Već neko vrijeme se krčka u zajedničkim institucijama u BiH, a sada je predsjednik SDA Bakir Izetbegović, odlučio da zabiberi. Sprema li se nova većina?
Izetbegović je, podsjetimo, otvoreno pozvao SDS, PDP, a prije svih, Iliju Cvitanovića, predsjednika HDZ-a 1990 i delegata u Domu naroda PS BiH, da smijene rukovodstva ovog Doma i da, praktično, formiraju novi Savjet ministara.
– Spreman sam pokrenuti Čovićevu smjenu. Sad je na Iliji Cvitanoviću. Mislim da i SDS i Ilija Cvitanović treba da razmisle da li žele da postanu lideri ili da ostanu u sjeni. Čime je zadovoljan Cvitanović? Ima li on namjeru da postane rival HDZ? Ako ima, onda treba da sjedne za onaj sto. Ako je spreman da ostane u sjeni, onda neće moći iskoristiti ovu šansu. SDA je spremna – poručio je Izetbegović.
A spreman je bio i predsjedavajući Doma Dragan Čović, pa se pozvao na “onog gore” i na “visokog predstavnika”. Poruku je imao i za Cvitanovića.
-Cvitanović je samo jedan od 15 delegata i treba odvagati gdje mu je mjesto u političkom životu. Mene mogu smijeniti samo onaj gore i visoki predstavnik. Ovo drugo nije izvodljivo, ali šta bi značila smjena? Učiniću sve da ova sturktura stranaka ostane na vlasti u naredne dvije godine, pa ćemo opet vidjeti šta će narod odlučiti – rekao je Čović.
Delegat u Klubu Srba u Domu naroda PS BiH Radovan Kovačević u ovome vidi Izetbegovićevu frustraciju, koja ga, kaže, ne iznenađuje.
– Pozivaju gubitnike izbora u Republici Srpskoj da uz njihovu, bošnjačku podršku, ruše većinsku volju naroda Republike Srpske. Za njih znamo šta misle i šta priželjkuju Republici Srpskoj i srpskom narodu. Ono što nas iznenađuje jeste da postoje Srbi koji su i sa takvima, zarad par fotelja, spremni rušiti demokratski kapacitet i izbornu volju sopstvenog, srpskog naroda – rekao je on.
Eventualnu smjenu aktuelnog saziva Savjeta ministara, pored Predstavničkog, mora potvrditi i Dom naroda, zbog čega je važan trenutni odnos snaga u njemu. Stranke većine SNSD, HDZ BiH i NIP imaju sedam delegata koliko i opozicione SDS, PDP, SDA, DF, Za nove generacije i S BiH , a osmi je glas Ilije Cvitanovića.
Cvitanović nije odgovarao na pozive i poruke Srpskainfo, ali su nam predsjednici PDP i SDS Branislav Borenović i Milan Miličević, otkrili da li su zainteresovani za preuzimanje vlasti.
-Veliki je strah zavladao u aktuelnoj vladajućoj koaliciji, jer su svjesni da svi postaju konačno smjenjivi u ovoj zemlji, posebno se prestravio SNSD, zbog mogućnosti gubitka fotelja i privilegija, a da li će se to desiti, vidjećemo – rekao je Borenović za Srpskainfo..
Osvrnuo se i na komentare pojedinaca iz vlasti Republike Srpske, koji su ih već počeli prozivati da rade protiv srpskog naroda.
-Ma, je l’ to onaj pošteni Dodikov SNSD koji je sa svega dva, od 83 poslanika, sa svim, ali baš svim, bošnjačkim i hrvatskim partijama, uključujuci i SDA, na tenkovima SFOR izabrao Vladu Republike Srpske 1998. godine, nasuprot izbornoj volji najvećeg broja srpskih partija i poslanika – kategoričan je Borenović.
Premučno mu je, kaže, i komentarisati “SNSD moralisanje”.
-Taj SNSD i Dodik koji su prodavali vjeru za večeru stotinu puta i sa “crnim” đavolom zarad svog ličnog, samoživog partijskog ćara i prokletih interesa i para. Nemoj samo da oni pričaju o moralu i interesu našeg naroda, zadnji su na planeti da o tome i prozbore. Vjerovatno se sprema neka nova velika izdaja ili kumovska kupoprodaja, čim se opet busaju u ta njihova patriotska prsa, naravno, lažna – kaže Borenović.
“Postoji mogućnost”
Miličević, takođe, ne isključuje mogućnost formiranja nove većine unutar Parlamenta i drugih zajedničkih institucija.
-Činjenica je da su u Domu naroda izmijenjeni odnosi, izmijenjena je jačina, SNSD nema četiri delegata, odnosno, kontrolni paket. Došlo je do promjene i izmjene sastava komisija i odbora unutar Doma naroda, što stvara uslove za mogućnost promjene Kolegija i predsjedavajućeg Kolegija Doma naroda – kaže on.
Moguće, nastavlja, jeste, ali ne i lako izvodivo.
-Sve zavisi od toga šta je konačni cilj. Ako to znači bolju situaciju za BiH i efikasniju vlast, onda sam za, ali to je toliko složen proces, koji je tačno definisan Poslovnikom o radu zajedničkih institucija. Takvi razgovori će se vjerovatno voditi u narednom periodu, a da li će dovesti do prekompozicije, to ćemo tek vidjeti – zaključio je Miličević