Irfan Halilagić rođen je 1988. godine u Tuzli. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Tuzli i stekao zvanje diplomirani pravnik. Aktivan je član Stranke demokratske akcije Lukavac od 2008. godine, a od 2015. godine obavljao je funkciju predsjednika Asocijacije mladih SDA OO Lukavac, nakon čega je izabran za predsjednika OO SDA. Trenutno obnaša funkciju premijera Tuzlanskog kantona, a prije toga radio je na mjestu stručnog saradnika za pravne poslove u J.P. “RAD” Lukavac. Na predstojećim izborima nosilac je liste SDA za Skupštinu Tuzlanskog kantona.
BUKA: Koji je plan SDA za Tuzlanski kanton, šta nudite biračima?
Građanima prije svega nudimo projekte i programe koji su realno ostvarivi i provodivi. Nudimo im koncept koji smo prezentirali u ovih posljednjih 8 mjeseci koliko smo u sazivu Vlade Tuzlanskog kantona, a koji je baziran na obećanju – mjeri, preciziranom roku implementacije i konačnom izvršenju. Vlada Tuzlanskog kantona, na čijem čelu imam čast da budem, je građanima ponudila novu političku paradigmu i svojim primjerom smo pokazali da je to moguće. Ponudili smo 18 mjera sa rokovima realizacije i tih 18 mjera – obećanja u potpunosti ispunili. Za naredne četiri godine nudimo reformu zdravstvenog sistema, jačanje javnih zdravstvenih ustanova i kvalitetniju zdravstvenu zaštitu za sve građane Tuzlanskog kantona. Dokaz da mislimo ozbiljno je činjenica da smo već pokrenuli određene procese za investiciju od oko 20 miliona KM u opremu Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli i Bolnici u Gračanici. Obećavamo kvalitetnije obrazovanje, a pokazatelj naših namjera su novi standardi i normativi za osnovno, srednje i visoko obrazovanje, nabavka besplatnih udžbenika za sve učenike osnovnih škola u Tuzlanskom kantonu, te pokretanje konkretnih aktivnosti na izgradnji Kampusa Univerziteta u Tuzli. Već smo zakoračili i ka ovom cilju. U oblasti putne infrastrukture obećavamo da ćemo deblokirati Tuzlanski kanton. Već intenzivno radimo na projektnoj dokumentaciji za autoput od Tuzle prema Brčkom, novu brzu cestu od Tuzle prema Doboju, te modernizaciji magistralne ceste i obilaznici oko Živinica na putu prema Sarajevu. Također, nudimo značajne iskorake u oblasti socijalne zaštite i podrške mladima. Sve ovo su naše realne mogućnosti i uopće ne sumnjam u njihovu uspješnu realizaciju. A ove i mnoge druge projekte građanima smo detaljno objasnili u našoj Izbornoj platformi Stranke demokratske akcije za Tuzlanski kanton.
BUKA: Vas su diskreditirali i lijepili pežorativne epitete na račun Vaših godina, Vaša stranka je zloupotrebljavala stradanja u svrhu političke promocije. Je li vrijeme da se teške riječi, narativi o prošlosti i govor mržnje maknu iz političkog života i da se političari počnu baviti stvarnim problemima, a ima ih?
Da, nažalost, prilikom mog imenovanja na poziciju mandatara, a kasnije i premijera Tuzlanskog kantona suočio sam se s takvim „epitetima“. Rekao bih da takvi epiteti više govore o onima koji su me tako opisivali nego o meni. Meni je čast da mi nisu mogli naći nikakvu ozbiljnu zamjerku, nego su pribjegavali takvim, rekao bih podlim udarcima. Moram reći da je i kod mene bilo ličnih dilema kada mi je ponuđeno da budem imenovan na poziciju premijera Tuzlanskog kantona. Sasvim opravdano je i određeni dio javnosti imao reakcije na moje imenovanje, jer do sada nije bila praksa da Vlada TK ima mandatara koji ima 34 godine. Ne smijemo da zaboravimo da Tuzlanski kanton broji stanovnika skoro kao čitava Crna Gora. Samim tim i odgovornost koju preuzimate je ogromna. Međutim, ima nešto što javnost nije znala, a to jeste moj politički put koji nije bilo nimalo lagan. Lično sam kroz političku karijeru naučio brojne lekcije na teži način, tako da sam mogao da naslutim šta mogu da očekujem na poziciji premijera. S druge strane, nastojim uložiti maksimalnu koncentraciju kako bih što uspješnije odgovorio zadatku. Također, imam sreću i da sam u prethodnih 8 mjeseci na čelu Vlade Tuzlanskog kantona koja se po prosjeku godina također može nazvati mladom. U tom pozitivnom okruženju osoba koje se međusobno prije svega dobro razumiju nije bilo potrebe za nekim posebnim nametanjem. Vlada je cijelo vrijeme radila timski i moja je uloga bila koordinirati i iz svih članova Vlade izvući ono najbolje. Činjenica da smo za ovako kratko vrijeme uspjeli ispuniti sva naša obećanja, svih 18 mjera koje sam obećao u mom ekspozeu, govori da smo svi zajedno odradili izuzetno dobar posao. A vide to i građani, što je najbitnije, prepoznali su da smo ponudili jednu novu političku paradigmu koja podrazumijeva odgovornost u radu.
U tom svjetlu danas mogu sigurno reći da se mladim osobama može i treba pružiti prilika da se dokažu.
Što se tiče jezika mržnje, nažalost, danas mnogi u nedostatku vlastitih kvaliteta s kojima bi se nametnuli ili natjecali, pribjegavaju omalovažavanju i negiranju rezultata svojih oponenata. Time nas sve kao društvo guraju u jednu retrogradnu i depresivnu priču iz koje sigurno nećemo dobiti ništa dobro. Kada spominjete narative iz prošlosti, mi se zbog svakodnevnih negiranja i pokušaja relativiziranja određenih i naučno i na sudovima dokazanih činjenica moramo boriti protiv takvih pojava. Jedan od načina, s obzirom da ne vidimo postupanja sudova po ovim pitanjima, jeste konstantno ponavljanje dokazanih činjenica, kako ne bismo dopustili njihovo zaboravljanje.
BUKA: Tuzlanski kanton se suočava sa enormnim zagađenjem zraka. Ekološke organizacije upozoravaju da TK bukvalno izvozi zrak jer se onečišćenje širi, ljudi oboljevaju… Imate li plan za čišći zrak?
Naravno. Tuzla je industrijski centar koji je kroz svoju historiju bio dominantno usmjeren ka tzv. „prljavoj industriji“. To je imidž kojeg mi već uveliko mijenjamo. Slažem se da bi bilo bolje da ti procesi idu brže, ali nemoguće je nešto što je građeno 50 i više godina promijeniti za 5 godina. Kao što rekoh pomaka ima i mi već realiziramo niz tzv. projekata zelene tranzicije. Projekti energijske efikasnosti na javnim objektima su nešto na čemu ćemo imati fokus u narednom periodu i u tom smislu već smo započeli određene aktivnosti kako sa domaćim, tako i međunarodnim organizacijama. Naši prijatelji u UNDP-u su nam na ovom planu strateški partner i podrška, i ja im se na tome i ovim putem zahvaljujem. Uz sve što radimo u redovnim aktivnostima i putem redovnih programa iz kojih finansiramo projekt energijske efikasnosti, primjer toga što želimo uraditi jeste i projekat kojeg smo već pokrenuli, a u okviru čega ćemo 5 škola u Tuzlanskom kantonu u potpunosti rekonstruirati u skladu sa principima energijske efikasnosti. Za taj projekat stavljamo na raspolaganje ukupno 8 miliona KM. Od toga smo dobili oko 4 miliona kreditnih sredstava i isto toliko bespovratnih sredstava jednog stranog fonda.
BUKA: Mlada ste osoba, znate da Vaši vršnjaci odlaze. Šta im možete ponudi da ostanu?
Nažalost to je pojava s kojom se susreće cijeli region i mi u Bosni i Hercegovini nismo imuni na tu pojavu. Ne postoji čarobni štapić kojim bismo ovu demografsku pojavu mogli „preko noći“ riješiti. Žao mi je zbog toga i evo 8 mjeseci se trudimo i dajem sve od sebe da upravo tim mladim ljudima pokažemo da može i drugačije. Da i ovdje ima perspektive, da im nudimo odgovornost u radu, te poboljšanje životnog standarda i ovdje kod nas. Nažalost zemlje zapadne Europe nude određene materijalne benefite koje mi u Bosni i Hercegovini ne možemo ponuditi, ali da možemo mijenjati stvari na bolje, siguran sam da možemo i moramo.
BUKA: Odlaze nam i ljekari, u Tuzlanskom kantonu su u štrajku. Kako poboljšati i status ljekara i kvalitet zdravstvene zaštite?
Ljekari odlaze i to je ono što svi vide. Međutim, ono što značajan dio javnosti ne vidi jeste da se ljekari sve više vraćaju. Svjedoci smo da se značajan broj ljekara koji su napustili naš zdravstveni sistem sada raspituju i traže da se vrate. Nije zapadna Europa samo ona pozitivna priča koju mi često vidimo. Trenutno smo u proceduri vraćanja nekoliko naših ljekara koji su u proteklom periodu napuštali Univerzitetski klinički centar u Tuzli.
S druge strane, status ljekara u Tuzlanskom kantonu nije ni tako loš kako se to želi prikazati. Ako kažem da je prosječna plaća u javnim zdravstvenim ustanovama u Tuzlanskom kantonu 1.733 KM (od 1.400 KM do 1.900 KM u zavisnosti od ustanove), složit ćete se da onda to i nije tako loše. Osnovne plaće ljekara su 2.000 KM, a uz prateće naknade one su po 3 i više hiljada KM. Recimo da je najviša plaća ljekaru isplaćena u javnom zdravstvenom sektoru za mjesec juli ove godine iznosila 7.495 KM za 30 sati sedmično. Preračunato na 40 časovnu sedmicu iznosila bi 9.368 KM. Složit ćete se da su to zavidna primanja.
Također, slažem se da može i da treba bolje, ali to nisu samo plaće zdravstvenim radnicima. Moramo poboljšati uslove rada, nabaviti novu opremu, sanirati dugovanja naših zdravstvenih ustanova. Tek onda ćemo imati zdravu osnovu za dalju nadgradnju. Investicijom od više od 20 miliona KM, koliko smo osigurali za naše zdravstvene ustanove u Tuzlanskom kantonu, a koju smo već započeli, pokazujemo da mislimo ozbiljno i da je to veoma realan i provodiv projekat.
BUKA: I prosvjetni radnici su nezadovoljni, i oni su izražavali svoj protest. Možete li garantovati da će svi građani u Tuzlanskom kantonu imati jednake mogućnosti i prilike?
Ne slažem se s Vama da su prosvjetni radnici u Tuzlanskom kantonu nezadovoljni. Ove godine više od 5 miliona KM smo uložili u infrastrukturne projekte i kapitalne investicije u školskim objektima. Također, prateći krizu koja nas je sve pogodila, ove godine smo dva puta povećavali plaću uposlenicima u oblastima obrazovanja i imamo aktivan i izuzetno kvalitetan odnos sa sindikatima u oblastima osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja. Također, kroz pedagoške standarde i normative, koje su uposlenici u obrazovanju čekali desetak godina, kvalitetnije smo uredili ovu oblast, te uredili sistem zbrinjavanja tehnološkog viška. Sve su to aktivnosti koje smo koordinirali kroz socijalni dijalog sa sindikatima, tako da Vas moram ispraviti kada kažete da su prosvjetni radnici u Tuzlanskom kantonu nezadovoljni.
BUKA: Šta su Vama marginalizirane grupe. Hoćete li se boriti za prava osoba sa invaliditetom (ne isključivo ratne vojne invalide), djecu s teškoćama, LGBT zajednicu?
Pa vidite, stepen demokratije se mjeri upravo stanjem u kojem se nalaze manjinske grupacije. Tuzla i Tuzlanski kanton su već nadaleko poznati po toleranciji i uvažavanju koje njegujemo. To je naša komparativna razlika u odnosu na sve ostale sredine u Bosni i Hercegovini i takav model ponašanja mislimo nastaviti njegovati i u narednom periodu. Kada već spominjete djecu sa poteškoćama, mi smo napravili ogromne korake i nalazimo se pred konačnim otvorenjem Centra za autizam, kao referentnog centra ovog tipa za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Očekujemo da ovaj centar veoma brzo započne sa radom u punom svom kapacitetu.
BUKA: Tuzla je najugroženiji grad u BiH zbog klizišta, građani i njihova imovina su u opasnosti. Hoćete li im pomoći?
Tuzla i Tuzlanski kanton su nažalost, zbog svog geografskog položaja, izuzetno pogođena klizištima. Nalazimo se na obroncima relativno mlade planine Majevice i to područje još uvijek je podložno klizanju tla. Iako je ova oblast u primarnoj nadležnosti grada Tuzle, kao najizloženije lokalne zajednice ovom problemu, ali i drugih lokalnih zajednica. Mogućnosti kantonalnog nivoa vlasti u ovom segmentu su veoma ograničene, te usmjerene primarno na reaktivno djelovanje u smislu pomoći u sanaciji eventualnih šteta. Ipak tu smo i voljni smo pružiti podršku svakom kvalitetnom projektu i podržati svaku inicijativu lokalnih zajednica koja će rezultirati konačnim benefitima za naše građane.