Nakon Bratunca, u kojem je SNSD opozivom Srđana Rankića i izborom Lazara Prodanovića, povratio načelničku poziciju u toj Opštini, ova stranka je u novom pohodu – opozvati gradonačelnika Bijeljine, Ljubišu Petrovića. O opozivu gradonačelnika u nedjelju odlučivaće građani, a pravo glasa ima 112 hiljada birača.
Petrović nije odgovarao na poruke i pozive BUKE, a u njegovo ime govorio je v.d. predsjednika SDS-a, stranke kojoj pripada Petrović, Milan Miličević. On, govoreći u ime Petrovića, kaže da su razlozi zbog kojih je Gradska skupština izglasala referendum o opozivu gradonačelnika Bijeljine identični razlozima koje je navela skupštinska većina kada su građani 2019. glasali o opozivu Miličevića s mjesta načelnika Teslića. Opoziv je, kaže, ništa drugo do bitka za budžet.
„Skupštinska većina u Bijeljini koja je izglasala opoziv je interesna grupa odbornika okupljena oko SNSD-a. Njima nije bitan gradonačelnik, njima je bitan budžet koji oni posmatraju kao plijen. Da bi njime raspolagali na netransparentan način i da bi ubacivali novac iz gradskog budžeta u razne privatne džepove. To je ono što se u Bijeljini nije događalo prethodne dvije godine jer je gradonačelnik Petrović vrlo racionalno, domaćinski i transparentno raspolagao budžetom i svaki račun je bio potpuno dostupan javnosti“, kaže Miličević za BUKU.
No, predsjednik Skupštine Grada Bijeljina Aleksandar Đurđević tvrdi da referendum za opoziv gradonačelnika Bijeljine nije politička borba, nego reakcija naroda Semberije na opšti nerad, neodgovornost i zastoj.
“Koji je u posljednje dvije godine prouzrokovao aktuelni gradonačelnik Ljubiša Petrović. Za razliku od njega, koji trenutnu političku situaciju u Semberiji naziva „borbom dobra i zla“, ja kažem da je referendum borba za obnovu infrastrukture, nove industrijske zone, slobodnu zonu Bijeljina, bolju zdravstvenu i socijalnu zaštitu, brži servis za građane u okviru Gradske uprave”, kaže Đurđević.
Na optužbe skupštinske većine, koja ne podržava gradonačelnika, da Petrović ne radi dobro, da se upustio u kriminal i da opstruiše projekte, Petrovićev stranački šef kaže da gradonačelnik ne može da provodi nikakve projekte jer ga stranke predvođene SNSD-om sabotiraju.
„Zato što su oni sve projekte i sve programe koje gradonačelnik kao predlagač daje, odbijaju, ne usvajaju ih. Ne može provoditi projekte koje Skupština nije usvojila“, kaže Miličević.
No, Đurđević kaže da to nije istina i da je Petrović taj koji ne sprovodi projekte i ne aplicira na projekte Vlade Republike Srpske koja je u narednom periodu planirala 1,5 milijardu maraka za razvoj opština i gradova.
„Kao predsjednik Skupštine grada Bijeljina uradio sam analize i javno objavio da je gradski parlament usvojio 93 odsto prijedloga koji su upućeni od gradonačelnika, tako da su njegove poruke da skupštinska većina vrši opstrukcije, u najmanju ruku smiješne. Jedini koji vrši opstrukciju normalnog funkcionisanja grada Bijeljina i servisiranja potreba građana je Ljubiša Petrović, ali siguran sam da će se to promijeniti nakon 19. marta, rekao je Đurđević za BUKU.
U međuvremenu dva suprotstavljena bloka nižu međusobne optužbe za kriminal. Iz koalicije 16 stranaka Petrovićevu kampanju nazivaju “uhvati lopova”. Za SDS su takvi potezi degutantni.
„Čak je i simpatično i meni bilo kad su me nazivali kriminalcem zato što to govore oni koji su upravo takvi. Tako da je to, rekao bih, i kompliment za gradonačelnika“, govori Miličević.
Lopovi su na drugoj strani, jer SNSD nikada nije bio na vlasti u Bijeljini, stav je Đurđevića.
“I zato mi nije jasno s kim se on obračunava? To su njegovi ljudi, njegove stranačke kolege. Ljubiša se, od kada je preuzeo funkciju gradonačelnika, bori sa „nevidljivim protivnicima i banditima“, ali ne vidi da su lopovi u njegovim redovima. Istovremeno, on se trudi da sam bude vlast, da širi mržnju, podjele i svađe među narodom Semberije, pokušavajući da se ogrne plaštom navodnog poštenja. To njegovo „poštenje“ u prethodne dvije godine iznjedrilo je jedino izolaciju Bijeljine, nesaradnju s republičkom vlašću, i nepovlačenje bilo kakvih sredstava za razvojne projekte”, kaže prvi čovjek lokalne skupštine.
U referendumsku pobjedu vjeruju obje strane. Jedna da će na pitanje „jeste li za smjenu gradonačelnika Bijeljine“ većina građana odgovoriti s DA, dok druga strana vjeruje da će većina birača zaokružiti NE.
“Da li mislite da bismo pokretali proces opoziva da ne vjerujemo u njega? Ta volja je volja građana koji su se okupili oko ideje da Bijeljina postane centar privrede, mladih, kulture, sporta i turizma, a da je s druge strane pojedinac koji pokušava da na opštem zastoju gradi ličnu karijeru”, kaže Đurđević.
Miličević, koji je i sam “preživio” referendum kaže da informacije s terena, govore suprotno.
„Ja sam u to potpuno ubijeđen zato što, prije svega, ovdje sam dosta često, imam dosta prijatelja, analize s terena, ankete, govore tako. S ljudima sam svakodnevno, svaki dan u mjesnim zajednicama, na zborovima građana. Feedback građana se čini pozitivnim i mislim da će Petrović nakon referenduma ostati gradonačelnik“, siguran je Miličević.
No, na referendumu nema win-win situacije. Ili će SDS zadržati višedecenijsku poziciju gradonačelnika ili će se raspisati prijevremeni izbori čime bi SNSD dobio šansu da prvi put osvoji fotelju gradonačelnika Bijeljine.
GIK: Gradska uprava opstruiše provođenje izbora
Petrović je Okružnom javnom tužilaštvu podnio krivičnu prijavu zbog, kako navodi, nezakonitog izdavanja naloga za štampanje naloga. S druge strane iz Gradske izborne komisije upravo njega optužuju da krši zakon i otežava rad GIK-a.
Dijana Savić-Božić, predsjednica GIK-a kaže da im Gradska uprava nije obezbijedila materijalno-tehničku podršku, što je zakonska obaveza.
Žrijebanje za članove biračkih odbora trebalo je da traje 60 minuta, ali je, kaže Savić-Božić zbog opstrukcije gradonačelnika trajalo 24h.
„Radili smo tako što smo papiriće ubacivali u kutiju pa izvlačili. To se inače radi softverski međutim to je sve u posjedu Gradske uprave i to ne možemo da dobijemo“, kaže za BUKU Savić-Božić dodajući da je veliki problem u radu GIK-a i popunjavanje biračkih odbora.
„Jeste, to je veliki problem. Mi smo iz rezervi morali da obezbijedimo veliki broj članova. Od 1700 što je ukupan broj ova komisija je imenovala 1100 lica iz rezerve. Više je imenovala komisija iz rezerve nego što su politički subjekti predložili“, dodaje predsjednica GIK-a.
Osim izostanka podrške Gradske uprave, govori, proces otežava i izmijenjeni pravilnik iz 2022. koji za postupak opoziva predviđa proceduru kao prilikom održavanja Lokalnih izbora.
„S tim što se Lokalni izbori provode preko šest mjeseci, a postupak opoziva se mora završiti za 30 dana. To je nemoguće ispoštovati. Da nije iskustva koje imamo u komisiji, sumnjam da bi iko mogao ovo provesti jer za razliku od Bratunca ili Višegrada, Bijeljina ima 112 hiljada birača, a oni možda desetinu toga“, kaže Savić-Božić dodajući da je ipak sve spremno za referendum o opozivu gradonačelnika.
Gradonačelnik novac nije obezbijedio s razlogom, mišljenja je Miličević
„Referendum zahtjeva značajna finansijska sredstva. Ona se ovdje na ovu veličinu biračkog tijela vjerovatno broje u stotinama hiljada maraka. Troškovi nisu predviđeni u budžetu kao stavka tako da ih gradonačelnik u tom smislu neće ni ispoštovati. Kada bi vas neko natjerao kao načelnika ili gradonačelnika da sad poštujete ono što donese GIK vi biste direktno ušli u krivično djelo kršenja zakona što u budžetu nije usvojeno i ne postoji kao stavka. Prema tome Ljubiša Petrović je vrlo racionalan u tom smislu, zna da takvim stvarima ne želi da se bavi ne samo zbog referenduma nego inače kad raspolaže budžetom“, kaže Miličević.
SDS je, kaže, spreman za referendum i za očuvanje volje birača.
„Mi smo napravili čitavu logistiku putem akreditovanih posmatrača: obučenih, edukovanih da na biračkom mjestu ne dozvole bilo kakvu manipulaciju. Ni u kom pravcu, da se sačuva ona volja građana koja će se naći u kutijama i da to bude baš tako“, kaže v.d. predsjednika SDS-a.
Referendum o opozivu gradonačelnika u BiH nije rijetkost, a to se najčešće dešava kada se promijeni skupštinska većina kao što se to desilo u Višegradu gdje referendum nije uspio, za razliku od Bratunca gdje su građani izglasali smjenu načelnika čiji je opoziv zatražen nakon što je napustio SNSD.