Građane Istočnog Sarajeva, ali i skoro svih naselja Sarajeva jutros je dočekalo neprijatno iznenađenje. Dim i neprijatan smrad ulazio je čak i u domove, pa su to građani počeli prijavljivati nadležnim službama.
Ubrzo se saznalo da se zapravo radi o nanosima dima nastalog sagorijevanjem smeća na ilegalnoj deponiji u Trnovu. Požar da deponiji izbio je sinoć, a pod kontrolu je stavljen u jutranjim satima.
Deponija “Krupačke stijene” u Istočnom Sarajevu, kojom upravlja JKP “Trnovo”, tako je ponovo postala predmet interesovanja nakon sinoćnjeg požara i zagađenja zraka u krugu od najmanje nekoliko desetina kilometara.
Iz Fondacije Atelje za društvene promjene oglasili su se saopštenjem u kojem navode da lokalitetu na kojem se nalazi deponija ne postoji ni minimum standarda za ovu namjenu, ali da se uprkos tome odlaže različiti neidentifikovani otpad, a navodno i medicinski otpad.
“Nikada nisu pribavljene ni ekološka ni vodna dozvola za rad ove deponije. To nam je u odgovoru potvrdilo i JKP Trnovo”, navode iz ACT-a.
Upozoravaju da je i u samom projektu sanacije navedeno da su na deponiji na više mjesta prisutni, unutrašnji (skriveni) požari koji se manifestuju kroz stalnu emisiju dima. Takođe, navodi se da je deponija popunjena sa deponovanim komunalnim i drugim nepoznatim vrstama otpada i svako dalje deponovanje uslovit će prekid unutrašnjeg pristupnog puta do mjesta deponovanja.
“Deponovani komunalni i njemu sličan otpad kao i neke druge vrste neidentifikovanog otpada na deponiju nije zaštićen inertnom stijenskom masom što će sigurno u narednom periodu usloviti dalje širenje i pojavu pored unutrašnjih (skrivenih) i pojavu otvorenih požara na površini deponije. Postoji i niz drugih negativnih pojava na svim dijelovima deponije”, upozoravaju iz ACT-a.
Sve to dovodi u pitanje zakonitost rada deponije, ali i neprocjenjive štete na ljdusko zdravlje.
“Posebno napominjemo da ovakvi požari deponija ispuštaju toksične pare i čestice, doprinose emisiji stakleničkih plinova, mogu osloboditi otrovne hemikalije i teške metale u tlo. Procjedne vode nastale nakon sagorijevanja otpada mogu zagaditi obližnje izvore vode”, upozoravaju iz ACT-a.
Pitaju se i kako je moguće da ova deponija, koju nazivaju tempiranom bombom, uopšte radi. No, i pored svih ranijih upozorenja medija i nevladinih i ekoloških organizacija vlasti ne rade ništa na izmiještanju deponije koja je, očito, neposredna opasnost za građane Trnova, Istočne Ilidže, Istočnog Novog Sarajeva, ali i Sarajeva.
“Izloženost dimu i toksičnim parama iz požara na deponijama može izazvati respiratorne probleme, pogoršati postojeća stanja poput astme i povećati rizik od raka pluća. Dugotrajna izloženost štetnim hemikalijama koje se oslobađaju sagorijevanjem otpada može dovesti do raznih zdravstvenih problema, uključujući rak, oštećenja nervnog sistema i razvojne poremećaje, posebno kod djece”, zaključuju iz ACT-a.