Panel diskusijom “Rodno zasnovano nasilje i femicid: Teško kršenje ljudskih prava” danas, 3. decembra, u Banjoj Luci nastavljena je kampanja „Šesnaest dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“, koju pod sloganom „Zaustavimo femicid“ u Bosni i Hercegovini provodi UN Women BiH.
Prema medijskim izvještajima, u prvih šest mjeseci ove godine u BiH je ubijeno sedam žena, dok globalna statistika pokazuje kako širom svijeta svakih deset minuta jednu ženu ubije njen intimni partner ili član porodice. Upravo su ovi alarmantni podaci razlog zašto su rodno motivisano ubistvo žene i načini za njegovu prevenciju u fokusu ovogodišnje kampanje. Promjene koje je potrebno učiniti u aktuelnom zakonodavstvu i uslugama podrške usmjerenim na borbu protiv nasilja nad ženama i djevojčicama kako bi se prevenirala eskalacija u njegov najekstremniji oblik – femicid, bile su tema događaja u Banjoj Luci.
Ministarstvo porodice, omladine i sporta Republike Srpske godinama pruža podršku preživjelima nasilja u porodici kroz program podrške u sigurnim kućama u Banjoj Luci, Bijeljini i Modriči i te aktivnosti će nastaviti i dalje, poručila je ministrica Selma Čabrić.
“S obzirom na to da se svake godine priključujemo globalnoj kampanji “Šesnaest dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” i da ove godine skrećemo pažnju na alarmantnu eskalaciju nasilja nad ženama poručujući da je svakih deset minuta jedna žena ubijena u svijetu, pozivamo da se ujedinimo za okončanje nasilja nad ženama. Institucije Republike Srpske u svakoj prilici šalju poruku nulte tolerancije prema bilo kom obliku nasilja, pogotovo nasilja u porodici, i nastavićemo da radimo s ciljem da nasilje u porodici svedemo na najmanju moguću mjeru”, istakla je ministrica Čabrić.
Ona je govorila i o nužnosti koordinisanog pristupa u rješavanju problema nasilja nad ženama.
“U narednom periodu radićemo na novoj strategiji za suzbijanje nasilja u porodici, ali i na aktivnostima animiranja lokalnih zajednica da formiraju radne grupe i potpišu na lokalnom nivou protokole o postupanju u slučajevima nasilja u porodici, jer je neophodan koordinisan i predan rad svih subjekata zaštite kako bismo došli do zajedničkog cilja a to je smanjenje broja slučajeva nasilja u porodici”, pojasnila je Čabrić.
Panel diskusija u Banjoj Luci organizovana je u saradnji s Gender centrom Republike Srpske, Ambasadom Italije u Sarajevu, Misijom OSCE-a u BiH, te banjalučkom nevladinom organizacijom „Udružene žene“. Učesnici i učesnice su podsjetili kako definicije zakonodavnog sistema moraju biti jasnije, a kazne strožije, s ciljem da se adekvatnim sankcionisanjem nasilnika pošalje odgovarajuća poruka.
Gorica Ivić, izvršna direktorica Fondacije “Udružene žene” izjavila je kako sprečavanje femicida nije samo pitanje zakona, već i odgovornosti cijelog društva.
“Uvođenje ovog pojma u zakone mora biti praćeno konkretnim mjerama koje će doprinijeti otklanjanju uslova koji dovode do takvih tragičnih ishoda. Ključna je obaveza procjene rizika od smrtnosti žena koje su u riziku od nasilja, uz primjenu multisektorskog pristupa i efikasnu koordinaciju nakon izricanja hitnih mjera zaštite”, poručila je Ivić.
Ona je dodala da institucije moraju preuzeti aktivnu ulogu u sprečavanju femicida, ali i čitavo društvo mora biti uključeno u promociju nulte tolerancije prema svim oblicima nasilja nad ženama.
Na panelu je prisustvovala i Jo-Anne Bishop, predstavnica UN Women BiH.
„Nepokoloebljiva posvećenost u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja i femicida ne smije biti samo težnja. To je nužnost. Zakonodavni okvir mora biti ojačan, a prava i sigurnost žena i djevojčica podržani. Pozivamo svakog pojedinca/ku da zagovara ovu ključnu inicijativu i aktivno učestvuje u kreiranju društvenih promjena. Femicid ne može postati dio naše svakodnevice. UN Women će nastaviti neumorno raditi sa partnerima za sigurniju budućnost svih žena i djevojčica u Bosni i Hercegovini“, izjavila je Jo-Anne Bishop.
Podaci iz tri sigurne kuće u Republici Srpskoj govore da su SOS linije prošle godine zaprimile 3.905 poziva, dok je samo do septembra ove godine taj broj dostigao 2.929 poziva. Neophodno je da ovakvi servisi podrške u svakom trenutku imaju osigurana budžetska sredstva kako bi žene koje su izložene nasilju uvidjele da izlaz postoji.
Uspostava metodologije na državnom nivou kojom bi se sistemski prikupljali službeni podaci o svim oblicima rodno zasnovanog nasilja, s posebnim fokusom na rodno motivirana ubistva žena u BiH, koristeći se međunarodnim parametrima kao što su dob, vrsta nasilja, odnos počinioca i žrtve, jedan je od važnih koraka u nastavku borbe protiv nasilja nad ženama, poručeno je sa panela. Za ovaj, kao i sve ostale važne incijative, važna je međusektorska saradnja kao i zajedničko djelovanje svih nivoa, od lokalnog do državnog.
Napominjemo da će se kampanja “Šesnaest dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” nastaviti i u Bihaću gdje će građani i građanke moću učestvovati u panel diskusiji i pogledati italijanski film o rodno zasnovanom nasilju “Još uvijek ima sutra”, koji je tokom kampanje već predstavljen mostarskoj i banjalučkoj publici.