Institucije BiH godišnje troše oko 3,4 miliona KM na izgubljene sudske sporove, pa je tako u zadnjih 10 godina za ovu namjenu utrošeno preko 45 miliona KM.
Navodi se ovo u izvještaju Kancelarije za reviziju institucija BiH, koja je provjerila koliko novca je utrošeno u periodu od 2019. do 2023. godine na izgubljene sudske sporove.
U izvještaju se navodi da su institucije BiH za ovih 5 godina, kao tužena strana, izgubile 1.068 parničnih predmeta.
– Broj riješenih parničnih predmeta na štetu BiH je skoro svake godine veći od broja riješenih u korist BiH, dok je manji broj predmeta riješen na način da je djelimično dobijen ili izgubljen – navodi se u izvještaju.
Dodaje se da je od ukupno 1.068 koje je BiH izgubila, 917 parničnih predmeta u kojima je BiH tužena i koje je BiH izgubila u periodu 2019 – 2023. godina.
Najveći dio izgubljenih predmeta u kojim je BiH tužena odnosi se na predmete po osnovu radnog spora.
Revizija je provedena s ciljem da ispita da li su institucije BiH efikasne u preduzimanju aktivnosti radi otklanjanja uzroka koji dovode do sudskih sporova i umanjenja izdataka za sudske sporove.
Ono što je revizija pokazala jeste upravo to da institucije BiH nisu efikasne u preduzimanju aktivnosti s ciljem otklanjanja uzroka sudskih sporova i umanjenja izdataka za sudske sporove.
Utvrđeno je da postoje slabosti koje su dijelom uzrokovane uspostavljenim praksama rada kao i nedonesenim ili nedorečenim propisima.
Revizori su upozorili da institucije BiH rijetko preduzimaju mjere za prevenciju sudskih sporova, a da su analize sudskih sporova malobrojne i zakašnjele.
Na kamate potrošeno preko 4 miliona KM
Analize su izvršene kod šest institucija koje su imale najveći broj izgubljenih parničnih predmeta u slučajevima gdje su tužene institucije BiH i to: Ministarstvo odbrane BiH, Tužilaštvo BiH, Granična policija BiH, Uprava za indirektno oporezivanje BiH, Sud BiH i Ministarstvo pravde BiH.
Izdaci za sudske sporove, u periodu 2018.-2023. godine, iznose ukupno 23 miliona KM, od čega je samo za kamate dato preko 4 miliona KM.
Revizori su konstatovali da nadležne institucije razvlače pripremu i donošenje propisa kojim bi se unaprijedio proces mirnog rješavanja spora, što dovoljno pokazuje neodgovornost vladajućih političkih stranaka.
Kao jedan od primjera revizori navode Pravobranilaštvo BiH koje je u posljednjih pet godina imalo 47 zahtjeva za vansudskom nagodbom od strane tužioca.
Međutim, nijedan nije prihvaćen, zbog nepostojanja pravilnika o mirnom rješavanju spora čije je donošenje propisano Zakonom o parničnom postupku.
Revizija je utvrdila da nadležne institucije kasne i u pripremi i donošenju propisa kojima se otklanjaju uzroci određenih sudskih sporova.
Pritom, većina institucija iz uzorka nije uspostavila sveobuhvatne i ažurne evidencije sudskih sporova, što umanjuje mogućnosti za analizu sporova i otkrivanje i otklanjanje njihovih uzroka.
Ni za jedan od analiziranih izgubljenih predmeta institucija iz uzorka nije utvrđeno da su institucije pokretale pitanje utvrđivanja odgovornosti za nastale sudske sporove.
Pored toga, revizori su naveli još jednu manjkavost institucija zbog kojih se bespotrebno rasipa javni novac.
Riječ je o kašnjenja u plaćanjima po sudskim presudama što je dovela do izvršnih postupaka i dodatnih izdataka iz budžeta BiH od oko 100.000 KM za posljednjih pet godina.