Jašarević bi mogao biti kažnjen sa više od 100 godina zatvora

Američko ministarstvo pravosuđa objavilo je juče da je podiglo optužnicu protiv srbijanskog državljanina Mevlida Jašarevića zbog napada automatskom puškom na Ambasadu SAD-a u Sarajevu, počinjenog 28. oktobra 2011. godine.

Ova odluka donesena je nakon što je optužnica podignuta i u BiH. U saopštenju ovog ministarstva navedeno je da je slučaj istraživala terenska jedinica FBI-ja iz Washingtona.

Optužnica protiv Jašarevića sastoji se od deset tačaka i odnosi se na više krivičnih djela, među kojima su napad automatskom puškom na Ambasadu SAD-a u BiH, pokušaj ubistva američkih službenika ili zaposlenih, pokušaj ubistva Amerikanaca unutar teritorije koja je pod jurisdikcijom SAD-a, napad smrtonosnim oružjem i oštećenja zgrade ili vlasništva SAD-a.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Optužnicu protiv Jašarevića objavili su pomoćnica američkog državnog tužioca za nacionalnu sigurnost Lisa Monaco, tužilac za oblast Kolumbija Ronald C. Machen i pomoćnik direktora Federalnog istražnog biroa (FBI) za Washington James W. McJunkin.

Ako bi bio osuđen po svim tačkama, Jašarević bi mogao dobiti kaznu veću od 100 godina zatvora! Za optužbe za pokušaj ubistva, naime, te za napad smrtonosnim naoružanjem na američke službenike ili zaposlenike i uništenje imovine predviđena je maksimalna kazna od 20 godina zatvora, piše Dnevni avaz.

Svaka od optužbi za upotrebu vatrenog naoružanja tokom nasilnog čina predviđa miminalnu kaznu od 30 godina zatvora, dok je za optužbe za napad smrtonosnim naoružanjem s namjerom nanošenja teških tjelesnih povreda predviđena maksimalna kazna od deset godina zatvora.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Advokat Vlado Adamović pojasnio je da Sjedinjene Države uvijek same sude za djela koja su usmjerena protiv njihove zemlje ili njihovih građana. U svakom slučaju, Adamović kaže da je krivično djelo počinjeno u BiH, koja ima puni legalitet i legitimitet da sudi Jašareviću, bez obzira na to čiji je on državljanin.

“Ali, ako bude osuđen i odleži tu kaznu u BiH, Jašarević će imati problema s američkim zakonodavstvom, jer će mu se i tamo suditi. Ostat će mu dvije varijante, ili da se poziva da mu se ne može suditi dva puta za isto djelo, a pitanje je hoće li to Amerikanci prihvatiti, ili može odležati kaznu u BiH, vratiti se u svoju matičnu zemlju i čekati kako će se dogovoriti Srbija i Sjedinjene Države, koje će vjerovatno tražiti izručenje. Postoji i varijanta da Amerikanci tokom postupka koji se vodi u BiH traže izručenje SAD-u”, smatra Adamović.

U povodu optužnice podignute u Washingtonu, iz Ambasade SAD-a kazali su da su blisko sarađivali s vlastima u BiH tokom istrage o napadu te da u potpunosti podržavaju odluku Tužilaštva BiH da podigne optužnicu protiv osoba umiješanih u napad.

“Optužnica u SAD-u slijedi optužnicu u BiH i rezultat je bliske saradnje između SAD-a i BiH. Nastavljamo saradnju sa bh. vlastima u svim aspektima ovog slučaja i imamo puno povjerenje da će Tužilaštvo BiH pred lice pravde izvesti odgovorne osobe te da će im Sud BiH osigurati pravično suđenje”, kažu u Kancelariji Ambasade SAD-a za odnose s javnošću.

Sud BiH juče je i potvrdio optužnicu, a danas bi trebalo biti održano ročište o produženju pritvora. Iz Tužilaštva BiH najavili su da će odgovornost optuženih dokazivati iskazima ukupno 39 svjedoka i stručnih vještaka, a uz optužnicu je priloženo više od 100 materijalnih dokaza.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije