Konzorcijum Logistika Bosne i Hercegovine, reprezentativno tijelo koje okuplja vodeće transportne i logističke kompanije iz cijele zemlje, obratilo se Predsjedništvu Bosne i Hercegovine. Nadaju se da će ta Predsjedništvo BiH u bilateralnim i multilateralnim nastupima apostrofirati problem s kojim se suočavaju transportne kompanije – tretman profesionalnih vozača iz Bosne i Hercegovine u EU.
Bosna i Hercegovina je punopravna strana potpisnica AETR sporazuma, međunarodnog ugovora koji je stariji od Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa EU, kao i od šengenskih pravila o boravku, podsjećaju u Logistici BiH.
AETR jasno definiše pojmove “Dnevni i sedmični odmor vozača”, “Vrijeme vožnje”, “Vrijeme utovara i istovara” i predviđa korištenje digitalnih tahografa kao zvaničnog alata za praćenje aktivnosti profesionalnog vozača, navode u konzorciju u.
“90 dana boravka može biti jednako 2160 sati, uz tačnu evidenciju iz pametnih tahografa, evidentno je da profesionalni vozači iz Bosne i Hercegovine ispunjavaju pravila režima 90/180 dana, kada se radno angažovanje analizira u skladu sa AETR normama” – navodi se u dopisu Predsjedništvu BiH.
Konzorcijum Logistika BiH moli Predsjedništvo BiH da prenese svim relevantnim institucijama EU i država članica, posebno njihovim graničnim i kontrolnim organima, da su vozači iz Bosne i Hercegovine zaposlenici domaćih firmi, da posjeduju važeći ugovor o radu, licencu preduzeća, dozvole i digitalne tahografske kartice, te da nisu migranti, turisti ili tražioci azila, već radnici angažovani na zadacima od ključnog značaja za funkcionisanje međunarodnih lanaca snabdijevanja.
“Zatražite od EU partnera poštivanje AETR sporazuma, jer njegova primjena omogućava zakonit i tehnički dokaziv boravak vozača u EU, koji ne može biti posmatran po pravilima predviđenim za opštu populaciju, već isključivo kroz prizmu međunarodnog drumskog transporta. Vjerujemo da ćete, u duhu zaštite interesa naših privrednih subjekata i prava zaposlenih, staviti ovaj problem u središte Vaših diplomatskih i institucionalnih aktivnosti”- navodi se u dopisu Predsjedništvu BiH.
Otkad su započeli razgovore, borbu da urede sistem, dešavaju se opstrukcije, kaže Velibor Peulić, koordinator Konzorcijuma.
“Na graničnim prelazima dešava se opstrukcija entitetskih inspektora i carinskih službenika. Fotografije čak pokazuju prazne kućice službenika. Vrijeme zadržavanja je produženo na 16,5 sati. Koordinacija sa Hrvatskom je veoma loša. Mi smo zbog toga odlučili da razgovaramo sa institucijama do 1. juna. Ne budu li ispunjeni naši zahtjevi, od 16. juna uvodimo francuski model” – kaže Peulić za BUKA magazin.
Problem s kojim se suočava 47 000 radnika u Bosni i Hercegovini nalaže organizovanju zvaničnog sastanka s Delegacijom Evropske unije u BiH, uz prisustvo ambasadora EU, poručuju iz konzorcijuma. Cilj sastanka je da se otklone sve pravne nejasnoće koje su dovele do diskriminatornih mjera prema vozačima iz BiH.
Konzorcijum Logistika BiH će 28. maja 2025. godine u Bijeljini održati regionalni sastanak sa predstavnicima transportnih asocijacija zemalja formata WB6 (Zapadni Balkan). Tokom tog sastanka biće predstavljeni svi tehnički i pravni argumenti, usaglašen zajednički odgovor prema EU institucijama i vladajućim strukturama u regionu.