„Belgijsko predsjedavanje EU učinilo je sve što je moglo kako bi učvrstilo i ubrzalo eurointegracije zemalja zapadnog Balkana i Turske“, smatra belgijski šef diplomatije, Steven Vanakere. On se, sumirajući rezultate iz prethodnih šest mjeseci, koliko se njegova zemlja nalazila u svojstvu predsjedavajuće EU, osvrnuo na napredak zapadnog Balkana na putu ka EU: „Kranje odredište ovih zemalja jeste evropska porodica. Mora da postoji povjerenje u to da će se ovaj proces uspješno okončati. Istovremeno, jasna je poruka da se ne radi o automatskom procesu, za koji je potrebno samo vrijeme. U pitanju je proces zasnovan na zasluženom uspjehu.“
Kada je riječ o procesu proširenja, 27 zemalja članica EU uspjele su, prema riječima belgijskog šefa diplomatije, da održe balans između političke volje i uslovljavanja. Pri tome, uslovljavanje se, kaže Vanakere, ne odnosi na želju da se uspori ulazak zemalja u evropsku porodicu, već postoji kao garancija da će one, kada dobiju „zeleo svjetlo“, zaista biti spremne da preuzmu obaveze koje nosi članstvo u EU.
Mađarska očekuje nove korake zapadnog Balkana ka EU
Da se tokom belgijskog predsjedavanja Unijom ostvario „značajan progres“ po pitanju proširenja, smatra mađarski šef diplomatije, Janoš Martonji. Martonji je predstavljajući prioritete nastupajućeg šestomjesečnog mađarskog predsjedavanja EU najavio da će njegova zemlja nastaviti program koje su prije nje vodile Španija i Belgija. Kada su u pitanju očekivanja od procesa eurointegracija Balkana Martonji je rekao: „Nadam se da će se pristupni pregovori sa hrvatskom završiti tokom mađarskog predsjedavanja. Što se ostalih zemalja tiče, volio bih da svaka postigne napredak i ostvari bar jedan korak naprijed ka EU.“
Martonji je rekao da se Mađarska snažno zalaže i za početak razgovora Beograda i Prištine, kao i da je odlaganje tog dijaloga, iako zbog objektivnih razloga, predstavljalo razočarenje: „Sad bi zaista željeli da ti razgovori počnu. Postoji mišljenje da bi prvo trebalo da se razgovara o najneutralnijim, tehničkim elementima, a da se, za sada, po strani ostave osjetljiva pitanja i ona koja više se dotičnu statusa. Glavno je da oni počnu da pričaju.“
Mađarski šef diplomatije ponovio je želju EU da pomogne dijalog Beograda i Prištine, i dodao da će mađarsko predsjedavanje doprinijeti tom procesu koliko god to bude u njegovoj moći.
Za jaku Evropu uz ljudski pristup
Među prioritetima mađarskog predsjedavanja EU naći će se i završetak institucionalne tranzicije EU, kao i ključno pitanje- jačanje ekonomije Unije. Mađarski šef diplomatije, kaže da ekonomija ipak ne predstavlja samo statističke podatke, već da su u pitanju prvenstveno ljudi. Martonji tako najavljuje da će se buduće predsjedavanje Unijom posebni pažnju pridavati kulturi evropskih zemalja, njihovom identitetu, naslijeđu, kao i porodičnim vrednostima: „Naš osnovni moto biće- jaka Evropa uz ljudski pristup“, naglasio je u Brisleu Janoš Martonji.
On je dodao i to da će Mađarska pažnju staviti i na razvog Dunavske strategije, koja povezuje zemlje Dunavskog sliva. Martonji je iznio čekivanje da će Mađarska, koja u prvoj polovini 2011. predsjedava EU, a zatim i Poljska, koja predsjedavanje preuzima u drugoj polovini godine, Evropi osigurati novu energiju koja dolazi iz centralne Evrope.
Deutsche Welle