Evo šta piše u Informaciji koju će danas razmatrati poslanici Narodne skupštine Republike Srpske

“Republici Srpskoj otimane su nadležnosti utvrđene Ustavom BiH- „Sve vladine funkcije i ovlaštenja koje u ovom Ustavu nisu izričito dodijeljene institucijama Bosne i Hercegovine, pripadaju entitetima“. Antidejtonskim i bespravnim nasiljem koje su vršili visoki predstavnici nametanjima zakona, pritiscima za izglasavanje takvih i drugih zakona koje su predlagali razni međunarodni predstavnici i posrednici, umanjili su ustavna prava Republike Srpske, dovodeći srpski narod u diskriminisani položaj”, stoji u “Informaciji o rušenju Ustava Bosne i Hercegovine, mjerama i zadacima u cilju zaštite Ustava Bosne i Hercegovine”koja će se danas naći na dnevnom redu Posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske.

Dalje se ističe da je Ustavom Republike Srpske, koji je usklađen sa Ustavom BiH, između ostalog utvrđeno da Republika Srpska samostalno obavlja svoje ustavotvorne, zakonodavne, izvršne i sudske funkcije, da je teritorija Republike Srpske jedinstvena, nedjeljiva i neotuđiva, da Republici Srpskoj pripadaju sve državne funkcije i nadležnosti osim onih koje su Ustavom BiH izričito prenesene na njene institucije, uređuje i obezbjeđuje integritet, ustavni poredak i teritorijalnu cjelokupnost Republike, ustavnost i zakonitost, svojinske i obligacione odnose i zaštitu svih oblika svojine.

“Urušavanje i prekrajanje pravnog sistema u BiH, u proteklih 29 godina, vršeno je na razne načine: odlukama visokog predstavnika za BiH, odlukama Ustavnog suda BiH i uslovljavanjem od strane međunarodnih organizacija i subjekata i organa Evropske Unije. Tokom gotovo tri decenije primjene Ustava BiH došlo je do znatnog proširenja nadležnosti BiH neustavnim prenosom nadležnosti sa entiteta na nivo BiH. Dakle, Visoki predstavici, nelegalni i nelegitimni njemački diplomata Kristijan Šmit, Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH kroz nametanje zakonskih rješenja, uticajem na pravosudne institucije, sankcionisanjem najviših predstavnika vlasti Republike Srpske, kao i ostalih građana, vođenjem nezakonitih postupaka, prisvajajući za sebe nadležnosti koje im nisu Dejtonom ili ustavima date od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma aktivno rade na onesposobljavanju i urušavanju stabilnosti institucija Republike Srpske, kako bi ugrozili i onemogućili njeno postojanje u punom dejtonskom kapacitetu”, stoji u ovoj Informaciji.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ističe se da su svi visoki predstavnici za BiH imenovani relevantnom odlukom ili rezolucijom Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, što nije slučaj sa Kristijanom Šmitom, koji nije dobio saglasnost Savjeta bezbjednosti.

“Na osnovu bonskih ovlašćenja, iako pravno nepostojećih, visoki predstavnici su postali kreatori ustavnog poretka i zakonodavci koji oblikuju i državno uređenje BiH. Dakle, visoki predstavnici su se u kontinuitetu grubim intervencionizmom miješali u pravni i politički život Repubike Srpske i BiH. Donošenjem novih i izmjenama postojećih pravnih akata visoki predstavnici su bitno mijenjali ustavom utvrđene principe podjele nadležnosti. U Republici Srpskoj je nametnuto oko 260 odluka kojima su visoki predstavnici donosili ili mijenjali/dopunjavali zakone, mijenjali Ustav, smjenjivali izabrane funkcionere itd”, dodaje se.

U ovoj Informaciji, između ostalog, stoji da je Ustavni sud Bosne i Hercegovine, kao institucija uspostavljena Dejtonskim mirovnim sporazumom, čija je nadležnost da odlučuje o saglasnosti opštih akata sa Ustavom BiH potpuno nedosljedan u vlastitoj praksi i nema jedinstven stav, tačnije, mišljenja sudija su nerijetko suprostavljena i različita, te politički determinisana.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Umjesto da štiti Ustav BiH od povreda, Ustavni sud BiH, pod kontrolom dvoje bošnjačkih i troje stranih sudija, pruža podršku svim destruktivnim faktorima i koristi svaku priliku da oslabi ustavom garantovanu autonomiju entiteta i konstutitivnost naroda unutar dejtonske BiH. Za razliku od gotovo svakog ustavnog suda u svijetu, postupak pred Ustavnim sudom BiH nije uređen Zakonom o Ustavnom sudu niti drugim zakonom koji donosi zakonodavni organ, nego Pravilima o radu Ustavnog suda BiH koja je sam donio i koja sam po potrebi mijenja. Činjenica da jedna institucija funkcioniše i djeluje primjenom pravila koja sama donosi, bez ikakvog vida kontrole ili barem saglasnosti ili obaveze pribavljanja nečijeg, bilo čijeg, mišljenja, u vrijeme parlamentarne demokratije, se čini kao zaostavština srednjeg vijeka, kao nepostojeća pojava. Pri tome pravila koja Ustavni sud mijenja ne odnose se na pitanja organizacije rada, nego na suštinska pitanja funcionisanja i odlučivanja kojima se Sud upustio u izmjenu odredbi Ustava BiH. S obzirom da nema parlamentarne kontrole isto sebi može priuštiti, pozivajući se pri tome na mišljanja Venecijanske komisije, koja nisu pravno obavezujuća i koja se, sa aspekta specifične ustavne strukture BiH u smislu etničke zastupljenosti, mogu u potupunosti osporiti. U tom smislu na osnovu preporuke Venecijanske komisije, ukoliko preporuka iste uopšte može biti osnov izmjenjena su Pravila o radu Ustavnog suda BiH, na način da je Pravilima izmjenjen ni manje ni više nego Ustav Bih”, pojašnjava se.

Daje piše da je odlukama Ustavnog suda BiH narušen princip vladavine prava, te u BiH više ne postoji zajednički ustavni sistem, već parcijalan, zavisan od podnesenih zahtjeva ili stavova ovlaštenih podnosilaca zahtjeva i njihove političke uloge.

MILORAD DODIK

“Protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske i Miloša Lukića, vršioca dužnosti direktora JU Službeni glasnik Republike Srpske, Tužilaštvo BiH je podiglo optužnicu zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivično djelo ”Neizvršavanje odluka visokog predstavnika”, iz člana 2. Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH, a koja je od strane Suda BiH potvrđena. Radnja izvršenja ovog ”krivičnog djela” sadržana je u činjenici da je Milorad Dodik, kao predsjednik Republike Srpske vršeći svoju ustavnu nadležnost i obavezu potpisao ukaz o proglašenju dva zakona koja je donijela Narodna skupština Republike Srpske, u skladu sa ustavom i zakonom propisanom procedurom, a da je Miloš Lukić, kao direktor JU Službeni glasnik Republike Srpske, iste objavio u Službenom glasniku Republike Srpske kako je to Ustavom i zakonom propisano. Naime, nametanjem poslednjih izmjena Krivičnog zakona BiH, njemački diplomata Kristijan Šmit, koji nelegalno i nelegitimno obavlja dužnost visokog predstavnika u BiH, stvorio je osnovu za ostvarenje svojih namjera – obračuna sa institucijama Republike Srpske. Ovaj zakon, kao i svi drugi koje je nametnuo Kristijan Šmit, nisu priznati niti potvrđeni od strane Parlamenta BiH, jedinog zakonodavnog tijela ovlaštenog da donosi zakone na nivou BiH”, ističe se.

U Informaciji piše da se pred Sudom BiH vodi montirani i politički motivisan sudski proces protiv Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske i to iz razloga što su provodili Ustav i zakone Republike Srpske odnosno vršili svoja ustavna i zakonska ovlašćenja. U ovom sudskom procesu, Tužilaštvo i Sud BiH su se zloupotrebom svojih zakonskih nadležnosti u potpunosti stavili u službu nelegalnog i nelegitimnog njemačkog diplomate Kristijana Šmita i umjesto provođenja Ustava BiH i zakona koje su donijela nadležna zakonodavna tijela, primjenjuju nametnuti zakon koji ne može imati pravnu snagu jer je donesen od strane lica koje nije izabrano u skladu sa predviđenim procedurama potrebnim za izbor visokog predstavnika.

“Procesuiranje Predsjednika Republike Srpske zbog provođenja Ustava te direktora Javne ustanove zbog objavljivanja zakona koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske predstavlja apsurd koji jasno pokazuje stanje u kojem se nalazi pravosudni sistem BiH i sama BiH. Pravosuđe BiH, odnosno Tužilaštvo BiH i Sud BiH se stavilo u službu ostvarivanja ciljeva pojedinaca i dijela međunarodne zajednice.Dakle, protiv institucija Republike Srpske vodi se politički montiran proces, a pri tome se zanemaruju činjenice da je predsjednik Republike Srpske ustavna kategorija, da je Predsjednik Milorad Dodik izabran voljom naroda na neposrednim i opštim izborima, da je postupao u okviru Ustavom i zakonom propisanih ovlašćenja”, napominje se i dodaje da ovaj postupak ima za cilj rušenje Ustava Republike Srpske, a time i ustavnog uređenja BiH.

“Sve je ovo dovelo do destabilizovanja dejtonske BiH čiji se ne samo napredak već i opstanak na ovaj način dovode u pitanje, i to od onih koji se navodno zalažu za snažnu i nezavisnu BiH. Republika Srpska, koja se neprekidno zalaže za mir i stabilnost, kao jedan od dva entiteta koji čine Bosnu i Hercegovinu, potvrđuje svoju punu posvećenost Dejtonskom mirovnom sporazumu, uključujući Ustav BiH, kao i nastavku napretka BiH na putu regionalnih i evropskih integracija. Republika Srpska u potpunosti poštuje suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak BiH i insistira na poštovanju i srpvođenju slova Dejtonskog sporazuma.Uoliko pravno nasilje nad Republikom Srpskom ne prestane, te ne bude političke volje i međunarodne podrške da se Bosna i Hercegovina vrati na osnove i transformiše u državu u kojoj se poštuju Dejtonski ustav i zakoni, Republika Srpska je dužna bez odlaganja preduzeti mjere sa ciljem zaštite svoje dejtonske pozicije kroz isključivo politička i pravna sredstva”, zaključuje se.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije