Foto BUKA
Vlada Republike Srpske saopštila je juče da je neprihvatljivo nametanje izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH od visokog predstavnika u BiH i pozvala sve članove organa za provođenje izbora iz Srpske da podnesu ostavke na dužnost.
Izražavajući opredjeljenje za potpuno poštovanje i dosljednu primjenu međunarodnog prava, Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i Ustava Republike Srpske, stav Vlade Srpske je da se zakoni mogu mijenjati samo u parlamentarnom postupku – navedeno je u saopštenju.
Vlada je zadužila Ministarstvo uprave i lokalne samouprave da ovaj zaključak dostavi Savezu opština i gradova Republike Srpske i organima jedinica lokalne samouprave.
Vlada je razmatrala informaciju Ministarstva uprave i lokalne samouprave nakon što je Kristijan Šmit dva puta nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH.
U saopštenju se navodi da je Vlada na telefonskoj sjednici usvojila informaciju u vezi sa nametanjem izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH.
Komentarišući ovu odluku Vlade, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je rekao da će Srpska u nove izbore ući sa novom strukturom opštinskih i gradskih izbornih komisija, kao i novom strukturom Republičke izborne komisije.
On je rekao da će do njihovog formiranja doći nakon što bude usvojen Izborni zakon Republike Srpske.
– Niko ne kaže da postojeći članovi neće biti dio nove strukture, ali rješenja koja dobiju iz Sarajeva mogu da zgužvaju. Što se tiče novih rješenja, samo će važiti ona koja će izdati Republička izborna komisija, koja će biti izabrana i koja će birati novu strukturu – rekao je Dodik.
Dodik je naveo da će predstojeći izbori biti posebni, jer će prvi put biti organizovani u skladu sa zakonom koji će donijeti Republika Srpska, te da “sa tim Centralna izborna komisija BiH neće imati ništa”.
“Taj zakon ćemo donijeti veoma brzo na našoj skupštini i ispoštovati sve rokove, kako bi u prvoj nedjelji oktobra bili održani izbori, kako je to predviđeno”, rekao je Dodik.
Da li će Dodik uspjeti u svojoj namjeri da sprovede Izborni zakon, čiji je nacrt NSRS nedavno usvojila, ili će se na nivou BiH usvojiti za sve prihvatljiv zakon.
Podsjetimo da je Kristijan Šmit nametnuo izmjene izbornog zakona za koje je rekao da su tehničke prirode, međutim, u Republici Srpskoj su ove izmjene odbijene. Umjesto toga, Republika Srpska donijela je nacrt svog Izbornog zakona
Politikolog Velizar Antić kaže za BUKU da će vlast u RS na razne načine pokušati da sabotiraju Izborni zakon koji je Šmit nametnuo.
“Ukoliko u Narodnoj skuptini Republike Srpske bude usvojen Izborni zakon Republike Srpske koji će se razlikovati od Šmitovog Izbornog zakona ulazimo u vrlo opasnu situaciju da nećemo znati po kojim pravilima igre ćemo izaći na izbore u oktobru” ističe naš sagovornik
On dodaje da je iz tog razloga najbolje da se što prije nađe neko kompromisno rješenje i da se u Parlamentarnoj skupštini BiH usvoji novi Izborni zakon koji će biti plod dogovora kako bi izbjegli opasnu situaciju da ne znamo po kojim pravilima izlazimo na izbore u oktobru.
“Ukoliko bude bilo pameti i želje za kompromisom, mislim da je tako nešto moguće uraditi u sledećem periodu. Ukoliko nema političke volje za kompromis mislim da će biti velikih problema oko održavanja izbora u oktobru. Jer Dodik i vlast u Srpskoj ne priznaju Šmita i ne verujem da će prihvatiti izborni zakon koji je on nametnuo jer bi prihvatanjem tog zakona pogazili ono što pričaju već tri godine koliko ne priznaju Šmita za visokog predstavnika” kaže Antić za BUKU.