Iz Fonda zdravstvenog osiguranja uvjeravaju da nisu ugroženi lični podaci pacijenata, a rješavanje problema traje već više od 24 časa. A kada sistem padne u Bosni i Hercegovini, kao i obično pribjegne se starim dobrim metodama-olovka i papir.
“Кada je riječ o prijemu pacijenata, bez obzira na to što IZIS trenutno ne radi, zdravstvene ustanove u slučaju potrebe mogu da primaju pacijente u skladu sa instrukcijama koje smo još ranije poslali zdravstvenim ustanovama u slučaju poteškoća sa IZIS-om. Dakle, pacijenti se mogu primati i zdravstvene ustanove u papirnom obliku mogu da pišu recepte,uputnice i slično. Iako smo od 1. januara najavili upotrebu elektronskih zdravstvenih kartica, dok se u potpunosti ne vrati sistem, zdravstvene ustanove mogu da primaju pacijente i bez elektronske kartice i da koriste podatke iz Poslovnog informacionog sistema FZO” saopšteno je iz Fonda zsdravstvenog osiguranja.
Iz MUP-a Republike Srpske je saopšteno da su u nedjelju, 31. decembra, zaprimili prijavu odgovornog lica u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske da nije moguće pristupiti IZIS-u, te su izašli na lice mjesta i uviđajem utvrdili da je riječ o hakerskom napadu.
O svemu je obaviješten dežurni tužilac Okružnog tužilaštva Banjaluka, koja se izjasnila da je riječ o krivičnom djelu izrada i unošenje računarskih virusa u sticaju sa krivičnim djelom iznuda iz Krivičnog zakonika Srpske.
Policijski službenici Jedinice za visokotehnološki kriminalitet preduzimaju dalje mjere i radnje u okviru ove istrage, te će se obratiti i Evropolu za razmjenu operativnih informacija i iskustava, ističe se u saopštenju.
Ipak iz opozicije tvrde da je u pitanju neodgovorno ponašanje države i da je sve podređeno bilo ličnim interesima, kad aje u pitanju upravo IZIS.
Prof. dr Branko Blanuša, profesor Elektrotehničkog fakulteta u Banjaluci izjavio je da je kolaps zdravstvenog sistema zbog problema sa nefunkcionisanjem Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS) posljedica neodgovornog ponašanja države i davanja prednosti ličnim interesima u odnosu na znanje i sistemski pristup.
“Dok se god bude ovako radilo, biće nam tako kako jeste – bićemo na dnu svih evropskih ljestvica, osim onih koje se odnose na korupciju, nepotizam i ostale društvene anomalije gdje smo šampioni”
Blanuša podsjeća da je i ranije upozoravao da je IZIS previše plaćen i da će se pokazati, a već pokazuju, problemi u (ne)funkcionisanju.
”Ne mogu shvatiti da se radi strategijski projekat na nivou Republike Srpske, a da tu nisu uključeni stručnjaci sa naših elektrotehničkih i Prirodno-matematičkog fakulteta. To je kompleksan projekat koji uključuje i projektovanja informacionih sistema, računarskih i telekomunikacionih veza, sigurnost računarskih sistema, različite tehnologije i razne nivoe pristupa…Prirodno bi bilo da država koristi svoje resurse – univerzitete – i da su uključeni timovi stručnjaka sa univerziteta bar kroz konsultacije, izradu idejnog projekta, ili reviziju urađenog. Međutim, lični interesi i daj da se nešto uradi i uzme veliki novac, pa kako bude, imaju prednost u odnosu na znanje i sistemski pristup u realizaciji ozbiljnih projekata koji se finansiraju od narodnih para”, ističe profesor Blanuša, koji je član Gradskog odbora SDS-a Banjaluka.
”Bićemo na dnu svih evropskih ljestvica, osim onih koji se odnose na korupciju, nepotizam i ostale društvene anomalije gdje smo šampioni. Vlast će nas i dalje ubjeđivati kako je sve kod nas dobro, zapravo odlično, kako nas oni ‘čuvaju’ i kako su drugi krivi za sve što nije kako bi trebalo biti”, zaključio je u svojoj izjavi prof. dr Branko Blanuša.
Ugroženi lični podaci pacijenata?
Bivši ministar zdravlja Slobodan Stanić izjavio je za BN televiziju da su u ovom softveru pohranjeni značajni podaci o građanima Republike Srpske, a koji mogu biti korišteni u veoma loše svrhe, poput krađe identiteta osoba, a podsjeća d aje u pitanju 800 000 građana.
Iz FZO uvjeravaju da je na vrijeme urađeno sve da se spriječi šteta većih razmjera.
“
Upravo je pravovremena i adekvatna reakcija nadležnih za IZIS, te visoki standardi sigurnosti koji su postavljeni u ovom sistemu, bili su ključni da se spriječi veća šteta koja je mogla da prouzrokuje nesagledive posljedice za IZIS, a samim tim i kompletan zdravstveni sistem Srpske.Naime, od početka implementacije IZIS-a posebno se vodilo računa o aspektu bezbijednosti sa maksimalnom zaštitom sistema (obezbijeđeni su komunikacioni linkovi sa direktnim pristupom, nabavljeni Firewall uređaji,obezbijeđens komunikacija sa eksternim ustanovama putem VPN tunela, nabavljene antivirus licence, obezbijeđena podrška za Oracle servere i bazu podataka, instaliranje Oracle Linux operativnog sistema, implementirano rješenje za virtualizaciju-VMWare, realizacija Single Sign On (SSO) portala, korištenje najsigurnijih usluga Mtela i dr.)” navodi se u saopštenju Fonda.
Kako su naveli, odmah po evidentiranju problema pristupilo se, u skladu sa definisanim protokolom, zaštiti baza podataka, kako bi se sačuvali zdravstveni podaci. Baze podataka su odmah prebačene na drugu fizičku lokaciju i sada su u toku aktivnosti konfiguracije sistema.
“Nadamo se da nije načinjena veća šteta, osim prekida u radu ova dva dana, te narednih nekoliko dana dok se sistem ponovo ne stavi u funkciju”
Šta je to IZIS?
”MMSCODE” i ”Lanaco” iz Banjaluke, sa firmom ”Ericsson Nikola Tesla” iz Zagreba izabrani su 2018. godine za najpovoljnijeg ponuđača za implementaciju IZIS-a vrijednog čak 22,9 miliona KM bez PDV-a.
Od samog početka implementacije IZIS-a ovaj integrisani zdravstveni sistem prate brojne kontroverze, počevši od cijene ( 26 miliona KM) pa sve do povremenih prekida sistema, o kojem je BUKA pisala i tokom 2020.godine, a veliki pad sistema dogodio se u toku 2022.godine.
Kako je BUKA objavila 2020. godine, upozoravalo se da ovaj sistem u potpunosti odgovara postojećom platformom koja funkcioniše više godina i o “poslu koji je već urađen”.
Podsjetimo da je Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković uručio 17. avgusta 2020.godine prvu elektronsku zdravstvenu karticu.
Na taj način zvanično je u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske najavljen početak rada Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema , što podrazumijeva, tako je barem bilo planirano, pored upotrebe elektronske kartice, i elektronski zdravstveni karton, elektronske uputnice…
Višković je tada, govoreći o IZIS-u, istakao da je 21. vijek, te da je vrijeme da zaboravimo papir i olovku i da Republika Srpska primjenom IZIS-a ide ukorak sa svijetom.
”Riječ je o izuzetno važnom sistemu, zahvaljujući kojem će se ostvariti značajne uštede. Prema podacima kojim raspolažem, samo 12 miliona godišnje će se uštedjeti na receptima. Drago mi je što smo danas u poziciji da ovaj sistem implementiramo i naši građani su jedini u okruženju koji će dobiti besplatne elektronske kartice”, rekao je predsjednik Vlade.
Iako je najavljeno da će građani od 1.1.2024. godine dolaziti na preglede isključivo sa elektronskom karticom, nije se desilo. Kako se saznaje, problem bi mogao potrajati i nekoliko dana.