Hrvatska daje 830.000 KM advokatima iz Britanije zbog slučaja Trgovska gora

Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško angažovao je britansku advokatsku firmu E&A Law Limited da za 415.000 eura da vrši poslove pravnog savjetovanja u prekograničnom postupku procjene uticaja na okolinu u slučaju odlaganja nukleranog otpada na Trgovskoj gori.

Mario Crnković iz Green team-a iz Novog Grada kaže da kada država plaća 830. 000 KM za savjetovanje, evidentno je da ima velika očekivanja kao kontra uslugu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Obzirom da je Hrvatska angažovala izuzetno uticajnu advokatsku kuću iz Velike Britanije, sa jako dobrim poveznicama širom svijeta, čija je osnivačica na kraju krajeva član je Stalnog arbitražnog suda u Hagu od avgusta 2019. godine, već je jasno u kom smjeru se ide. Pravo i pravda ne idu uvjek ruku pod ruku, a Hrvatska svjesna propusta koje čini je spremna da itekako dobro platiti svakom ko će joj pomoći u naumu da svoje otpade smjesti na granici sa Bosnom i Hercegovinom”, kaže za BUKU Crnković.

Ddaje da kupovina “dobre volje”, ne poznaje administrativne granice i ide od građana do političkih aktera.

“Ovo je jako loša situacija za Bosnu i Hercegovinu. Iako u posljednje vrijeme imamo najave da bi Slovenija i Mađarska mogle imati razumjevanja za situaciju u kojoj se nalazimo, niti jedna druga zemlja ne stoji uz nas. Crnu Goru i Srbiju nismo nikad ni čuli na ovu temu, štaviše neki od stručnjaka iz Srbije su radili ili rade za interes Hrvatske. Diplomatski jače zemlje nema smisla ni pominjati. Hitno moramo pokrenuti diplomatsko-konzularnu mrežu, da traži podršku za odbranu kako života građana Bosne i Hercegovine širom svijeta, gdje god imamo mogućnost za razgovor. Čemu diplomatska mreža ukoliko ne brani naše interese po pitanju istorijski gledano najveće ekološke a samim tim i životne prijetnje sa kojom smo se susreli”, dodaje Crnković.

Ističe da pravni tim Bosne i Hercegovine evidentno ima ograničenja, tako da se moramo okrenuti međunarodnim pravnim kućama, a ta manjina ljudi u pravnom timu koji imaju stvarnu želju da rade, svakako mogu biti od pomoći.

“Nalazimo se u krajnje alarmantnoj situaciji, gdje se moraju pokrenuti svi raspoloživi mehanizmi. U skladu sa tim, preostaje mi da apelujem i molim akademsku zajednicu Bosne i Hercegovine da se uključi u temu. Istraživanja vezana za ovaj sličaj daleko prevazilaze tamo neke bušotine i slično, mi imamo značajne negativne uticaje na privredu, poljoprivredu, tuzam. Tu su i negativni socijalni, politički i drugi uticaji koji moraju biti obrađeni kroz studije, od strane relevantnih pojedinaca, bazirano na prihvaćenim metodologijama”, rekao je Crnković.

On napominje da je riječ o životno važnom pitanju, kako naših tako i budućih generacija i potrebna nam je pomoć.

“Ovdje nema prostora ni za kakve podjele koje nam potenciraju na dnevnoj bazi. Previše smo vremena potrošili na molbe i isčekivanje da će zdrav razum pobjediti finansijski interes. Čim prije, potrebno je poslati protestnu notu Hrvatskoj, uključiti akademsku zajednicu i aktivirati svu diplomatiju koju imamo – neka se za promjenu bave odbranom života građana, a ne međusobnim obračunima”, istakao je Crnković.

Podsjetimo da aktivisti godinama upozoravaju na ovaj problem. Poslije godina mlakih reakcije od strane političke elite ove godine se u Bosni i Hercegovini intenzivirala priča o ovoj temi, te je i u Narodnoj skupštini održan sastanak sa predstavnicima institucija i stručnjacima. Jasno je istaknuto da Bosna i Hercegovina ne pristaje na odlagalište otpada na Trgovskoj Gori.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije