WASHINGTON – Ured za kontrolu imovine u inostranstvu (OFAC) Ministarstva finansija SAD-a danas je odredio dvije osobe i četiri firme koji čine temeljnu mrežu podrške predsjedniku Republike Srpske (RS) Miloradu Dodiku (Dodik). Članovi ove mreže, među kojima su i Dodikova odrasla djeca, olakšavaju Dodikovu stalnu korupciju u bosanskohercegovačkom (BiH) entitetu RS, omogućujući mu da izvlači javna sredstva iz RS-a i obogaćuje sebe i svoju porodicu na račun građana BiH i funkcionalne uprave u zemlja.
Dodik je prethodno bio član Predsjedništva BiH i nadaleko je poznat po tome što je otvoreno pozivao i podržavao jednostrani prijenos državnih nadležnosti s vlasti BiH na RS, jedan od dva entiteta koji čine BiH. Dodik je koristio svoj službeni položaj u BiH i mrežu ličnih veza i firmi za akumuliranje ličnog bogatstva mitom i drugim oblicima korupcije. Njegova etnonacionalistička retorika koja izaziva podjele odražava njegove napore da unaprijedi te političke ciljeve i skrene pažnju sa svojih koruptivnih aktivnosti. Dodatno, Dodik je javno ocrnio druge etničke i vjerske grupe unutar BiH, dodatno sijući podjele i politički zastoj.
“Uz finansijsku i političku podršku danas označenih pojedinaca i subjekata, Dodik se uključio u korupciju koja osigurava njegovu ličnu finansijsku i političku stabilnost na štetu građana BiH koji žive u Republici Srpskoj”, rekao je podsekretar Ministarstva finansija za borbu protiv terorizma i finansijski obavještajni rad Brian E. Nelson. “Nastavit ćemo pozivati na odgovornost one koji svojim djelovanjem doprinose degradaciji i potkopavanju institucija u BiH i na Zapadnom Balkanu, kao i podrivanju Daytonskog mirovnog sporazuma.”
Sjedinjene Države uvrstile su Dodika 5. januara 2022. u skladu s E.O. 14033 za odgovornost ili saučesništvo u, direktno ili indirektno učešće u kršenju ili ometanju ili podrivanju provedbe Daytonskog mirovnog sporazuma (DPA), kao i za koruptivne aktivnosti. Sjedinjene Države takođe su prethodno označile Dodika 17. jula 2017. u skladu s E.O. 13304 zbog ometanja DPA.
Nedavno je Dodik inicirao donošenje zakona o Narodnoj skupštini RS-a (NSRS) iz juna 2023. pod nazivom “Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u NSRS-u” kojim se odluke Ustavnog suda BiH ( KZ BiH) namjeravaju progalisit neprimjenjivim u RS, čime se opstruira i ugrožava provedba DPA. Visoki predstavnik u BiH iskoristio je svoje ovlasti u julu 2023. da poništi zakon, javno osudivši zakon kao podrivanje ustavnog poretka, vladavine prava i podjelu vlasti. Dodik je potpisao zakon koji je stupio na snagu 7. jula 2023., uprkos odluci visokog predstavnika da poništi zakon. Slijedom toga, najviše pravosudno tijelo u Bosni i Hercegovini podiglo je optužnicu protiv Dodika zbog ignorisanja ovih odluka.
Pojedinci i firme koje su danas stavljene na listu temelje se na prethodnim američkim sankcijama i viznim ograničenjima osmišljenima za promicanje odgovornosti za osobe koje pridonose korupciji i podrivaju demokratske procese ili institucije. Ove akcije dio su širih napora vlade Sjedinjenih Država za promicanje mira, stabilnosti i funkcionalnog demokratskog upravljanja u regiji Zapadnog Balkana.
ČLANOVI PORODICE MILORADA DODIKA I FIRME KOJE OMOGUĆAVAJU DODIKOVE AKTIVNOSTI I PRIKRIVENE TOKOVE PRIHODA
Od 2021. Dodik je povećao angažman svog sina Igora Dodika (Igor) i kćeri Gorice Dodik (Gorica) u političkim i poslovnim aktivnostima unutar RS-a, izazivajući zabrinutost da RS postaje sve više poput porodičnog biznisa porodice Dodik nego politički subjekt BiH. Razmjere korupcije porodice Dodik takođe izazivaju zabrinutost nacija koje su zainteresovane da osiguraju strana ulaganja u RS, zbog čega su se neki suzdržali od toga jer su vjerovali da bi bilo kakva finansijska pomoć vjerovatno išla Dodiku i njegovoj porodici, a ne institucijama RS-a.
Na nedavnim izborima u RS-u, Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), uključujući Dodika i Igora, urotio se za podmićivanje političkih zvaničnika, članova biračkih odbora i izbornih posmatrača u nastojanju da koruptivno dobije izbore. Igor se bavio podmićivanjem opozicionih političara, kojima su nuđena politička imenovanja u zamjenu za kritične informacije i pozicije posmatrača izbora na biračkim mjestima.
Dodikova kći, Gorica, uključena je u vođenje političkih i poslovnih aktivnosti za svog oca, uključujući vlasništvo nad nekoliko subjekata koji primaju značajnu pomoć vlade RS-a prema Dodikovim uputama.
OFAC sankcioniše Igora u skladu s E.O. 14033 za materijalnu pomoć, sponzorisanje ili pružanje finansijske, materijalne ili tehnološke podrške za, ili robu ili usluge ili u prilog Dodiku, osobi čija je imovina i imovinski interes blokiran u skladu sa 14033.
OFAC određuje Goricu prema E.O. 14033 za materijalno pomaganje, sponzorisanje ili pružanje finansijske, materijalne ili tehnološke podrške za, ili robu ili usluge za ili u podršku Dodiku, osobi čija su imovina i udjeli u imovini blokirani u skladu sa E.O. 14033.
Poduzeća sa sjedištem u RS Global Liberty d.o.o. Laktaši (Global Liberty), Agro Voce d.o.o. Laktaši (Agro Voce), Agape Gorica Dodik i Ivana Dodik s.p. Banja Luka (Agape), i Fruit Eco d.o.o. Gradiška (Gradiška) je skup privrednih subjekata koji posluju u BiH, uključujući poslovanje u sektoru restorana i veleprodaje materijala. Svi ovi entiteti primaju javnu pomoć RS-a kroz povlašteni tretman kao rezultat toga što su u vlasništvu Dodikove obitelji.
OFAC označava Global Liberty jer je u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovao ili navodno djelovao za ili u ime, izravno ili neizravno, Igora i Gorice.
OFAC označava tvrtke Agro Voce i Agape jer su u vlasništvu ili pod kontrolom, ili su djelovali ili navodno djelovali za ili u ime, izravno ili neizravno, Gorice.
OFAC označava Gradišku jer je u vlasništvu ili pod kontrolom, ili je djelovao ili navodno djelovao za ili u ime, izravno ili neizravno, Igora.
IMPLIKACIJE SANKCIJA
Kao rezultat današnje akcije, sva imovina i udjeli u imovini gore opisanih osoba koje su u Sjedinjenim Državama ili u posjedu ili pod kontrolom osoba iz SAD-a su blokirani i moraju se prijaviti OFAC-u. Osim toga, blokirani su i svi subjekti koji su u vlasništvu, izravno ili neizravno, pojedinačno ili ukupno, 50 posto ili više jedne ili više blokiranih osoba. Sve transakcije osoba iz SAD-a unutar (ili u tranzitu) Sjedinjenih Država koje uključuju bilo kakvu imovinu ili udjele u imovini označenih ili na drugi način blokiranih osoba zabranjene su osim ako nisu odobrene općom ili posebnom dozvolom koju izdaje OFAC ili su izuzete. Zabrane uključuju davanje bilo kakvog doprinosa ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od strane, za ili u korist bilo koje blokirane osobe, ili primanje bilo kakvog doprinosa ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od bilo koje takve osobe.
Osim toga, financijske institucije i druge osobe koje sudjeluju u određenim transakcijama ili aktivnostima sa sankcioniranim pojedincima mogu se izložiti sankcijama ili biti predmetom ovrhe.