Dušica Lipovac, korisnica usluga personalne asistencije, kaže da je personalna asistenicija, kao proširena usluga, definisana Zakonom o socijalnoj zaštiti i realizuje se u zavisnosti od mogućnosti svake lokalne zajednice ponaosob. Skupština Grada Banjaluka Odluku o pružanju usluga personalne asistencije donijela je prvi put 2007. godine, od kada se ova usluga za osobe sa invaliditetom i pruža osobama sa invaliditetom. Odluka iz 2007. je sa određenim izmjenama ponovo usvojena od strane Skupštine Grada Banjaluka 2013. godine te se primjenjuje i danas.
“Upravo zbog nerazvijenog adekvatnog sisitema socijalne zaštite, a naročito za osobe sa invaliditetom, ova usluga postoji samo u Banjsluci i Prijedoru. U Gradu Banjaluka u partnerstvu sa Centrom za socijalni rad Banjaluka usluge personalne asistencije pružaju Udruženje distrofičara, Gradska organizacija slijepih i Humanitarna organizacija ‘Partner’. Najveći problem personalnih asistenata za osobe sa invaliditetom jeste nedostatak sredstava i finansijske podrške, nedovoljno za razvoj i unapređenje usluge. Zatim, tu je i nedostatak obučenih i kvalifikovanih asistenata, koji razumiju specifične potrebe osoba sa invaliditetom. To dovodi do toga da asistenti nemaju dovoljno znanja ili iskustva kako bi adekvatno pomogli korisnicima. Sa druge strane, dešava se da obučeni personalni asitenti i njegovatelji odlaze da rade u inostranstvo iz razloga što su tamo uslovi i plate veće u donosu kod nas”, rekla je za BUKU Lipovac.
Ona kaže da često asistenti rade prema fiksnom radnom vremenu, što može biti problematično za korisnike koji imaju dinamične potrebe ili koji zahtevaju asistenciju u različitim dijelovima dana, ali pružaoci usluge personalne asistencije trude se da ispoštuju svoje korisnike.
Ona dodaje da je personalna asistencija jedan od najvažnijih preduslova za samostalan život osoba sa invaliditetom, ona znači ŽIVOT, samostalnost.
“Pravo na samostalan život i pravo na uključenost u zajednicu definisan je članom 19 Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom. Personalna asistencija predstavlja pružanje pomoći osobi sa invaliditetom za obavljanje svakodnevnih aktivnosti, koje ona ne može da obavi samostalno upravo zbog svog invaliditeta.To se prije svega odnosi na pružanje pomoći u aktivnostima kao što su oblačenje, hranjenje, higijena, ali i druge aktivnosti kao što su odlazak u školu, na posao, kod doktora, u kupovinu, šetnju i slično. Osobama koje imaju blaže oblike invaliditeta pomoć je uglavnom potrebna u aktivnostima koje obavljaju van prostora u kome svakodnevno borave. Personalnu asistenciju kontrolišu i regulišu osobe sa invaliditetom, da bi im se unapredilo samoopredeljenje i samostalnost po njihovim uslovima. Sve ostalo, bez obzira kako se zove, krši ciljeve i filozofiju prvobitnog koncepta koji je razvio pokret za samostalni život. Personalni asistenti imaju veliki značaj za osobe s invaliditetom, jer im omogućavaju veću samostalnost, dostojanstvo i kvalitetniji život. Smanjuje se zavisnost o članovima porodice, čime se osoba sa invaliditetom osnažuje”, ističe Lipovac.
Dodaje da personalni asistent pruža pomoć osobi sa invaliditetom za obavljanje svakodnevnih aktivnosti, koje ona ne može da obavi samostalno upravo zbog svog invaliditeta.
“To se prije svega odnosi na pružanje pomoći u aktivnostima kao što su oblačenje, hranjenje, higijena, ali i druge aktivnosti kao što su odlazak u školu, na posao, kod doktora, u kupovinu, šetnju i slično. Osobama koje imaju blaže oblike invaliditeta pomoć je uglavnom potrebna u aktivnostima koje obavljaju van prostora u kome svakodnevno borave”, pojašnjava.
Lipovac kaže da je iz Grada Banjaluka ranije obećano da će se raditi na unapređenju usluge personalne asistencije, ali do toga nije došlo.
“Nakon objavljivanja informacije 14. januara 2025, na fejsbuk stranici Udruženja distrofičara regije Banjaluka, da personalni asistenti nisu dobili platu a zatim i nakon moje objave 15. januara, prvo dobijam poziv od predstavnika Gradske uprave Banja Luka da nije tačno da plate nisu isplaćene te da će se uputiti demanti. Niko od nas ne bi puštao informaciju u javnost da je sve bilo uredno uplaćeno. Nakon nekoliko sati dobijam informaciju od mog pružaoca usluge personalne asistencije da je izvršena uplata. Svaki put kad se zakasni sa uplatama bilo da je u pitanju tuđa njega i pomoć ili plate za personale asistente te krenu reagovanja od strane korisnika i roditelja, pare odmah liježu i vrši se isplata”, ističe Lipovac.
Radovan Ristić, izvršni direktor Udruženja distrofičara iz Banjaluke, rekao nam je da je juče izvršena uplata za personalne asistente za novembar 2024. godine.
“Imamo i dug za decembar 2023. godine. Redovna isplata znači mnogo personalnim asistentima, jer oni rade za minimalne plate što nam i otežava pronalazak radne snage. Pružaoci ove usluge su odradili i decembar 2023. godine, i nije fer da se ljudima preskoči plata. Svi oni su u radnom odnosu i ako ništa mora da se ispoštuje Zakon o radu”, rekao je za BUKU Ristić. Dodaje da bi redovnost uplata sigurno doprinijela poboljšanju kvaliteta usluga.
“Personalna asistencija većini korisnika znači život: ustajanje, lijeganje, hranjenje, pratnja doktoru, davanje terapija, uključivanje aparata za disanje, održavanje pomagala, doslovno znači život”, dodaje Ristić.
Što se tiče broja korisnika personalne asistencije njih je oko 80, a minimalna plata personalnim asistenima je 950 KM.