“Od nas se očekivalo da živimo kao da rata nije bilo”: Konačno podrška nevidljivim herojima mira

Po prvi put u Bosni i Hercegovini pokrenut je program koji mentalno zdravlje i mirovni aktivizam posmatra kao neraskidivo povezane oblasti. Cilj je jasan – pružiti sistemsku i stručnu podršku ljudima koji su godinama gradili mir u tišini, bez institucionalnog oslonca, a često i sa neiscijeljenim ratnim traumama.

Program “Očuvanje mira: Mentalno zdravlje i strateško osnaživanje mirovnih aktivista/kinja” zajednički pokreću Udruženje “Pravipožar” i Udruženje “Progres”, a trajaće od jula do novembra 2025. godine. Fokusiran je na one koji svakodnevno, bez kamera i priznanja, drže zajednice na okupu – i to dok se nose s vlastitim teretima prošlosti.

“Od nas se očekivalo da živimo kao da rata nije bilo”

„Mi smo živjeli jedan miran život, radili, učili, a onda nas je u jednom trenutku neko pozvao u rat, gdje smo proveli tri do četiri godine. Iskorišteni smo u tom ratu, pa su nas vratili kući i od nas se očekivalo da funkcionišemo kao da smo bili na nekom lijepom odmoru. A tako prepušteni sami sebi, bez psihološke pomoći, bez adekvatnog liječenja, nastavili smo da živimo sa traumama, kao da ništa nije bilo“, kaže za BUKU Spasoje Kulaga, ratni veteran i predsjednik Udruženja “Pravipožar”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dodaje da su ratne traume, PTSP i suočavanje sa prošlošću u našem društvu decenijama bili potisnuti u tišinu.

„Institucije su potpuno zanemarile ovaj segment. Danas nemamo nijednu zvaničnu ustanovu koja se bavi isključivo ovom problematikom. A kako je nositi se sa traumama i bremenom prošlosti u četiri zida, znaju dobro čitave generacije odrasle u raljama PTSP-a.“

Kulaga je zajedno s grupom ratnih veterana još 2008. počeo raditi na suočavanju s vlastitim traumama, svjestan da sistemska podrška ne postoji. Nakon nekoliko godina formirana je i formalna organizacija “Pravipožar”, sa sjedištem u Derventi. Na početku su ga činili isključivo veterani Vojske Republike Srpske, a vremenom su im se pridružili i bivši pripadnici Armije RBiH i HVO-a, gradeći ono što je decenijama nedostajalo – povjerenje među bivšim neprijateljima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ko brine o onima koji čuvaju mir?

Procjene provedene tokom prve faze projekta “Možemo bolje” pokazale su da su mirovni aktivisti u BiH izloženi ozbiljnim emocionalnim i strukturnim izazovima – od hroničnog stresa i sagorijevanja, preko institucionalne nevidljivosti, do nedostatka osnovne psihosocijalne zaštite. Njihov rad je nezamjenjiv, a gotovo nevidljiv. U zemlji u kojoj se mir često uzima zdravo za gotovo, oni su prva linija zaštite, ali i prva linija zanemarivanja.

Ovaj program donosi konkretne alate i podršku. Kroz tri trodnevna treninga, učesnici će imati priliku učiti o sagorijevanju, stresu, emocionalnoj otpornosti i načinima da svoje organizacije učine sigurnijim i održivijim. Pored toga, radiće se na izgradnji internih politika zaštite mentalnog zdravlja koje ostaju kao trajna vrijednost i nakon završetka projekta.

Prijave otvorene do 31. jula

Program je otvoren za predstavnike organizacija civilnog društva koje djeluju u oblasti mirovnog rada, ljudskih prava, podrške ranjivim grupama i izgradnje povjerenja u zajednicama. Prijave su moguće putem online formulara dostupnog na linku: https://bit.ly/FormularZaPrijave

„Mirovni aktivisti su srce civilnog društva, a istovremeno često potpuno nevidljivi. Ovim programom želimo im dati prostor da ojačaju – i sebe i organizacije kojima pripadaju. Bez njihove snage, ni društvo nema temelje za mir“, poručuju organizatori.

Ove aktivnosti dio su šireg projekta “Jačanje povjerenja i kohezije u zajednicama u BiH – Možemo bolje”, koji finansira Služba za instrumente vanjske politike Evropske unije. Inicijativu zajednički sprovode EU, Ujedinjene nacije u BiH, Misija OSCE-a i Vijeće Evrope.

U zemlji koja još liječi ratne rane, ovaj program ne donosi samo treninge – donosi priznanje, glas i prostor onima koji su predugo šutjeli, iako nikada nisu prestali da se bore. Za mir. I za sebe.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije