Kada je umjetnost u pitanju ne vidim razliku između golog i obučenog umjetnika

Šestočasovni umjetnički perfomans “Together” slovenačkih umjetnika Marka Mandića i Leje Jurišić, inače nagrađivan širov Evrope, uznemirio je građane Sarajeva. Reagovali su brojni građani, zastupnik SDA Haris Zahiragić je pozvao policiju koja je prekinula perfomans a umjetnika kaznila. Oglasio se i reis zabrinut zbog narušavanja javnog morala, o čijoj je devalvaciji sutradan razgovarao sa kantonalnim premijerom Edinom Fortom. Zanimljivo je i kako se organizatorica perfomansa ogradila od sadržaja ove umjetničke izvedbe, a o svemu je na istom mjestu na press konferenciji govorila i SDA odnosno njeni kadrovi, zastupnici i budući kandidati na predstojećim izborima.

Kažu da je Sarajevo tolerantno, ali…

Da li građane uznemirava umjetnost ili građani uznemiruju umjetnost, za BUKU govore umjetnici: glumci, kantautori i producenti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Glumac Alban Ukaj za BUKU kaže da je pogubno da nam parameter za umjetnost bude golotinja.

“To je sloboda izražavanja svakog umjetnika i ja ne vidim nikakvu razliku između obučenog umjetnika i golog umjetnika kada je umjetnost u pitanju. U ovom slučaju se radi o političkim siledžijama koji daju sebi za pravo da ispituju i maltretiraju građane jer su nekada u osnovnoj ili srednjoj skoli izboli nekoga nožem”, rekao je Ukaj za BUKU referirajući se na zastupnika Harisa Zahiragića zbog njegove problematične prošlosti.

“Ja razumijem da nekoga može biti strah takvih stvorenja ali i dalje se ne osjećam dužnim da siledžiji odgovaram na besmislena pitanja. Tomislav Gotovac je nekada trčao go Zagrebom i govorio – “Zagreb, volim te.”

Da li je primjereno ili ne da se ovakav performans dešava na otvorenom u centru grada, Ukaj kaže da treba pitati organizatorku koja je zvala umjetnike na festival bez da je znala šta i koga zove.

“Mislim da je to neprofesionalno i neljudski prema umjetnicima koji su bili gosti festival, ali ima nešto u tome mnogo problematičnije kada govorimo o moralu – nekim političkim strukturama nije smetalo kada su za vrijeme prvog Sarajevo Queer festa, ljudi bili pretučeni, izmasakrirani mačetama u centru grada, ali im smeta ćuna jednog umjetnika. Na nama je da odlučimo hoćemo li imati premijera koji će stati prvi u redu za vrijeme povorke ili siledžije koji su nekada nekoga uboli nožem”, jasan je Ukaj. I zaista Edin Forto jedini je premijer koji se pojavio na Povorci ponosa iako svjestan da ga to može koštati glasova na predstojećim izborima, ali borba i nije popuštanje. Zanimljivo je i dodati, a čega su se mediji kasnije sjetili, da na povorci nije bilo gradonačelnice koja je bila nada građanske BiH, ali u ključnim trenucima gradonačelnica traži opravdanja kao što je bio slučaj sa spomenikom na Kazanima ili osudi napada na katoličku porodicu.

Gradsko je vijeće ekspresno osudilo minjak u centru Sarajeva, ali osude gušitelja ljudskih i umjetničkih sloboda nije bilo.

Mladi sarajevski producent i direktor Omladinskog Film Festivala Sarajevo Kenan Musić ironično kaže da smo konačno došli u situaciju kada nam je, kako kaže, ćuna najveći problem.

“Nakon što smo dobili kandidatski status za EU i nakon što su minimalne plate konačno 1300 KM, te nakon što je koridor 5C spojio jug i sjever zemlje te nakon ukidanja akciza na gorivo i pojeftinjenje putera, ulja i drugih namirnica mislim da je vrijeme da se obračunamo sa kulturom koja narušava dobri, prepošteni ne-kriminalni kosmopilitsko-tradiocionalni duh Sarajeva. Hvala Bogu pa smo konačno u sutuaciji kad nam je ćuna najveći problem”, rekao je Musić za BUKU.

Latif Moćević: Višak slobode rađa nove okove

Nešto drugačijeg mišljenja je kantautor Latif Moćević koji za BUKU kaže da višak slobode rađa nove okove. On je u komentaru za BUKU, uz zamolbu da bude objavljen integralno kako se ne bi izgubio kontekst, rekao:

“Uvijek je teško govoriti o ovakvim temama jer postoji opasnost da ugrozimo slobodu govora čovjeka/umjetnika. Međutim, postoji elementarna pristojnost i njen nedostatak se ne može pravdati slobodom i umjetnošću jer sloboda i umjetnost prije svega treba slaviti iskonsko dobro i iskonski lijepo. Višak slobode rađa nove okove. Predstavu nisam gledao ali ovo što je preneseno svjedoči da se više radi o želji za senzacionalizmom nego umjetnošću. U najmanju ruku potrebno je dati sve informacije kako bismo svjesno odabrali da li konzumirati određeni sadržaj (kao npr oznake u filmovima: 7+, 18+). U tom slučaju se programi i dešavaju isključivo u zatvorenim prostorima tako da ne ugrožavamo pravo drugog a da pritom oni koji žele za svoj novac mogu prisustvovati. Kulturu donijeti “na noge” ljudima je sjajan put i niko nije imao potrebu da reaguje na izvedbe nekog drugog umjetničkog djela kakvih je bilo ovih dana u Sarajevu. Sarajevo je grad koji zna i cijeni vrijednost, ali zna i iskazati stav kada je u pitanju bilo šta što vrijednosti skrnavi”, stava je Moćević.

Početak ljeta donio je i početak novih podjela, umjetničkih. No, kako god, građani su puno više zabrinuti zbog nagih tijela, kao da svoje ne gledaju svaki dan, nego zbog rekordne inflacije i sve goreg standarda života. Možda uskoro počnemo jesti kolače jer hljeb je preskup.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije