Ekološke akcije koje su obilježile godinu: Zajednički rad doveo do očuvanja životne sredine

Povodom 22. aprila, Dana planete Zemlje koji se ove godine obilježava pod sloganom «Investirajmo u našu planetu», malim pobjedama i pozitivnim primjerima koje je Centar za životnu sredinu ostvario prošle godine do danas podsjećaju da svi možemo da doprinesemo boljoj i zdravijoj životnoj sredini.

Bosna i Hercegovina se gotovo svakodnevno suočava sa prijetnjama prirodi i ljudima, a da bismo sačuvali bogatstvo kojim raspolažemo: jedinstveni biodiverzitet, divlje rijeke, pitku vodu, šumski fond, neophodno je da se svi zajedno uključimo u borbu.

Građani/ke su tokom protekle godine više puta digli glas protiv štetnih investicija u svojim lokalnim zajednicama, pa je tako zaustavljena izgradnja spalionice otpada u Bosanskom Petrovcu, a zatim i izgradnja spalionice otpada u Loparama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sa ciljem očuvanja prirodnih bogatstava, Centar za životnu sredinu (CZZS) je pokrenuo više inicijativa za zaštitu određenih područja. Naša inicijativa za zaštitu vrela Sane je prihvaćena i danas imamo Park prirode Vrela Sane. Pokrenuli su i inicijativu za zaštitu kanjona Prizren grad na rijeci Sani, inicijativu za zaštitu gornjeg toka rijeke Neretve te inicijativu za zaštitu šuma oko Banjaluke za koju se trenutno radi studija.

“Među pozitivnim vijestima je svakako i usvajanje novog Zakona o obnovljivim izvorima energije u Republici Srpskoj. U procesu javnih konsultacija, CZZS i članice najveće ekološke mreže organizacija Eko BiH su dostavili primjedbe, sugestije i komentare od kojih je značajan dio uvažen i uvršten u konačni Prijedlog ovog zakona”, dodaju.

Pravnici CZZS pokrenuli su nekoliko pravnih procesa. “Uvažena je naša tužba i utvrđeno je da ne postoji opšti interes za hidroelektranu Sutjeska 2b, a takođe su obustavljene sve aktivnosti vezane za izgradnju male hidreolektrane na rijeci Bjelavi. Takođe, na osnovu tužbe CZZS, poništena je studija uticaja na životnu sredinu za površinsko kop Gacko-Centralno polje. Važno je pomenuti da je na našu inicijativu i finansijsku podršku izrađen Nacrt plana upravljanja zaštićenim staništem Tišina, a ubrzo i Nacrt plana upravljanja mrkim medvjedom u BiH”, pojašnjavaju.

I u pogledu održive urbane mobilnosti i javnog prostora, svakodnevno ostvaruju pomake, pa je je u Banjaluci tokom protekle godine postavljeno više parkinga za bicikle, a pružili smo i podršku uspješnim lokalnim kampanjama (pre)uređenja prostora u Tesliću, Gradišci, Glamoču, Bugojnu, Sarajevu i Goraždu.

U našu planetu investiramo i malim doprinosima. Svaki pojedinac svakodnevno može da doprinese njenom očuvanju time time što će podržati borbu za očuvanje prirode i pridružiti se aktivistima na terenu, time što će se uključiti u javne rasprave koje se tiču njegove/njene sredine, time što neće dozvoliti otimanje zajedničkog dobra od strane pojedinca.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije