Grad Doboj prodao je objekat Doma penzionera i zemljište na kojem se nalazi, iako se prema zvaničnim podacima ta imovina vodi kao posjed Zavoda za zdravstveno i penzijsko-invalidsko osiguranje BiH – Filijala Doboj. Centar za humanu politiku tvrdi da se parcela broj 4897 u katastarskoj opštini Doboj, površine 1.830 kvadratnih metara, prema posjedovnom listu vodi na ovu instituciju. Na toj parceli je evidentirana stambena građevina, odnosno Dom penzionera.

Predsjednik Centra Momir Dejanović upozorava da bi ovakva prodaja mogla predstavljati ozbiljno kršenje zakona jer grad, kako tvrdi, nije vlasnik navedene imovine. O ovom slučaju su, kaže, obavijestili nadležne institucije, uključujući i Republičko javno tužilaštvo. Ipak, do sada, navodi Dejanović, nema informacija da je pokrenuta bilo kakva istraga. On podsjeća da ovo nije izolovan slučaj, te navodi slične ranije poteze gradske vlasti, poput prodaje zgrade uprave i rušenja sportske dvorane. Centar izražava zabrinutost zbog, kako navode, sistematskog nestanka javne imovine u Doboju. Dejanović apeluje na pravosudne institucije da hitno reaguju i zaštite javni interes. Ni iz tužilaštva ni iz Gradske uprave Doboj do sada nije stigao odgovor na ove navode.
Prodaja doma naišla je i na oštro negodovanje penzionera regije Doboj. Više od 500 njih potpisalo je peticiju krajem juna 2024. godine, zahtijevajući da se objekat vrati u javnu funkciju i stavi u službu najstarijih sugrađana. Kako ističu, Doboj je jedini veći grad u kojem penzioneri nemaju svoj dom, i poručuju da neće odustati od borbe za dostojanstven smještaj.
Penzioneri su posebno zabrinuti da bi novi vlasnik, privatna firma „NN Technisol“ d.o.o. Doboj, mogao prenamijeniti objekat i time ga učiniti nedostupnim za one kojima je izvorno bio namijenjen. Traže hitnu intervenciju institucija, uključujući Vladu RS i Fond PIO RS, uz poziv da se imovina ne prenosi mimo zakonskih osnova.
Iz Gradske uprave Doboj kratko su poručili da je postupak prodaje proveden zakonito i transparentno, uz obrazloženje da se radi o racionalnoj odluci u cilju upravljanja imovinom. Navode i da je dobijena ponuda bila veća od početno tražene cijene. Na dodatna pitanja nisu odgovorili.
Odbornici opozicije u Skupštini grada tvrde suprotno. Kažu da je odluka donijeta bez šire rasprave, bez prethodne najave i da se radi o nastavku trenda otuđenja gradske imovine. Podsjećaju na ranije primjere prodaje zgrade Gradske uprave i rušenja sportske dvorane.
“Ništa novo, srušili su Dom vojske, srušili su opštinu, sad prodaju Dom penzionera. Nimalo domaćinsko poslovanje, opština sve što ima prodaje, ruši itd. NIšta drugo nismo ni očekivali, samo što je sve do sad oni su to držali u tajnosti,” izjvio je Vedran Gligorić, odbornik SP.
Miroslav Borojević odbornik Liste za pravdu i red misli da je glavni razlog prodaje Doma penzionera spašavanje gradskog budžeta za koji navodi da je u katastrofalnom stanju.
Centar za humanu politiku navodi da je Dom penzionera “otet penzionerima i privatizovan na kriminalan način”. Prema njihovim tvrdnjama, čitav postupak je unaprijed dogovoren, a krajnji cilj je, kako kažu, profit privatnih investitora.
Do zaključenja ovog teksta, iz Republičkog javnog tužilaštva nije stigla informacija da li je u vezi sa ovim slučajem pokrenuta istraga. Penzioneri poručuju da će nastaviti s pritiscima dok god Dom ne bude vraćen onima kojima i pripada.