Hitna sjednica Predstavničkog doma PSBiH, na dnevnom redu dva ‘evropska’ zakona

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na hitnoj sjednici koja je počelarazmatra dva ‘evropska’ zakona – Prijedlog zakona o graničnoj kontroli i Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka, koje je polovinom decembra prošle godine jednoglasno utvrdilo Vijeće ministara BiH i uputilo ih u parlamentarnu proceduru. 

Vijeće ministara BiH je Prijedlog zakona o graničnoj kontroli uputilo na razmatranje po hitnoj proceduri, dok je Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka upućen na razmatranje po skraćenom postupku.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kako je ranije navedeno iz Vijeća ministara, podrškom ovim zakonima, koji su ključni prioriteti na evropskom putu Bosne i Hercegovine i nose oznaku ‘EI’, kojom se potvrđuje odgovarajuća usklađenost s pravnom stečevinom Evropske unije, Vijeće ministara BiH je poduzelo relevantne korake za dobijanje datuma za otvaranje pregovora BiH s EU.

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine prihvatio je da Prijedlog zakona o graničnoj kontroli, koji je predložilo Vijeće ministara BiH, razmatra po hitnom postupku.

Pojedini predstavnici opozicionih stranaka su tokom diskusije o predloženoj proceduri naveli kako bi zakon trebao biti razmatran u skraćenom postupku kako bi imali mogućnost amandmanski djelovati.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Predsjedavajući Kluba poslanika SDA Šerif Špago je kazao da oni neće moći podržati da se glasa po hitnom postupku, iako podržavaju da sve zakone iz evropskog puta Bosne i Hercegovine treba što prije staviti na dnevni red.

Napomenuo je da je danas 36. dan od kad je ovaj zakon po hitnom postupku u proceduri.

Klub SDA smatra da na ovaj način, kada se zakoni koji se dostavljaju u proceduru po sistemu ‘uzmi ili ostavi’, bez mogućnosti da utičemo na popravke zakona, nije prihvatljiv i da poslanici, pogotovo iz opozicije, nemaju mogućnosti učestvovati u poboljšanju predloženih zakona – kazao je Špago.

Dodao je da je neophodno popraviti pojedine odredbe predloženog zakona, te da su u određenim članovima zakona, u odnosno na važeći zakon, „napravljeni neki kompromisi na uštrb operativnosti Granične policije, odnosno sigurnosti granice Bosne i Hercegovine“.

U Zakonu o graničnoj kontroli su uvedene neke agencije koje nemaju nikakve veze sa graničnom kontrolom, odnosno sa kontrolom granica Bosne i Hercegovine – naveo je Špago neke od zamjerki na predloženi zakon.

Poslanik Jasmin Emrić (NES – Za nove generacije) je kazao da je svima cilj da se usvajaju zakoni u ovom domu, a pogotovo evropski zakoni i pogotovo što imamo obavezu da usklađujemo zakonodavstvo sa evropskim uredbama i direktivama.

Ali isto tako, mi poslanici imamo pravo i obavezu da sudjelujemo u kreiranju tih zakonodavnih rješenja, ravnopravno, i poslanici iz opozicije i poslanici pozicije – kazao je Emrić, te dodao da poslanici iz opozicije nemaju dovoljno informacija, pa možda i kvalitetnih informacija, koliko oni koji su u poziciji, da bi mogli biti jednako pripremljeni i dati jednak doprinos u usklađivanju ili poboljšanju zakonodavnog okvira u BiH.

Istaknuo je da je za njega neprihvatljivo da se ovako složen zakon razmatra po hitnom postupku.

Naglašavam, mi iz Narodnog evropskog saveza podržavamo usklađivanje zakona s pravnom stečevinom EU, ali moramo biti jednako uključeni i moramo imati priliku, bar da u skraćenoj proceduri amandmanski djelujemo. Ovo je vrlo važan, ali i vrlo složen zakon koji, po mojoj prosudbi, ima ozbiljne nedostatke, koji ima također prenos nadležnosti sa Ministarstva prometa i komunikacija na upravljače cesta, što je nedopustivo u graničnom pojasu. Također, brisane su neke odredbe iz postojećeg teksta zakona, važećeg zakona, koje su vrlo važne – naveo je Emrić.

Poslanici razmatraju principe Prijedloga zakona o zaštiti ličnih podataka

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine okončao je raspravu o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli, koji je razmatran po hitnom postupku, a o njemu će se izjasniti nakon što obavi i raspravu o principima Prijedloga zakona o zaštiti ličnih podataka.

Oba ova zakona je polovinom decembra prošle godine jednoglasno utvrdilo Vijeće ministara BiH i uputilo ih u parlamentarnu proceduru.

Prijedlogom zakona o zaštiti ličnih podataka vrši se usklađivanje s Uredbom EU iz 2016. godine o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka i o slobodnom kretanju ovih podataka, te prihvataju međunarodno priznati standardi u ovoj oblasti.

Usvajanje ovog zakona, koji je predložilo Ministarstvo civilnih poslova, a pripremila Interresorna radna grupa Vijeća ministara BiH formirana u novembru 2023. godine, stvaraju se preduvjeti za stupanje na snagu Sporazuma o saradnji Bosne i Hercegovine s Eurojustom, Agencijom EU za pravosudnu saradnju u krivičnim stvarima, koji je potpisan krajem oktobra 2024. godine – navedeno je ranije iz Vijeća ministara BiH.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije