Hoće li srpski predstavnici napustiti institucije BiH? “Viđeni scenario, nova kriza iz koje uvijek RS i BiH izlaze izolovanije”

foto BUKA

S obzirom da se u prvom zaključku traži da se “od strane kolonijalne uprave u roku od 7 dana ponište sve odluke Kristijana Šmita, koji se lažno predstavlja kao visoki predstavnik i s obzirom da je već uveliko isteklo pomenutih sedam dana (rok istekao 5.4.) onda bi političari iz Republike Srpske a koji djeluju u Sarajevu, trebli postupati po zaključku broj 2.

U njemu stoji da Narodna skupština Republike Srpske traži da se u najkraćem periodu održi sjednica Parlamentarne skupštini BiH te da se “proglase nedozvoljenim i ništavnim sve odluke Kristijana Šmita koji se lažno predstavlja kao visoki predstavnik, a se zabrani organima BiH primjena tih odluka, da proglase sajt OHR neprihvatljivim i antizakonitim mjestom objave akata, da zabrani Službenom glasniku BiH da objavljuje akte stranaca i njihovih organizacija, da se na istoj sjednici Parlamentarne skupštine BiH donese Izborni zakon BiH, sa svim poboljšanjima koji se tiču izbornog integriteta i da se razvlasti CIK u njegovom antiustavnom djelovanju, da se postigne politički konsenzus o daljem evropskom putu BiH i da se taj proces bitno ubrza, da se donese Deklaracija i potvrdi teritorijalni integritet BiH”

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ukoliko se ne ispoštuje taj zaključak broj 2, Narodna skupština Republike Srpske traži od izabranih predstavnika da prestanu odlučivati na nivou BiH i da se više ne vraćaju u taj proces. To je Zaključak broj 3. Svaki slijedeći gradacija je onog prethodnog,a u njima se između ostalog, osuđuju i odbacuju finansijske sankcije Ministarstva finansija SAD-a, ali i “da će se korištenje prijetnji i nasilja protiv građana Republike Srpske i njenih funkcionera u cilju da se zastraši ili prinudi Republika Srpska da prihvati protivustavno djelovanje dijela međunarodne zajednice, tzv. visokog predstavnika i institucija BiH, bez odluka Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, biti smatrano aktom terorizma”.

Posljednji zaključak kaže da će “Narodna skupština Republike Srpske zajedno sa nadležnim institucijama i organima Republike Srpske preduzeti potrebne mjere da bi zaštitila prava i slobode svojih građana i neutralisala posljedice protivustavnog djelovanja na svojoj teritoriji” šta god to značilo.

Podsjetimo da zaključci nisu pravno obavezujući i da su više manje deklarativnog karaktera sa određenim smjernicama djelovanja.

U međuvremenu je službeni glasnik BiH objavio Odluku Kristijana Šmita o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, te naknadnu ispravku te odluke u vezi sa članovima Centralne izborne komisije, a Vlada RS taj je zakon zvanično i odbacila kroz poziv članovima izbornog procesa iz Republike Srpske da napuste institucije sa provođenje izbora, što su ovi odbili.

Šmitova odluka je privremeno na snazi “sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, ili dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji uz izmjene i dopune”.

U poprilično nezgodnoj poziciji našli su se predstavnici iz Republike Srpske, pa se više očekuje od za danas najavljenog sastanka predstavnika u institucijama BiH a koji dolaze u Republici Srpskoj. Oni bi danas trebali da raspravljaju o pravcima budućeg djelovanja u institucijama BiH, ali se ne zna da li će ići na zakazivanje sjednica, shodno Zaključku Narodne skupštine Republike Srpske broj 2. Međutim, dužno dodati, da napuštanje institucija BiH jeste “realna” ali opcija koju smo viđali mnogo puta ranije, i koja se završila tako što su se srpski prestavnici vraćali u institucije.

S obzirom da je Predsjednik Republike Srpske na službenom putu u Parizu, gdje se sastaje sa francuskim senatorima, može se dogoditi da do sastanka uopšte ne dođe.

Poslanik PDP-a u Parlamentarnoj skupštini BiH, Branslav Borenović kaže kako smo ovakve scenarije vidjeli mnogo puta do sada – velike najave, bombastične odluke.

“Jedno se priča i najavljuje u Banjaluci na posebnim sjednicama Parlamenta Srpske a sasvim drugačije se radi u Sarajevu, u zajedničkim institucijama BiH, gdje SNSD sa svojim koalicionim partnerima odlično provodi imenovanja, popunjavanje fotelja i trošenje budžeta…svašta smo se naslušali, te nema odlučivanja dok se ne riješi Inckov nametnuti zakon, te nema niti jednog zakona dok se ne usvoj zakon o Ustavnom sudu BiH, te biće Izborni zakon, prošle, ove godine, u februaru, martu…, te mirno razdruživanje, te osnivanje Vojske, UIO, VSTS Republike Srpske, te osnovana, a još uvijek nepostojeća, Agencija za lijekove RS…svašta smo imali, desetine zakona i odluka koje se nisu sprovele…vidjećemo kako će se ovo na kraju završiti, jedno je sigurno, još jedna nova tenzija, nova kriza, nova neizvjesnost iz koje uvijek Republika Srpska ali i BiH izadju slabije i izolovanije” ističe Borenović za BUKU.

Situacija u BiH ali prevashodno u Republici Srpskoj odražava duboku političku krizu koja je rezultat napetosti između entitetskih i vlasti na nivou BiH, kao i tumačenju uloge i legitimiteta visokog predstavnika. Zaključci Narodne skupštine Republike Srpske, koji između ostalog zahtijevaju poništavanje odluka Kristijana Šmita i mogućnost napuštanja državnih institucija, samo dodatno komplikuju već složenu političku sliku. Reakcije ukazuju na konstantnu prirodu političkih kriza, gdje se često postavljaju veliki zahtjevi koji na kraju ili ne daju očekivane rezultate ili dovode do novih tenzija. Ovaj kontinuirani ciklus neizvjesnosti i političke nestabilnosti ne samo da utiče na unutrašnje odnose u zemlji, već i na njen međunarodni položaj, naglašavajući potrebu za dijalogom, kompromisom i praktičnim rješenjima kako bi se prevazišle postojeće podjele i osigurala stabilnija budućnost.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije