Imamo objekte koje nam je Tito napravio: Hoće li glavni grad BiH ikada dobiti koncertnu dvoranu

Odavno znamo da naši političari nemaju ni inicijative, ni vizije, ni odgovornosti.

Kapitalni projekti još su im otvaranje prometnica, otkrivanje spomenika, prikladnih i neprikladnih, sve do otvaranja pločnika, rampi i semafora. Porazno je da glavni grad BiH ni danas nema koncertnu dvoranu, arenu ili kongresni centar. I po tome smo europski izuzetak.

O velikoj koncertnoj dvorani na Marijin dvoru u Sarajevu govori se više od 2 decenije. Projekat, koji je podrazumijevao tri dvorane, čime bi glavni bh. grad, navodi Ibrahim Spahić, postao centar za cijelu jugoistočnu Evropu, dobio je svojevremeno međunarodnu podršku u Evropskom parlementu. No, domaćim vlastima, dio lokacije bio je atraktivniji za gradnju parkinga.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ovo je kaparisano prostorom, regulacionim planom, ovo je plaćeno i isplaćeno i predano Zavodu za izgradnju 2 hiljade kvadrata i 2 kvadrata. Opština Centar kao i KS imaju neposrednu odgovornost i interes da se time pozabave”, rekao je Ibrahim Spahić.

Ali umjesto karata za velike koncerte, u Sarajevu se dijele baklave, ćevapi i otkrivaju se spomenici. Nakon kralja Tvrtka, postavljen je tenk i to baš pred školom. Sa druge strane, kapitalne investicije izostaju.

“Naši političari nama predstavljaju izgradnju dječijeg igrališta, fiskulturne sale i javnu rasvjetu kao kapitalno ulaganje. I to ćete čuti često sad, jer je BiH u toku predizborne kampanje. Rijetko ko navodi projekte koji donose novac. Investicija znači ulagati novac u projekte koji će povećati vrijednost preduzeću, koji će donijeti novac”, kazala je Elma Karišik, politolog.

Osim rekonstrukcije tramvajske pruge i nekoliko saobraćajnica, aktuelna kantonalna vlast nije napravila velike infrastrukturne projekte, kojima bi se pohvalila, navodi novinar Daniel Hadžović.

Mi imamo one objekte koje nam je Tito napravio, kažu ono što je Tito napravio ovi ne znaju ni okrečiti, još je gora situacija, ono što je Tito napravio, danas se urušava i niko nema pojma kako to da sanira, a kamoli da napravi. U nedostatku konkretnih projekata i kapitalnih investicija, mi vidimo populizam i neke simboličke demonstracije patriotizma”, rekao je Hadžović.

Da se predizborna kampanja svela na puka obećanja o boljem životu, saglasni su i građani.

Nema, čisto politički govori, ništa nema da nude pogotovo za mlade. To je to“, kažu građani.

“Svi obećavaju pred izbore, a šta bude poslije, znamo i sami. Ništa ne bude od toga”, kaže drugi građanin.

Pa su pretpostavke onih iskusnijih da Sarajevo još duži niz godina neće postati regionalni kulturni centar, uprkos potencijalu.

“Ja vam sad tvrdim da za narednih 30-50 godina nećete doći do koncertne dvorane. Oni samo spominju kranove, ne spominju ni arenu ni koncertnu dvoranu. A kad spominju kranove misle na profit. Oni ne vide u kulturi ništa, oni stvarno ne vide ništa”, rekao je arhitekta Hasan Ćemalović.

Ali se u međuvremenu, mogu pohvaliti čestim popravkama još češćih kvarova vodovodne mreže, te čišćenjem ulica i parkova.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije