Ice Age Vogošća: Đaci uče pod dekama, građani primorani da se griju u kafićima

Građani na protestima: Ustani, napravi ručak i opet pod deku

Posljednih 30 dana, svako jutro nakon što otvori oči, Dženana Buntić prvo dodirne radijator. 

I svako jutro isti osjećaj razočarenja. Radijatori su hladni. 

„Hahaha. Ice Age Vogošća. Kako se drugačije mogu osjećati kad nemam grijanja“, tako Dženana govori o svakodnevnom životu pored hladnih radijatora.  

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Ja sam preživjela rat pa imam malo treninga. Mi u Vogošći živimo rat u miru“, kaže Dženana za Buku. 

Njen dom je samo jedan od 670 domaćinstava Vogošće bez grijanja. 

„Nemamo nikako isporuku toplotne energije koju plaćamo uredno cijelu godinu.“

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Skorog rješenja za njihov problem nema i u strahu su da će bez grijanja dočekati i prvi snijeg. 

„Direktor Bagsa kaže da nema para, da nema mazuta što jeste istina. Ministar kaže da to nije njegova nadležnost. Juče su potpisali ugovor o subvenciji od 900.000KM“, kaže Buntić. 

„BAGS ENERGOTEHNIKA“ d.d. Vogošća, kompanija koja se bavi proizvodnjom i distribucijom toplotne energije,  u većinskom je vlasništvu Vlade Kantona Sarajevo dok mali dioničari imaju 33% vlasničkog udjela. 

Prije 10 dana su donijeli odluku da račune za oktobar smanje za 100%. 

„S obzirom da društvo nije započelo sa isporukom toplotne energije zbog nedostatka energenta-Mazuta, NO društva je donio pomenutu odluku“, navodi se u odluci koju je potpisao direktor Enis Džihanić. 

Ustani, napravi ručak i opet pod deku

Radijatori u stanu Suade Osmanlić nisu baš potpuno hladni, ali skoro da nisu ni mlaki. Jutros je temperatura vazduha bila na nuli pa 30-ak stepeni koliko je topla voda u radijatorima za njeno domaćinstvo ne znači puno. 

Hladne dane, priča nam, provodi teško. 

„Nikako, nikako. Mrznemo se kao i ovdje, pod deku i tako“, kaže Suada koja je tačno u podne došla pred zgradu Vlade Kantona Sarajevo, skupa sa sugrađanima, tražeći od kantonalnih vlasti da pronađu rješenje. 

Rješenja još nema, a dok se ne pronađe Suada veći dio dana provodi pod dekom. 

„Ustani, napravi ručak,  i opet pod deku. Temperatura u stanu je 20 stepeni i to je to“, govori Suada. 

Ne vjeruje da će vlasti iznaći način da građanima omoguće normalno grijanje, a čak im ne daju ni obećanja. 

„Biće riješeno, ili ne. Svi nam tako govore.“ 

I Dženani Buntić deka je posljednjih 30 dana najbolji prijatelj. I njenoj djeci koja često moraju napuštati dom jer je u njemu hladno. 

„Imam djecu tinejdžere. Dođu kući, pokriju se dekama, tako uče. Izađu po kafićima, sjede da se ugriju. I mi stariji izađemo u kafiće da se grijemo. Ima ljudi koji su priključeni na plin, mi smo nesretnim slučajem priključeni na Bags.“

Zlata Bošnjak je jutros bila iznenađena kada je dotakla vrele radijatore, ali sreća je kratko potrajala. Nakon nekoliko sati ponovo su bili hladni. 

„Sve živo su nas slagali. Dvije godine imamo po četiri sata grijanje, a plaćamo punu cijenu. Isključe nam grijanje 25 dana prije kraja grijne sezone. Sad su, zamislite bezobrazluka, 10. oktobra postavili plakat s natpisom „Hladna proba“. Vrijeđaju nam inteligenciju“, ljutito govori Zlata koja trlja ruke ispred zgrade Vlade Kantona Sarajevo, kao da se nalazi u svom domu. 

„Isto nam je bili ovdje, ili kući.“

Vlada reagovala u „12:05“

Kantonalne vlasti mjesecima ignorišu probleme građana Vogošće, a dan uoči protesta odlučili su se za organizaciju press konferencije koju su zakazali pola sata pred najavljene proteste. 

„Našli smo prelazno rješenje, obavezali smo i obećali smo da možemo obezbijediti sredstva. Potpisali smo sporazum sa direktorom ove firme i 900 hiljada KM do kraja godine će Vlada prebaciti na račun kako bi se pokrili ti troškovi. Ovo neće biti dovoljna količina novca za cijelu grijnu sezonu. Ali planiracemo dodatna sredstva“, rekao je novinarima resorni ministar Bojan Bošnjak.

No za 1.200 tona mazuta potrebno je 1,5 miliona KM. Direktor smatra da će to biti dovoljno samo do marta. 

„Dešavali su se neki kvarovi na koje ne možemo uticati, jer je sistem star 50 godina, tokom rata cijevi su dodatno korozirale, ali trudimo se da to sto prije saniramo. Krenuli smo u promjenu energenta, ali nismo u tome uspjeli ove godine“, kaže Enis Džihanić direktor Bagsa. 

Za Vogošćane to i nije utjeha jer je mazut odavno trebao biti nabavljen. Ne radi se, kažu, o džaku brašna pa da ga mogu nabaviti za 10 minuta. 

„Naši zahtjevi su pristup interventnim robnim rezervama u roku 24 sata. I sistemsko rješavanje ovog problema. Jer treba se sprovesti javna nabavka,  dok ovo, dok ono, znate kako to ide. To je još dva i po mjeseca još čekanja. Nama treba gorivo“, kaže Buntić. 

Dopisi, molbe, zahtjevi, telefonski razgovori građana Vogošće nisu donijeli rezultate. Vlast je reagovala tek uoči protesta čime je samu sebe demantovala. Od „nije naša nadležnost“, do ovo je „privremeno rješenje.“

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije