Generalni štrajk u banjalučkim vrtićima: Roditelji razumiju naš bunt, borimo se za svu djecu

U vrtićima Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje u Banjaluci, danas je počeo generalni štrajk, ali djeca se i dalje primaju i biće u vrtićima do 12 sati, potvrđuje predsjednica reprezentativne Sindikalne organizacije Slađana Mišić. Kako kaže, riječ je o zakonski regulisanom obliku štrajka, koji ipak ne podrazumijeva potpuno obustavljanje rada.

„Ovo nije generalno ograničenje da se nijedno dijete ne prima – djeca se primaju. Ovo je generalni štrajk koji potpada pod Zakon o štrajku. Naš poslodavac je, kada je donio odluku o štrajku, potpisao akt o procesu minimalnog rada,“ izjavila je Mišić.

Dodaje da je mišljenje ministarstava bilo da su ustanove predškolskog vaspitanja institucije od društvenog značaja, ali da sindikalno i zakonsko tumačenje govori drugačije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Djeca koju mi primamo ne zbrinjava država, već roditelji. Da građani bolje razumiju – naša djeca ne spavaju na igralištu, ona idu kući. Ipak, postoje određene grupe koje moraju obavljati minimalni rad, poput Doma ‘Rada Vranješević’, ili djece s teškoćama u razvoju unutar naših ustanova.“

Mišić naglašava da su svi vaspitači danas na svojim radnim mjestima i da se rad odvija regularno do 12 sati, kada se djeca vraćaju kući.

„Roditelji su kroz našu borbu konačno saznali za kakve plate rade njihovi vaspitači. Razumjeli su naš bunt. Ovo je veoma odgovorna i teška profesija, i fizički i mentalno. Ne radimo s papirom, ni drvetom, već s ljudskim bićem.“

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Govoreći o rezultatima dosadašnjih pregovora i mogućnosti povećanja plata, Mišić ističe:

„Naši radnici ostavljaju svoju djecu da bi brinuli o tuđoj. Zaslužuju da budu najzadovoljniji mogući radnici. Poruka roditelja jeste da nas razumiju i podržavaju. A poruka s naše strane je jasna – nećemo odustati.“

Sindikalni lider ističe i višegodišnji, kako ga opisuje, „mačo-kineski odnos“ s osnivačem – gradskom upravom Banjaluke.

„Oni su naši osnivači, ali nemaju dovoljno interesa za ono što mi radimo. Godinama se ne prate svi detalji. Nama se sada prelila čaša. Želimo da javnosti kažemo ko smo, šta radimo i zašto zaslužujemo finansijsku sigurnost i mentalni mir. Borimo se i za našu djecu, za djecu sa teškoćama, za razvoj. Nije riječ o velikim finansijskim zahtjevima – ponekad je dovoljan samo sluh i poštovanje.“

Što se tiče daljih koraka, Mišić kaže da su sindikalci i dalje otvoreni za pregovore.

„Na jučerašnjem sastanku ostavili smo tri tačke otvorene, nadajući se da ćemo se vratiti za pregovarački sto, ali poziv nije stigao. Danas je štrajk nastavljen. Tražimo pregovore. Tražimo trenutak da se naši ljudi oslobode stresa i odu na godišnji odmor.“

Na pitanje šta štrajk znači u narednom periodu, Mišić objašnjava da će radnici biti na kolektivnom godišnjem odmoru sljedeće sedmice.

„Tokom godine smo utvrdili da djeca imaju premalo vremena za odmor. Tempo života je brz, roditelji jure za egzistencijom. Ipak, svako dijete treba barem deset dana godišnje izvan institucije. To nije samo odmor za djecu, to je i kvalitetniji povratak u poznatu grupu i stabilno okruženje.“

Na kraju, Mišić otkriva i razočaranost u odnos gradske uprave prema trenutnoj situaciji:

„Mi štrajkujemo, oni su naši osnivači, a s njihove strane se govori o godišnjem odmoru. Shvatili smo to kao lošu poruku. Zato smo odlučili da i mi idemo na godišnji i da pregovore nastavimo nakon 25. jula, bez obzira na ishod.“

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije