Prvo buka, a zatim muk. Sjednica NS RS, nakon koje je Poslovnik ostao najmanje povrijeđen, donijela je usvajanje Prijedloga izmjena i dopuna Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske.
Uzalud su bili protesti, uzalud su bile poduzete mjere. Protiv ovog Prijedloga, glasali su poslanici SDS, PDP i Kluba za pravdu i red, dok je “za” glasalo 46 poslanika SNSD, SP, SPS, DEMOS, DNS, NPS i potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Mirsad Duratović.
Podsjetimo da je ovim Zakonom propisano da se novac od PDV iz Banjaluke i Bijeljine preusmjerava u nerazvijene opštine u Republici Srpskoj, od 2025. do 2027. godine.
I dok gradonačelnici Draško Stanivuković i Ljubiša Petrović borbu za milione, iz Banjaluke sele u Bijeljinu, a kako najavljuju, i u sudnicu, javnost je već počela da donosi sud o proteklim dešavanjima. Zašto samo Banjaluka i Bijeljina – gradovi, koje drži opozicija? Kako je apatija progutala pravi građanski bunt? I kada i kako je politička partija postala bliža od rodnog grada?
Ovaj put, pokušaćemo da pronađemo odgovor na posljednje pitanje. Evo i zašto.
Među poslanicima, koji su podigli ruku za usvajanje ovog Prijedloga, našli su se Milan Dakić, Milan Trninić, Mlica Lovrić i Slavenko Ristić Svi iz Bijeljine. Da, iz iste one Bijeljine, koja bi morala da se odriče 4 miliona KM.
Konstruktivan prijedlog
I dok gradonačelnik Bijeljine to vidi kao otimačinu, naglašavajući da se od Bijeljine godinama uzima zarad plaćanja ceha neodgovorne vlasti, predsjednik Republičke stranke i poslanik u klubu SNSD u NS RS Slavenko Ristić, drugačijeg je mišljenja. Biljeljina, prema njegovim riječima, ima dovoljan budžet.
-Republika Srpska nije sastavljena samo od Bijeljine i od Banjaluke. Smatram da je ta raspodjela sredstava u nerazvijene opštine prijeko potrebna i da ovo nije oduzimanje i otimanje od ova dva grada, nego ulaganje u Republiku Srpsku. Smatram i da pričamo o stvarima koje su politizovane, a da niko ne govori o konkretnim stvarima. Ne priča se o tome da Bijeljina trenutno ima negativan revizorski izvještaj, preko 20 miliona KM dugovanja. Ne doživljavam ovo kao prijetnju za budžet Bijeljine i Banjaluke, nego kao konstruktivan prijedlog, da bi se pravednije rasporedila sredstva za cijelu Srpsku
Na pitanje da prokomentariše tvrdnje Stanivukovića i Petrovića da je vlast zaslužna za nerazvijenost 35 opština, u koje bi sredstva iz Bijeljine i Banjaluke bila preusmjerena, Ristić kaže – čista demagogija.
-Mi smo nerazvijeni, zato što smo takvi kakvi jesmo, da smo bolji, bili bismo razvijeni. Trebamo ulagati u mlade ljude i budućnost, a ovo što je danas na političkoj sceni, smatram da je jednostavno sitno politikanstvo, demagogija i klasičan populizam. Ovdje se svi bore, i sa jedne i sa druge strane, u suštini, za vlast – smatra on.
Politikanstvo
Politički analitičar Drago Vuković kaže da je politizacija, u ovom slučaju, nadjačala lokalpatriotizam.
– Mi imamo politički sistem u kojem je partijska pripadnost jedna od ključnih pripadnosti. Zavisnost od partije je danas veća nego u komunizmu! Mi, u današnjim politikama, imamo veliku politizovanost. Partija ispred institucija, partija ispred, u ovom slučaju, lokalne zajednice, partija kao interesna organizacija… Mi imamo visok nivo interesne politike, koja je, u osnovi, negacije klasične politike koja počiva na ideologijama, programima, na nečemu što bi trebalo da bude karakteristika partija u modernim demokratskim društvima – smatra Vuković.
Politizovanost se, dodaje, ovdje pokazala kroz odnos prema lokalnoj zajednici.
– Ipak, ima tu nečega što liči na socijalnu pravdu. Treba se pomoći nerazvijenim lokalnim zajednicama. Međutim, to nije napravljeno kako treba! Trebalo je pomoći nerazvijene, ali da i drugi učestvuju u tome. Ja bih se zalagao da se i one zajednice, koje su srednje razvijene, uključe u to. Tu su Prijedor, Ugljevik, Trebinje… Ne mislim da je Savez opština i gradova jedna jaka institucionalna organizacija, ja ne znam kome je palo na pamet da toj organizaciji daje neku snagu. To je nevladina organizacija! Meni je zasmetalo kada su oni tražili da se taj Zakon donosi po hitnom postupku. Ne može Savez opština i gradova to da traži! Dali su im snagu iz koje je proizašao ovaj problem! Banjaluka i Bijeljina su osjetljive na takvo drsko ponašanje – kategoričan je on.
Kaže da je trebalo da se uzme u obzir i osjetljivost ovog Prijedloga.
-Da li bi došlo do Prijedloga ovakvog Zakona da je jedan od ova dva grada pod kontrolom vlasti? Sve u svemu, bez potrebe dramatizujemo, komplikujemo, pravimo probleme koji nam nisu uopšte potrebni i koji su nas udaljavaju od stabilnih rješenja. I ovo što su radili Petrović i Stanivuković, nije najbolji način za rješavanje problema. Mi, sa ovakvim radikalnim potezima, slabimo institucije. Ja se zalažem za institucionalna rješenja, da se snaga politike prepozna po snazi institucija. Ovi potezi: ulica, okupljanja, blokade… ne vode konačnom rješenju. To su polurješenja – zaključio je Vuković.