“Povodom sve učestalijih izjava i slogana koji u javnom prostoru cijele regije, uključujući i sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, pozivaju žene da ‘rađaju više’, želimo poručiti da žene nisu sredstva za ostvarivanje demografskih ciljeva, niti odgovorne za oporavak društava u tom smislu”, saopšteno je iz Fondacije Udružene žene Banjaluka.
Podsjećaju da je pravo na slobodno rađanje garantovano Ustavom Republike Srpske, u članu 36. stav 3: „Pravo je čovjeka da slobodno odlučuje o rađanju djece.“ Ova ustavna odredba jasno potvrđuje da svako ima pravo da samostalno odluči hoće li, kada i koliko djece imati.
Odluka o rađanju – da li, kada i koliko – ne može biti politički zadatak niti patriotski čin, već isključivo lični izbor zasnovan na uslovima života, sigurnosti i ličnoj autonomiji.
“U Republici Srpskoj postoje pozitivne mjere, koje nisu zanemarljive, a usmjerene su na podršku roditeljima u ostvarivanju prava na roditeljstvo – poput refundacije 100% plate za vrijeme porodiljskog odsustva, dodataka za nezaposlene majke, podrška vantjelesnim oplodnjama, podrške roditeljima sa četvoro i više djece. Ipak, diskusije i poruke koje pozivaju žene da ‘rađaju više’ predstavljaju pojednostavljeno i uvredljivo adresiranje ozbiljnog društvenog pitanja, ignorišući stvarne ekonomske, socijalne i političke razloge zbog kojih mnoge žene i muškarci danas odlažu ili ne planiraju roditeljstvo”, napominju.
Ovakvi narativi, dodaju, pokušavaju nametnuti odgovornost ženama – i samo ženama – da „poprave“ stanje u zemlji, kao da su one uzrok demografskih trendova, a najglasnije dolaze od onih koji nikada nisu, niti će rađati i to bez stvarnog dijaloga sa ženama, što ukazuje na duboko nepoštovanje ženskih prava i sloboda.
“Zaboravlja se i to da su žene te koje najčešće nose najveći teret brige o djeci, starima i domaćinstvu, dok istovremeno rade u nesigurnim uslovima, suočene sa diskriminacijom i nasiljem. Istovremeno, želimo naglasiti da vjerujemo u nepovratan proces emancipacije – i žena, i muškaraca – koji se već dešava u našem društvu. Nadamo se da žene ovakve poruke prepoznaju kao paternalističke i deplasirane i da one nemaju stvarni uticaj na njihove živote niti odluke. Gotovo je nevjerovatno da se u 21. vijeku, u javnom prostoru i institucijama, još uvijek čuju poruke koje ženama pripisuju odgovornost za opstanak nacije, ignorišući njihova prava, potrebe i svakodnevnu realnost”, ističu iz ove Fondacije.
Zato još jednom podsjećaju:
- Ustav Republike Srpske, član 36. stav 3: „Pravo je čovjeka da slobodno odlučuje o rađanju djece.“
- Rađanje nije patriotska dužnost, već pravo koje se ostvaruje u slobodi.
- Žene ne rađaju po direktivi, već u uslovima u kojima znaju da će biti podržane i zaštićene.
- Demografske politike koje ne uključuju ravnopravnost, sigurnost i socijalnu pravdu – osuđene su na neuspjeh.