Inspektorat Republike Srpske za BUKU: 90 kontrola na javnim i privatnim visokoškolskim ustanovama u 2022. godini

“Ukoliko za potrebe dokaznog postupka istražni organi budu tražili da prosvjetna inspekcija izvrši provjere u dijelu svojih ovlaštenja i prikupi potrebne im informacije, isto će biti izvršeno u najkraćem roku. Kao inspekcijski organ, u dijelu svojih nadležnosti stojimo na raspolaganju svim nadležnim organima u procesu istrage. Ovlaštenja prosvjetne inspekcije propisana su Zakonom o inspekcijama i Zakonom o visokom obrazovanju i ona se bitno razlikuju od ovlaštenja istražnih organa. Radi boljeg razumijevanja ovlaštenja i načina rada ovog organa ukazaćemo na odredbu zakona kojom je propisano da se neposredni inspekcijski pregled sprovodi uvidom u opšte i pojedinačne akte, uslove i način rada subjekta nadzora u vezi sa pridržavanjem propisa i predstavlja osnovni metod utvrđivanja činjeničnog stanja u postupku inspekcijskog nadzora. Dakle, inspekcijska kontrola na univerzitetima i fakultetima vrši se uvidom u dokumentaciju visokoškolske ustanove”, rekli su za BUKU iz Inspektorata RS.

Republička prosvjetna inspekcija u redovnim kontrolama vaspitno-obrazovnih ustanova u Republici Srpskoj kontroliše da li se nastavni proces organizuje i realizuje u skladu sa zakonom.

“U izvještajnom periodu za 2022. godinu inspekcija za prosvjetu i sport je izvršila 90 kontrola na javnim i privatnim visokoškolskim ustanovama. Kontrole se vrše kao redovne kontrole u skladu sa godišnjim planom rada i vanredne kontrole na osnovu dopisa drugih pravnih i fizičkih lica. U skladu sa nadležnostima prosvjetne inspekcije, kontrola na visokoškolskim ustanovama obuhvata kontrolu vođenja propisanih evidencija, kontrolu procedura izbora nastavnika i saradnika, proceduru donošenja odluka o odgovornim nastavnicima za predmete, izbor/imenovanje organa upravljanja i rukovođenja, različitih stručnih komisija, provođenje procedure upisa studenata, da li se ispiti polažu u utvrđenim rokovima i drugo. Od ukupnog broja izvršenih kontola nepravilnosti su utvrđene u 13 slučajeva, te su donesena rješenja kojim je visokoškolskim ustanovama naloženo otklanjanje nepravilnosti”, dodaju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kada je riječ o kontroli sticanja i izdavanja školskih isprava, odnosno diploma, u skladu sa svojim nadležnostima prosvjetna inspekcija vrši provjeru po zahtjevu ustanova, odnosno poslodavaca, koji dostave sve potrebne podatke za provjeru.

“Prosvjetni inspektor nema ovlaštenja da od ustanova i poslodavaca u Republici Srpskoj samoinicijativno izuzima diplome radnika radi provjere. Ukoliko je diploma stečena u vaspitno-obrazovnoj ustanovi u Republici Srpskoj inspektor kontrolu vrši uvidom u dokumentaciju ustanove gdje se konstatuje da li je lice čija je diploma predmet provjere evidentirano u matičnim knjigama, da li dosije studenta sadrži svu potrebnu dokumentaciju, upisne/semestralne listove, prijave za ispite, da li je diploma navedena u evidencijama o izdatim diplomama, da li je diploma izdata na propisanom obrascu i drugo. Ukoliko u ovim provjerama inspektor ne utvrdi propuste, nema osnova da sumnja u zakonitost sticanja diplome. U protekloj godini pokrenuta je procedura provjere za 70 diploma izdatih od visokoškolskih ustanova. Do sada je u jednom slučaju utvrđena nepravilnost kod izdavanja visokoškolske isprave”, pojašnjavaju iz Insepktorata.

U proteklim godinama češće su se susretali sa slučajevima da u evidencijama vaspitno-obrazovnih ustanova ne postoje podaci, niti evidencije o licu na čije ime glasi „fiktivna“ diploma, te da obrazovna ustanova ikada nije ni izdala takvu ispravu.

“Zbog osnovane sumnje da je počinjeno krivično djelo, u ovim slučajevima obavještavamo Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske radi preduzimanja daljih mjera iz njihove nadležnosti. U skladu sa navedenim, akcija koju provodi SIPA i koja je usmjerena na otkrivanje krivičnih djela, primarno je u nadležnosti istražnih organa”, dodaju.

Podsjetimo da su juče policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu u okviru operativne akcije „Klaster“ slobode lišili deset lica zbog prodavanja lažnih diploma na više privatnih fakulteta/unicerziteta u BiH. 

Prilikom pretresa do sada su otkriveni i privremeno oduzet novac u iznosu od 165.000,00 konvertibilnih maraka, poslovna dokumntacija, računari kao i drugi predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz da su počinjena krivična djela „Organizovani kriminal“, „Nedopuštena trgovina“ i „Pranje novca“ propisana Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine, kao i krivična djela iz krivičnih zakona Republike Srpske, Federacije Bosne i Hercegovine i Brčko Distrikta i to „Podstrekavanje“, „Zloupotreba položaja ili ovlaštenja“, „Falsifikovanje ili uništenje službene isprave“ i „Krivotvorenje službene isprave“.

Akcija je izvedena po nalogu postupajućeg tužioca Tužilaštva Bosne i Hercegovine, a kako navode iz ove institucije Tužilaštvo BiH, zajedno sa SIPA-om, nastavlja aktivnosti u okviru operacije “Klaster”, sa ciljem potpunog rasvjetljavanja počinjenih krivičnih djela koja se odnose na korupciju i više drugih krivičnih djela povezanih sa nezakonitim izdavanjem i prodajom univerzitetskih diploma.

Ova akcija je dio napora Tužilaštva BiH i agencija za provedbu zakona u borbi protiv sistemske korupcije u Bosni i Hercegovini i otkrivanja i procesuiranja osoba koje činjenjem krivičnih djela nanose veliku štetu vladavini prava i svim građanima, kao i akademskoj i univerzitetskoj zajednici u segmentu visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini.

Još uvijek se utvrđuju konačne razmjere počinjenih krivičnih djela.

“Ukupno je 10 osoba lišenih slobode ili stavljeno pod nadzor, uglavnom odgovornih osoba na univerzitetima i fakultetima u više gradova, a tužilac će u zakonskom roku donijeti odluku o daljim aktivnostima prema osumnjičenima”, istakli su u Tužilaštvu.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije