Evo zašto je moguće srušiti kuću Bukinca u centru Banjaluke, objekat koji je postao “ustupak”

Foto: BUKA

Ovih dana bageri su srušili kuću nekadašnje “Poštanske štedionice RS” odnosno  kuću Bukinac u centru Banjaluke

“Na osnovu pravosnažnog rješenja Odjeljenja za prostorno uređenje, Gradske uprave Banjaluka, kojim je izdata dozvola za njegovo uklanjanje, uklonjen je objekat u ulici Milana Tepića. Radovi na pomenutoj lokaciji izvode se uz dosljedno poštovanje navedenog akta i svih propisa”, rekli su u “Prointeru” za portal CAPITAL.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Objašnjenje zašto je Kuću Bukinca moguće srušiti:

“Od strane Ministarstva prosvjete i kulture RS dostavljena je informacija da se kuća Bukinac koja je dokumentom ‘Uslovi čuvanja, održavanja i korištenje kulturnih dobara i utvrđivanja mjera zaštite’ urađenim od strane Republičkog zavoda za zaštitu kulturnog, istorijskog i prirodnog nasljeđa za potrebe izrade Urbanističkog plana 2007. godine. U toj informaciji je naznačeno da je predmetni objekat bio evidentoran u okviru tog stručnog dokumenta izdanog od strane Zavoda, ali da u prethodnom periodu isti nije proglašen kulturnim dobrom u skladu sa odredbama Zakona o kulturnim dobrima, a nije proglašen zaštićenim od strane neke druge nadležne institucije, te u skladu sa tim Zavod nije nadležan da daje odobrenje i prati provođenje mjera zaštite. Takođe, Odjeljenje za prostorno uređenje grada Banjaluke, kao nadležni za izdavanje i odobravanje intervencija na predmetnom objektu navelo je da nosilac izrade plana u skladu sa cjelokupnim konceptom tretmana planskih rješenja ima mogućnost da predvidi odgovarajuće intervencije na objekte, u smislu da ga zadrži i predvidi njegovu rekonstrukciju, gradnju, nadogradnju ili da ga ukloni radi izgradnje novih fizičkih struktura”, rečeno je u ranije Gradskoj upravi povodom predstavljanja Nacrta Regulacionog planja kojem je na mjestu ove kuće planirana višespratnica, odnosno zgrada od 15 spratova.

Podsjetimo da je BUKA ranije pisala kako će Vila znamenitog doktora Đorđa Bukinca ubrzo nestati, jer prema nacrtu novog RP na tom mjestu planirana zgrada od 15 spratova. Zgrada je u vlasništvu kompanije Prointer, a gradonačelnik Banjaluke je priznao da je dozvolio da se na ovom mjestu izgradi višespratnica da bi dobio “zeleno svjetlo” za Hotel Palas.

Kuća doktora Bukinca izgrađena je prema zamisli poznatog banjalučkog arhitekte Stojana Borovnice.

Kuća je trenutno zapuštena.

“Ustupak”

Gradonačelnik Banjakuke Draško Stanivuković ranije je govorio o “ustupku” u svom obraćanju javnosti početkom novembra.

Naveo je da je odobravanje RP za „Prointer“ ustupak koji je bio potreban kako bi bila moguća realizacija planova za „Palas“.

„Moja politička volja i želja je bila da se gradi hotel ‘Palas’. Kada smo mijenjali taj regulacioni plan, na Komisiji za prostorno uređenje su rekli – može, ali morate proširiti obuhvat regulacionog plana, a u tom proširenom obuhvatu je zgrada ‘Prointera’. To je bio jedini način da rušimo i gradimo hotel ‘Palas’, to je dio života i politike. Imate vaš cilj, a neko drugi svoj cilj, a to bez skupštinske većine nije moglo”, obraložio je Stanivuković ovu odluku.

Znate li ko je Đorđe Bukinac?

Đorđe Bukinac bio je
jedan od najuglednijih stručnih doktora i osnivač Ljekarske komore
Vrbaske banovine. Gimnaziju je završio 1899. u Novom Sadu, a medicinu
studirao u Berlinu i Beču, gdje je 1906, doktorirao. Govorio je njemački
i djelimično mađarski jezik. Bio je oženjen Elzom – Jelisavetom
(djevojački Fišer), sa kojom je stekao kćerke Olgu i Dragu.

Kao
aspirant i sekundarni ljekar radio je u drugoj medicinskoj klinici,
državnoj i evangelističkoj bolnici u Beču, a ljekarsku službu u
Banjaluci započeo je privatnom praksom. U državnu službu primljen je
1912. godine, kao gradski fizikus – ljekar opšte prakse zadužen za
zdravstvenu službu grada. Učestvovao je kao ljekar dobrovoljac u Drugom
balkanskom ratu. Prvi svjetski rat proveo je kao vojni ljekar u
austrougarskoj vojsci. Rat je završio u činu kapetana prve klase.

IZ Arhive BUKE

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije