Priča oko vojnih kampova u Republici Srpskoj dobila je epilog. Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez kako su oni rasformirani nakon što ih je on, kako kaže, razotkrio.
Nekoliko dana prije ove Helezove izjave mediji su objavili kako je moldavska policija saopštila da su se u kampovima u Republici Srpskoj obučavali njihovi građani kako bi izazivali nemire uoči predsjedničkih izbora u toj državi.
Ove navode demantovao je ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić, dok ambasada Sjedinjenih Ameirčkih Država navode moldavske policije smatra uznemirujućim.
Helezov zamjenik Aleksandar Goganović reagovao je na ove navode i u izjavi za Buku rekao kako Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH, na osnovu Zakona o odbrani imaju mandat da djeluju u okviru kasarni i vojno-kontrolisanog područja. Navodi da u formacijskoj strukturi imaju Vojno obavještajni rod koji je zadužen za te poslove, te da Ministarstvo odbrane ima zaključen sporazum o saradnji sa OBA BiH koja je zadužena za prikupljanje strateških vojnih podataka za potrebe Ministarstva odbrane.
„Ono što mogu reći, u kapacitetu funkcije koju obavljam, jeste da sa Obavještajnom agencijom imamo veoma dobru saradnju, a po pitanju konkretnih informacija koje se tiču navodnih aktivnosti koje je navelo Ministarstvo unutrašnjih poslova Moldavije, mogu reći da nisam upoznat da smo kao Ministarstvo odbrane službeno obaviješteni od strane Obavještajne agencije da su u BiH realizovane takve aktivnosti“, rekao je Goganović za Buku.
Informacije kojima raspolažu organi Moldavije nisu, kako kaže Goganović, do bh. organa stigle ni iz misije EUFOR ALTEA u BiH, koja na osnovu Rezolucije UN-a ima mandat da procjenjuje bezbjednosnu situaciju u BiH.
„Nikada nismo ni od njih dobili bilo kakve informacije u tom kontekstu. Budući da je ovo tema koja je aktulena prethodnih nekoliko dana, već naredne sedmice zakazaću sastanak sa komandantom EUFOR-a i komandantom NATO Štaba u Sarajevu, kako bi ponovo razmijenili informacije i tražio njihovo izjašnjenje na navedene optužbe pojedinih medija i analitičara iz Sarajeva“, rekao je Goganović.
On vjeruje da bi kampovi, da su psotojali, bili uočeni dokom posmatračkih letova koji se realizuju u okviru međunarodnog ugovora “Otvoreno nebo”.
„Nije ozbiljno konstatovati da u toku ovih izviđačkih letova, od strane članica NATOa, ne bi bili uočeni tzv. ruski kampovi a da su uočeni od strane moldavskih službi i političkog Sarajevo. Takvim tvrdnjama Helez i slični njima vrijeđaju NATO Savez i njihove kapacitete. Očito da se radi o nekoj vrsti „obavještajne dezinformacije“ sa ciljem izazivanja nestabilnosti i skretanja pažnje sa realnih problema sa kojima su se u proteklom periodu suočile bezbjednosne službe u BiH, kao što su na primjer snimci i fotografije na strelištu Oružanih snaga u okolini Mostara, kada su određeni strani državljani i maloljetna lica pucala iz vatrenog oružja“, kaže Goganović.
Njemu smeta što nikada nije vidio zvanični izvještaj po tom pitanju, kao i izostanak političara iz Sarajeva koji su mu, doduše, koalicioni partneri.
Inače Ministarstvo odbrane je, uz Ministarstvo za ljudska prava, poznato po tome što su ministar i njegov zamjenik u vrlo lošim odnosima, često daju kontradiktorne informacije i šalju poruku o tome kako čelni ljudi institucija i ministarstava vode neusaglašenu politiku.