Građani na protestima u Sarajevu: Sistemskim greškama se pogodovalo ubici Alme Kadić, kazna mu smanjena za 15 godina 

Ovakva presuda predstavlja ponovljeno ubistvo Alme Kadić i šalje zastrašajuću poruku da čak i najbrutalniji zločini mogu proći sa blažim kaznama i to ne zbog stvarnih olakšavajućih okolnosti, već zbog proceduralnih propusta pravosudnih institucija.

Almedin Kadić danas je mogao biti na poslu. Mogao je biti u udobnosti svog doma dok jede keks i gleda TV. Danas je mogao svoju sestričinu voditi na klizanje.

 Ali nije. 

Danas je pred zgradom Vrhovnog suda Federacije BiH bio na čelu protesta u organizaciji Fondacije CURE, a kojima se traži pravda za njegovu ubijenu sestru Almu Kadić. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pred očima njene majke Sevde Kadić, u julu 2021, ubio ju je suprug Eldin Hodžić. Nakon što ju je nazvao pogrdnim imenom, prijetio ubistvom. To je radio hiljadama SMS poruka, mjesecima. Imao je zabranu prilaska, ali institucije nisu mogle, znale ili htjele da se ta mjera sprovodi. 

Hodžić je to iskoristio i iz pištolja upucao svoju suprugu. 

Kantonalni sud u Sarajevu osudio ga je „jedinstvenu kaznu zatvora“ na 35 godina. Tužilaštvo se nije žalilo, ali Hodžić jeste. Vrhovni sud Federacije BiH je ukinuo presudu uz obrazloženje da jedinstvena kazna zatvora ne postoji već da postoji: kazna zatvora do 20 godina i dugotrajna kazna zatvora od 21 do 45 godina. To je ujedno najveća kazna za ubistvo člana porodice koji je ranije maltretiran. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kantonalni sud je ponovo izrekao novu kaznu. Za vrhovni sud nema dileme – Hodžić nije mogao biti osuđen na 35 godina jer je prvostepeni sud naveo pogrešnu kaznu. 

„Kaznu koja ne postoji“, naveli su iz Vrhovnog suda Federacije. 

Prozvani sud – kantonalni, se ne oglašava iako je javni interes ključan za komuniciranje u ovom predmetu. 

Za Alminu porodicu i okupljene građanke i građanima na protestima nema opravdanja za smanjenje kazne. Oni smatraju da Hodžiću nije trebala biti smanjena kazna i da je ona na ovaj način ponovo ubijena.  

Porodica Alme Kadić kaže da su sada u borbi sa “lakrdijom” od sudstva. 

“Zvanična presuda Vrhovnog suda Federacije je toliko sramna što je jednog takvog monstruoznog ubicu osudila na samo 20 godina zatvora. Sve ove lakrdije našeg sudstva, našeg tužilaštva, koje su izašle na vidjelo kroz sam ovaj slučaj, kroz pogodovanje jednom ubici u sistemskim greškama našeg sudstva i našeg tužilaštva dovele su do toga da se deešava ovo što se dešava. 15 godina smanjena je kazna jednom ubici. Ko je je sljedeći? Koji je sljedeći ubica će ovo isto uraditi”, pita se brat ubijene Alme Kadić. 

Slično se pita i koordinatorica Mreže BiH Selma Hadžihalilović . Govoreći u ime grupe kaže su kao građanke BiH i aktivistice zgrožene porukama koje šalju pravosudne institucije. 

„Država vas ne štiti, prebacivanje odgovornosti jednih na druge i traženje alibija ne umanjuje odgovornost svih institucija za nepostupanje. Mislile smo da je uloga suda da osigura vladavinu prava, natjerali ste nas da promijenimo mišljenje. Izgleda da pravdu mogu osigurati samo oni koji imaju novac za vrhunske advokate dok su oni koji zavise od sistema finansiranog porezima građana i građanki osuđeni na muk“, rekla je Hadžihalilović. 

Dodala je da pravda za žrtve nema te da okupljeni ne protestuju protiv jedne odluke Vrhovnog suda Federacije BiH već zbog propusta u cijelom pravosudnom lancu od prvog prijavljivanja nasilja do same presude. 

„Želimo poslati jasnu poruku da moramo imati pravosudni sistem koji štiti žrtve i kažnjava počinioce, koristeći sve zakonske osnove na odgovoran i etičan način, stavljajući u fokus težinu zločina i posljedice presude. Želimo pravosudni sistem u kojem se za brutalne ubistva i femicide određuju najstrožnije kazne te sistem koji ne prepoznaje rupe kroz koji se mogu provlačiti greške”, rekla je Hadžihalilović. 

Političarka i aktivistkinja Besima Borić ističe da drastično smanjenje kazne sa 35 na 20 godina zatvora ubici Eldinu Hodžiću  predstavlja nepravdu za ubijenu Almu Kadić i njenu porodicu. To je ujedno i ozbiljan udarac sveukupnoj borbi protiv nasilja nad ženama u Bosni i Hercegovini. 

“Ovakva presuda predstavlja ponovljeno ubistvo Alme Kadić i šalje zastrašajuću poruku da čak i najbrutalniji zločini mogu proći sa blažim kaznama i to ne zbog stvarnih olakšavajućih okolnosti, već zbog proceduralnih propusta pravosudnih institucija”, rekla je Borić.

Dodala je da ovakva odluka negativno utiče na generalnu prevenciju i signalizuje počiniocima nasilja da mogu očekivati na smanjenje kazne bez obzira na težinu zločina. 

“Poruka ovakve poruke je jasna, sistem ne kažnjava nasilnike dovoljno strogo čak ni kada počinje ubistvo”, kaže Borić. 

Aktivistkinja Aida Feraget rekla je kako se okupljeni na protestu pitaju da li je cijeli lanac pravde zakazao. 

“Ovo nije greška, ovo je poraz i signal koji kaže žrtvama nemojte prijavljivati, nasilnici neće biti kažnjeni”, kaže Feraget. 

Drastično smanjenje kazne zbog greške suda otvara brojna pitanja, ali najviše ono – kakvu poruku nam šalju institucije. 

“Molim, proceduralne greške u BiH su važnije od života nevinih žrtava”, pita se Feraget. 

Sistem kakav mi imamo, dodaje, je više “fušer” nego sistem, uključuje policiju, tužilaštvo i sudove apsolutno ne garantuje ni mrtvima ni živima bilo kakav oblik pravde.

“Pravda za žene u BiH ne postoji”, zaključila je Feraget. 

Protesti su završeni 15-ominutnom šutnjom, nakon čega je predsjednica Vrhovnog suda FBiH na sastanak pozvala Almedina Kadića, brata ubijene Alme. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije