Iako je usvojen, Izborni zakon Republike Srpske još nije stupio na snagu, a kad će ne zna se.
Bošnjaci u Vijeću naroda pokreću veto za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa što prolongira objavu zakona u Službenom glasniku. Zbog svega ni Dodikovi koalicioni partneri još nisu sigurni po kojem će zakonu na izbore na prostoru Republike Srpske.
Petar Đokić, predsjednik SP:
“Još nije vrijeme da to odlučimo, ali ni u kom slučaju ne možemo se dovesti u situaciju da nemamo izbore i da ne učestvujemo na izborima.”
Odlučno protivljenje nametnutim izmjenama Izbornog zakona sve manje se može čuti od strane pojedinih političkih krugova unutar vladajuće koalicije. Socijalisti će odluke za njih nelegalnog Kristijana Šmita, definitivno prihvatiti u Brčkom gdje su najjača parlamentarna stranka.
Petar Đokić:
“Nemamo drugog izbora, mi moramo po zakonima koje će providiti CIK u Bosni i Hercegovini ni jednoj drugoj komisiji tamo neće biti dostupno da sprovodi izbore.”
Kolebanje Socijalista za političke protivnike Milorada Dodika jasan je pokazatelj da od cijele priče na kraju neće biti ništa.
Nebojša Vukanović, Lista za pravdu i red:
“Ne možete legitimisati Šmita u Brčko distriktu, a da ne bude legitiman u Bijeljini, Doboju i susjednim opštinama. To je jedan galimatijas i bućkuriš besmislene politike.”
Nisu Socijalisti usamljeni u kolebanju. Opozicija od početka odbija ideju o Izbornom zakonu Republike Srpske na kojoj SNSD bar deklarativno i dalje istrajava.
Ironično čak i u Laktašima jednom od najtvrđih uporišta SNSD, mjestu odakle je i sam Milorad Dodik računaju na sredstva CIK-a. Rebalans budžeta usvojen je prošle sedmice, a tim rebalansom planiraju dodatnih 110 hiljada KM upravo od CIK-a. Taj iznos namjeravaju potrošiti za sprovođenje lokalnih izbora u oktobru ove godine.
Gradonačelnik Laktaša koji je jedan od potpredsjednika SNSD-a, za N1 odlučno odbija tvrdnje da je riječ o okretanju od ideje o Izbornom zakonu Republike Srpske. Tvrdi, zakonska je obaveza lokalne zajednice da prihvati sredstva CIK-a i obezbijedi finansije za održavanje izbora.
Miroslav Bojić, gradonačelnik Laktaša:
“Nije to nešto što mi želimo ili ne želimo, odustajemo od bilo čega ili ne odustajemo. Naša zakonska obaveza je da uvrstimo sredstva za sprovođenje izbora, planska, planom da predvidimo sredstva za sprovođenje izbora.”
Iako formalno vlast tvrdi da će izbora biti, ali po ingerencijom RIK-a, a ne CIK-a, sredstva za takve izbore u budžetu Republike Srpske nisu ni planirana. Nedavno doneseni Izborni zakon propisuje da će potreban novac biti određen tek nakon što se završi izrada studije izvodljivosti što je zadatak Sekretarijata RIK-a koji nije ni formiran.
Velizar Antić, politički analitičar:
“Ukoliko posmatramo sve ove poteze vidimo da je nekako i vlast u Republici Srpskoj odustala od te svoje neke prvobitne namjere i da zaista postoji mogućnost da u oktobru izađemo po Šmitorivm pravilima igre, odnosno da na neki način vlast u RS zaista prizna Šmita.”
Uroš Vukić, novinar:
“Pažljivom posmatraću je od samog početka bilo jasno da od izbora po Izbornom zakonu Republike Srpske neće biti ništa. Jer prvo postavlja se pitanje ko bi priznao te izbore pod broj jedan. Pod broj dva zakon koji je predložen predložen je na način da su suspendovani izborni rokovi iz tog zakona.”
Zakonom je propisano da će RIK odrediti rokove, ali slijedeći poziv Vlade Republike Srpske članovi RIK-a nedavno su podnijeli ostavke. Za razliku od njih poziv Vlade masovno nisu slijedili članovi opštinskih i gradskih izbornih komisija što je sumnjičavima u stavove Milorada Dodika još jedan dokaz za tvrdnju da od priče o Izbornom zakonu Republike Srpske na kraju neće biti ništa.