Kada će teško oboljeli biti prvi prioritet vlastima?

Rebalans budžeta Federacije BiH tema je današnje vanredne sjednice Zastupničkog doma Parlamenta FBiH. Iako su mnogi insistirali da on bude na dnevnom redu i ranije, to se dešava tek na kraju oktobra.

Ono zbog čega se rebalans budžeta najviše iščekivao jeste izdvajanje novca za Fond solidarnosti FBiH iz kojeg se liječe teško oboljeli građani. Naime, posljednjih 20 godina federalne vlasti nisu ispoštovale zakon i izdvojile dovoljno novca za Fond solidarnosti, stoga mnogi postavljaju pitanje da li funkcioneri koji obnašaju vlast imaju razuma i da li su u stanju da poredaju prioritete na pravi način. Mnogi od njih dok su u opoziciji kritikuju one koji upravljaju institucijama, a kada i sami dođu na vlast samo nastave istim stopama. I tako nam godine prolaze, a lista pacijenta koji čekaju na svoj lijek raste. Za njih vremena nema, kao što političari misle da za sve vremena ima i da se sve može odgađati i razvlačiti.

Od potrebnih 70, Vlada izdvaja samo 10 miliona KM

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U rebalansu budžeta koji je dostavljen u Parlament FBiH na usvajanje izdvojeno je 10 miliona KM za Fond solidarnosti, a jučer je parlamentarni Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku zatražio da ta stavka iznosi 70 miliona KM. Samo na taj način bi bili pokriveni svi pacijenti koji čekaju svoj lijek.

“Vlada FBiH je planirala 10 miliona KM u rebalansu za Zavod zdravstvenog osiguranja, a od toga je osam miliona za onkološke pacijente. Naš zaključak na odboru jeste da tražimo da se omogući 70 miliona KM, odnosno onoliko koliko je potrebno da se barem kratkoročno riješi pitanje onkoloških pacijenata”, ističe za Buku Admir Čavalić, predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.

On napominje kako je ovo Odbor tražio od početka godine, te da su zastupnici nekoliko puta ponavljali taj zahtjev.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Naš zaključak stoji i bit će na parlamentu sutra. Sada je to samo pitanje prioriteta. Da se može naći iznos od 70 miliona KM – može. Eh sada, šta će se naći kao kontra teza navedenom, da li je to možda aerodrom u Bihaću, koji očigledno neće biti izgrađen ove godine, da li su to neke zgrade Vlade FBiH koje također neće biti izgrađene, da li su to neke letjelice koje neće biti nabavljene ove godine. Napominjem da sva sredstva koja ne budu iskorištena za te kategorije će se budžetski prebaciti za narednu godinu. Dakle, neće biti iskorištena u ovoj godini. Mislim da se definitivno tih 70 miliona moglo naći i ovo je još jedna prilika za Vladu FBiH da pokuša to sutra uraditi. Može se amandmanski do glasanja djelovati”, naglašava Čavalić, konstatirajući da ništa drugo ne može biti veći prioritet od zdravlja građana.

No, da li će zdravlje građana predstavnici federalne vlasti staviti kao prioritet ispred zgrada koje neće biti izgrađene saznat ćemo nakon sjednice.

Podsjetimo, Vlada Federacije BiH je utvrdila Prijedlog izmjena i dopuna Budžeta FBiH za 2023. godinu koji iznosi 6.937.563.355 KM, što je za 211,7 miliona KM ili 3,1 posto više u odnosu na usvojeni budžet.

Vlada pozvala kantone da pomognu

Svoj komentar na rebalans prije nekoliko dana dao je Vojin Mijatović, ministar razvoja, poduzetništva i obrta.

“Za Fond solidarnosti pri Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH obezbijeđeno je 10 miliona KM. Uz utvrđene Izmjene i dopune Budžeta FBiH za 2023.godinu Vlada je, na prijedlog premijera FBiH Nermina Nikšića, donijela i zaključak kojim Vlada FBiH poziva kantonalne vlade i kantonalne zavode zdravstvenog osiguranja, koji su iskazali suficit, da se pridruže naporima Vlade FBiH u rješavanju problema liječenja pacijenata oboljelih od karcinoma i osiguraju dio sredstava potrebnih za njihovo liječenje do kraja godine”, kazao je Mijatović, te napomenuo da ne traže učešće onih kantona koji nisu iskazali suficit.

“Konkretno, Kanton Sarajevo, odnosno njihov Fond zdravstva ima suficit 136 miliona. Prvo se postavlja pitanje odakle suficit Fondu zdravstva. A broj oboljelih na listi čekanja je najveći iz Kantona Sarajevo, pa zatim imamo i Tuzlanski kanton koji ima suficit itd. Dakle, pozivamo kantone koji su ostvarili suficit da samo preuzmu pacijente sa svoje teritorije, a Vlada FBiH će krajem godine izaći sa sistemskim rješenjem kako isfinansirati Fond solidarnosti”, rekao je Mijatović.

Lista čekanja raste dok Vlada izbjegava ispoštovati Zakon

Trenutno u Federaciji BiH na listi čekanja se nalazi 1771 pacijent, a oni koji su oboljeli tu listu često nazivaju smrtnom listom, jer mnogi od njih i ne dočekaju svoj lijek.

Dok funkcioneri koji obanašaju izvršne i zakonodavne funkcije u vlasti teško oboljele ne stavo na prvo mjesto svih prioriteta, pacijente ne može zaštiti nikakav zakon koji im garantuje novac za liječenje iz budžeta. Jer, šta je Zakon za one koji su na vlasti? Apsolutno ništa. I sve dok je tako, oboljelima će jedina nada biti pomoć sugrađana, jer ko danas ima da izdvoji 6.500 KM mjesečno za lijek.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije