U Kantonu Sarajevo jučer je proglašena epidemija leptospiroze, tokom koje je na snazi niz mjera kojima će se ova zarazna bolest pokušati suzbiti.
Ovakvu situaciju u glavnom gradu države ne pamte ni najiskusniji zdravstveni radnici koje imamo, a u javnosti se već čuju komentari da oboljenja koje prenose glodari nije bilo ni u najtežim, ratnim uvjetima.
– Da vam iskreno kažem, neprijatno sam iznenađen, jer ipak živimo u 21. stoljeću. Pročitao sam da imamo 17 registrovanih slučajeva. Ako imamo 17 potvrđenih asimptomatskih slučajeva, onda u populaciji imamo mnogo, mnogo više onih koji su potencijalno zaraženi leptospirozom. Sve dok je imuni sistem jak leptospiroza se neće ispoljiti. Međutim, imate i razne infekcije, bakterijska oboljenja, druge bolesti i stres koji derogiraju imuni sistem pa asimptomatska leptospiroza može preći u aktivnu formu i to treba pratiti kod tih osoba bez obzira što one zvanično nisu registrovane – kaže prof. dr. Jasenko Karamehić, specijalista imunologije s višedecenijskim iskustvom.
Iskusni bh. stručnjak dijeli ogorčenje javnosti zbog činjenice da su izostale preventivne mjere kojima se ovakva opasnost trebala izbjeći, ali i redovne aktivnosti na održavanju higijene u gradu.
– Često putujem po svijetu i kad se vratim u Sarajevo vidim da je to jako prljav grad. Smeća puno ima na sve strane, ja ne znam šta je razlog pa se ne odvozi, a to odgovara infekciji leptospiroza i raznim glodarima iz čijeg urina se infekcija širi. U svim sredinama u kojima živi veći broj ljudi potrebna nam je i ta kolektivna higijena, higijena grada. Ako se to ne radi, to postaju mjesta nakupljanja životinja koje mogu biti prenosioci vrlo opasnih virusa i bakterija. Ovako, kako ja vidim golim okom, ne znam da je Sarajevo ikad bilo prljaviji grad nego što je sad – ističe profesor Jasenko Karamehić.