se prvo nastavi prethodna sjednica koja je prekinuta, a na kojoj se trebalo odlučivati o smjeni Nikole Špirića, člana rukovodstva Doma naroda PSBiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

No, Špirić kao predsjedavajući Doma nije dozvoljavao da se nastavi prethodna prekinuta sjednica, već je otvorio novu na čijem je dnevnom redu bio prijedlog HDZ-a koji je mnogim strankama sporan. 

Nenad Grković, zastupnik Stranke za pravdu i red u Parlamentu BiH, kaže da je potez HDZ-a BiH iznenađujući jer predsjednik ove stranke Dragan Čović na sastanku održanom na Kupresu nije najavljivao upućivanje izmjena Izbornog zakona u parlamentarnu proceduru.

“Taj prijedlog zakona je HDZ na svoju ruku uputio u proceduru u Dom naroda. Mi smo očekivali da će taj red stvari da se odvija sasvim drugim tokom. Kada smo imali sastanak na Kupresu, usaglasili smo se oko nekih zajedničkih ciljeva, prije svega stabilizacija situacije u Bosni i Hercegovini, deblokada evropskog puta Bosne i Hercegovine. Tu su bile još neke obaveze kao što je usvajanje budžeta i imenovanje pregovarača s Evropskom unijom”, ističe za Buku Grković.

Albin Muslić, zastupnik SDP-a BiH u Parlamentu BiH, kaže da je trenutno status quo.

“Imamo situaciju da je u Predstavničkom domu uspostavljena većina, zakoni prolaze i to se u pravilu zaustavlja u Domu naroda nedolaskom na sjednicu što je po meni neodgovoran pristup. Ja sam jedan od potpisnika zahtjeva za imenovanje gospodina Nebojše Vukanovića za ministra sigurnosti, međutim, imamo taj prijedlog za njegovo imenovanje još nije stigao iz Vijeća ministara u Predstavnički dom na potvrđivanje”, govori za Buku Muslić.

Konstatuje kako zbog toga što nije imenovan ministar sigurnosti trenutno Vijeće ministara ima problema u funkcionisanju.

“Trenutno nije potez na našoj strani, treba sada HDZ da odradi svoj dio posla i da ono što se govori, a to je evropski put, usvajanje zakona i plan rasta, da se to opredjeljenje u konačnici i potvrdi popunjavanjem Vijeća ministara i da gospodin Vukanović preuzme mjesto ministra sigurnosti. To bi bila potvrda dok deklarativnog opredjeljenja za evropski put”, jasan je zastupnik SDP-a.

Ključna uloga Borjane Krišto

Navodi da se ovih dana održavaju sastanci predstavnika stranaka koje su u procesu formiranja nove koalicije, ali ne u onom formatu koji se očekuje.

“Da bi imali prohodnost zakona mi moramo imati parlamentarnu većinu u oba doma. Da bi imali funkcionalno Vijeće ministara, mi ga moramo popuniti i onda ne bi imali mogućnost da neko nešto obara. Treba raditi na tome da se implementira u jednom paketu i parlamentarna većina u oba doma, ali i ono što se govori u javnosti o evropskom putu, da bude ispraćeno konkretnim aktivnostima. Ključna uloga je ovdje gospođe Borjane Krišto. Politički je nekorektno da u javnosti govorimo jedno, a da neko rješenje koje imamo ne koristimo. Rješenje deblokade političke situacije bi bilo da gospodin Vukanović bude izabran za ministra sigurnosti i onda bi imali funkcionalno Vijeće ministara, to bi se potvrdilo u Predstavničkom domu, a potencijalno bi se jasno definiralo ko je odgovoran za eventualnu blokadu u Domu naroda, jer tada bi ostala samo mogućnost da delegati iz Kluba Srba nedolaskom na posao blokiraju rad tog doma”, naglašava Muslić.

I Grković potvrđuje da nije stala komunikacija među kolegama, ali je tačno da se ništa značajnije nije promijenilo po pitanju formiranja nove koalicije.

“Očekujem da ćemo u narednom periodu ponovo pokrenuti te razgovore. Kada je riječ o Izbornom zakonu BiH, mi smo rekli da ćemo podržati svako rješenje o kojem se postigne dogovor tri strane. Ne bježimo mi od tog problema, ali nije to bio prioritet u pregovorima. Govorili smo da se ne trebaju vući neke stvari na svoju ruku. Gospodin Čović je nama zamjerio što smo mi u proceduru uputili imenovanje Nebojše Vukanovića, govorivši da smo to uradili bez prethodnog dogovora i rasprave s njim, a evo on je istu stvar učinio”, kaže Grković.  

Ne možemo na postojeće diskriminacije uvoditi dodatnu

O prijedlogu izmjena Izbornog zakona BiH kojeg je HDZ BiH uputio u proceduru Doma naroda Parlamenta BiH u SDP-u BiH nemaju pozitivno mišljenje.

“U pogledu Izbornog zakona, postojeća diskriminacija koja je utvrđena ne smije se rješavati na način da uvodimo dodatnu diskriminaciju. Mi nećemo podržati prijedlog kojim se uvodi diskriminacija prema određenim kantonima, narodima itd. Zakonsko rješenje treba biti apsolutno otporno u smislu diskriminacije. Ne možemo zakonskim rješenjem uvoditi diskriminaciju konkretno Hrvata iz Unsko-sanskog kantona. Ne može čovjek koji se preseli iz Mostara u Bihać od legitimnog postati nelegitiman. Evropski sud za ljudska prava je od nas u više navrata zatražio da diskriminacije otklanjamo, a ne da ih uvodimo. Mi smo u obavezi da implementiramo presude Evropskog suda za ljudska prava. Naravno i da treba razgovarati o nekim modalitetima, ali ne smije rješenje doći u nekom obliku koji će promovirati diskriminaciju bilo koga u Bosni i Hercegovini”, podvlači Muslić.

Vrijedi napomenuti da HDZ BiH na prošloj sjednici Zastupničkog doma PSBiH nije podržao smjene zamjenika ministara u Vijeću ministara koji dolaze iz SNSD-a, baš kao što je bio slučaj i ranije kada se glasalo o smjenama ministara iz SNSD-a Staše Košarca i Srđana Amidžića. Ipak, postojala je većina za njihove smjene u Zastupničkom domu, ali glavni dio posla nije završen jer u Domu naroda tempo diktira Nikola Špirić koji kao predsjedavajući ne dozvoljava da se nastavi prekinuta sjednica na kojoj se trebalo glasati o smjenama.

Kada je riječ o HDZ-u, Dragan Čović je očigledno odlučio da formiranje nove koalicije malo zakomplikuje upućivanjem u proceduru izmjena Izbornog zakona koje prethodno nije usaglasio s partnerima.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije