Vlada Republike Srpske je prihvatila Informaciju o Nacrtu Strategije zaštite pravnog interesa Bosne i Hercegovine vezano za pitanja odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovska gora u Republici Hrvatskoj, i podržala Pravni tim za praćenje stanja i aktivnosti u vezi sa problemom odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovska gora u odbrani interesa i zaštiti životne sredine i zaštiti zdravlja stanovništva Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, koji bi mogli biti ugroženi realizacijom projekta odlaganja radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovska gora.
Vlada je zadužila Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju da kontinuirano prati aktivnosti i da koordiniše aktivnosti drugih nadležnih institucija s ciljem dostupnosti podataka za potrebe realizacije aktivnosti iz Strategije.
“Vlada je zadužila Pravobranilaštvo Republike Srpske da kontinuirano prati rad Pravnog tima, daje smjernice i prati aktivnosti iz Strategije, sa ciljem zastupanja pravnih interesa Republike Srpske. Nacrt Strategije zaštite pravnog interesa Bosne i Hercegovine vezano za pitanja odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovske gore izrađen je zajedničkim radom članova Pravnog i Ekspertskog tima za praćenje stanja i aktivnosti u vezi sa problematikom odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na lokaciji Trgovska gora, te institucija svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini”, saopšteno je juče nakon sjednice Vlade RS.
Mario Crnković iz Udruženja “Green team” iz Novog Grada rekao je da se nada da je usvajanjem informacije okončan jedan od posljednjih formalnih koraka, pred aktiviranje pravnih mehanizama odbrane interesa građana.
“Sljedeći korak je izjašnjavanje Savjeta ministara BiH, što će formalno okončati proces kreiranja tzv. ‘Pravne strategije’ koji je trajao duže od godinu i po. Smatram da je već sada potrebno potrebno pristupiti kreiranju akcionog plana, za koji čvrsto vjerujem da može biti završen za manje od mjesec dana, ukoliko postoji volja za to. Pravna strategija ima svojih nedostataka. Iako je sagledavanje pravnog okvira poprilično dobro, izostanak relevantnih informacija vezano za slučaj, a za koje će se Bosna i Hercegovina pravdati da ih nije dobila formalnim kanalima, predstavlja nešto zbog čega je pomenuta ‘strategija’, samo polazna osnova, a nipošto ne sveobuhvatan dokument”, rekao je za BUKU Crnković.
On vjeruje da je “Pravni tim” u formatu kakvom ga poznajemo, iscrpio svoje mogućnosti, te da je vrijeme da im se zahvalimo na saradnji.
“Da li će pojedinci koji su uistinu dali doprinos dokumentu uopšte željeti da nastave svoj angažman u nekom drugom formatu – koji nam je definitivno potreban i o čemu će se čim prije morati razgovarati, nije mi poznato, ali ono što nam svima mora biti jasno i na nauk, da nam se uspjelo desiti da se jedan dokument, kreirao preko godinu i po dana. Jedino tragičnije od toga je sama namjera Hrvatske da otpad iz Slovenije smjesti u granični pojas sa BIH”, ističe naš sagovornik.
Dodaje da je upitno koliko nakon svega ima smisla upirati prsta u presjedavajućeg ili nekog drugog zbog toliko izgubljenog vremena, sada prije svega trebamo pokazati prstom na sebe i zapitati se koliko ćemo imati strpljenja, prije nego što se dese konkretni pomaci po pitanju najveće prijetnje po građane BIH – bar kada su po pitanju prijetnje koje se nalaze van granica naše države.